Papež František dostane ke svým osmdesátým narozeninám hudební dárek

Datum publikace8. 12. 2016, 10.00

Dne 17. prosince oslaví papež František osmdesáté narozeniny. Nadace pro duchovní umění pro něj připravuje speciální překvapení. Je známé, že si František s hudbou dobře rozumí a svůj obdiv pro hudbu dával v minulosti často najevo.

Foto: JEFFREY BRUNO/ALETEIA/CC BY-SA 2.0

Dne 17. prosince oslaví papež František osmdesáté narozeniny. Nadace pro duchovní umění pro něj připravuje speciální překvapení. Je známé, že si František s hudbou dobře rozumí a svůj obdiv pro hudbu dával v minulosti často najevo.

Každý říká, že papež Benedikt je velký znalec hudby, a tak to také je. Vždycky navštěvoval koncerty, jako kardinál a jednou se přišel na nás podívat i jako papež. Papež František nechodí na koncerty, ale má velké porozumění pro hudbu. Je to velký milovník hudby,“ řekl prezident Nadace pro duchovní umění Hans –Albert Courtial.

Duchovní hudba je neoddělitelnou součástí vatikánských oslav a získává stále více věrných stoupenců. To bylo vidět na XV. Festivalu hudby a duchovního umění, který se koná ve Vatikánu a letos ho navštívilo na 18 tisíc lidí.

Letošní ročník byl věnovaný nedávno kanonizované Matce Tereze a v jeho rámci se uskutečnilo deset hlavních koncertů, přičemž pokaždé s jiným sborem.

Nemluvíme jenom o krásné hudbě, ale především o duchovním zážitku. Nikdy jsem neviděl tolik lidí plakat v kostele jako při tomto koncertě. Byly to silné emoce. Mlčení při koncertě nebylo jenom zdvořilý respekt k události, lidé tím byly úplně pohlcení,“ prohlásil prezident nadace.

Nadace vznikla v roce 2002 a nezabývá se jenom hudbou. Kromě toho se věnují restaurování památek v Římě, především ve Vatikánu.

Už sedm let pracujeme na zrestaurování exteriéru svatopetrské baziliky. Na konci roku bude kompletně hotová bazilika a příští rok se budeme věnovat hlavní chrámové lodi a dalším menším objektům,“ dodal Hans –Albert Courtial.

(zdroj: Rome Reports TV News Agency)

Autor článku: Tomáš Tetiva