Charita dnes vyveze na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků

Vánoční dárky pro víc než 300 ukrajinských dětí zaplnily nákladní auto Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). To vyrazí dnes dopoledne na hranici s Ukrajinou. Dárky pak rozbalí děti přesně na ukrajinské Vánoce – 5. a 6. ledna 2017. Jedná se o děti ze sociálně slabých rodin, dětských domovů a ty, které vyhnal z domovů válečný konflikt na východě země.
Publikováno: 12. 12. 2016 11:22

Foto: N. Rotterová / Blíž lidem

Akce Vánoční balíček má již více než desetiletou tradici. Začal s ní ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt, když přivezl první dárky do dětského domova v Bortnikách. „Od té doby vozíme na Ukrajinu víc a víc vánočních dárků. Letos čeští dárci přinesli na jednotlivé Charity přes 300 balíčků. Ty obsahují nejčastěji oblečení, obuv, psací potřeby, omalovánky, sešity a hračky,“ uvedl koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv. Vánoční dárky rozdají s ředitelem ACHO dětem hned v pěti ukrajinských městech a vesnicích. Balíčky zamíří do dětského domova v Bortnikách, k dětem z velmi chudých poměrů v Lopatynu, Ternopilu, Kolomyji a letos poprvé také ve městě Chmelnyckyj. „Tam vezeme balíčky celkem třiceti dětem. Spolu s našimi partnery jsme vytipovali opravdu ty nejchudší děti. Mnohým zemřeli rodiče nebo jsou polosirotci, jiné žijí v rozvrácených rodinách a další musely opustit své domovy na východě Ukrajiny, kde se válčí,“ nastínil Vasyliv s tím, že nové oblečení, boty a nejrůznější hračky by si děti těžko mohly dovolit.

Letos čeští dárci vybrali a zabalili 304 balíčků konkrétním dětem, někteří přidali ještě další dárky. Vánoční zásilka z Česka tak váží 1,5 tuny.

V pondělí čeští celníci jednotlivé dárky zapečetí. Pak nákladní auto vyrazí na Ukrajinu na celnici v Ternopilu. Odtud pak balíčky poputují na další čtyři místa.

(zdroj: Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Praha)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021