Vychází Olejníkův graduál pro svátky svatých

Matice cyrilometodějská připravila k vydání Sváteční graduál, zaměřený na nejvýznamnější část díla P. Josefa Olejníka – liturgické zpěvy pro slavnosti, svátky a památky svatých během roku. Kniha obsahuje zhudebněné proměnlivé texty mše svaté – vstupní antifony, zpěvy před evangeliem, zpěvy k obětnímu průvodu, antifony k přijímání a další.
Publikováno: 6. 12. 2016 12:15

Ilustrační snímek. Foto Dominik Novák / Člověk a víra

Většina proprií byla zkomponována ke slavnosti, svátku nebo památce konkrétního světce („Vlastní zpěvy o svatých“). Jiná propria jsou společná, a je možné je použít během liturgického roku vícekrát („Společné zpěvy o svatých“). Propria vznikala podle potřeby jednotlivých liturgických slavností většinou na přání kněží nebo představitelů řádů. To se nakonec ukázalo jako nejšťastnější, protože zpěvy nevznikaly násilně, ale na základě konkrétních impulzů, které vtiskují zpěvům osobitý charakter. K tomu P. Josef Olejník uvedl: „Musel jsem psát, protože to po mně žádali, a to čím dál častěji k různým příležitostem. A já se snažil, aby to bylo opravdové, abych nepsal hlouposti.“

Ve varhanním doprovodu Svátečního graduálu je také vlepeno CD s nahrávkami zpěvů. Natočili ho Cecilská hudební jednota Ústí nad Orlicí, Chrámový sbor Velká Bystřice u Olomouce, Misty Velká Bystřice, Chorus Mauritiensis, schola Dolní Lhota, Beati Cantores Holešov, schola Hutisko-Solanec, sbor bohoslovců Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci, schola Opava a schola OP Olomouc. Zvuk Jaroslav Topinka, zvuková režie Pavel Kunčar. Audioukázky z CD si lze pustit na tomto místě.

Sváteční graduál, uspořádaný Vladimírem Pavlíkem, vydala Matice cyrilometodějská. Ta již dříve publikovala jiné části z rozsáhlého díla P. Josefa Olejníka: mešní zpěvy pro vánoční a pro velikonoční období nebo pro různé obřady.

(zdroj: Matice cyrilometodějská)

 

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Dekalog Krzysztofa Kieślowského na TV Noe

Televize Noe uvede Dekalog polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, proslulou sérii 10 televizních filmů natočených na motivy desatera Božích přikázání. První díl bude možné sledovat na TV Noe již dnes, 11. dubna 2021, od 20.05 hodin.
11.04.2021

Papež František na neděli Božího milosrdenství: Jsme milosrdní k jiným?

Papež František dnes na neděli Božího milosrdenství slavil mši svatou v římském kostele Santo Spirito in Sassia. Ve své homilii vyzval k tomu, abychom projevovali milosrdenství vůči druhým, protože bez toho by se naše víra stala mrtvou. Milosrdný postoj pramení z vědomí, že jsme sami byli obdařeni pokojem, odpuštěním a ranami milosrdného Ježíše, vysvětlil Svatý Otec.
11.04.2021

Neděle Božího milosrdenství je příležitostí vystavit se proudu Boží milosti

Druhá neděle po Velikonocích je nazývána Bílou nedělí (Dominica in albis) a od roku 2000 je slavena jako neděle Božího milosrdenství. Ukazuje tak na vzkříšeného Krista jako zdroj důvěry a naděje.
10.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 2. neděle velikonoční

09.04.2021

Mladý Bergoglio – noční adorátor

Papež František zaslal dopis španělskému katolickému týdeníku „Alfa y Omega”, v němž vzpomíná na noční adorace v buenosaireské bazilice Nejsvětější svátosti. V padesátých letech minulého století je sdílel se svým rodným bratrem Oscarem Bergogliem.
09.04.2021