Charita dnes vyveze na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků

Vánoční dárky pro víc než 300 ukrajinských dětí zaplnily nákladní auto Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). To vyrazí dnes dopoledne na hranici s Ukrajinou. Dárky pak rozbalí děti přesně na ukrajinské Vánoce – 5. a 6. ledna 2017. Jedná se o děti ze sociálně slabých rodin, dětských domovů a ty, které vyhnal z domovů válečný konflikt na východě země.
Publikováno: 12. 12. 2016 12:22

Foto: N. Rotterová / Blíž lidem

Akce Vánoční balíček má již více než desetiletou tradici. Začal s ní ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt, když přivezl první dárky do dětského domova v Bortnikách. „Od té doby vozíme na Ukrajinu víc a víc vánočních dárků. Letos čeští dárci přinesli na jednotlivé Charity přes 300 balíčků. Ty obsahují nejčastěji oblečení, obuv, psací potřeby, omalovánky, sešity a hračky,“ uvedl koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv. Vánoční dárky rozdají s ředitelem ACHO dětem hned v pěti ukrajinských městech a vesnicích. Balíčky zamíří do dětského domova v Bortnikách, k dětem z velmi chudých poměrů v Lopatynu, Ternopilu, Kolomyji a letos poprvé také ve městě Chmelnyckyj. „Tam vezeme balíčky celkem třiceti dětem. Spolu s našimi partnery jsme vytipovali opravdu ty nejchudší děti. Mnohým zemřeli rodiče nebo jsou polosirotci, jiné žijí v rozvrácených rodinách a další musely opustit své domovy na východě Ukrajiny, kde se válčí,“ nastínil Vasyliv s tím, že nové oblečení, boty a nejrůznější hračky by si děti těžko mohly dovolit.

Letos čeští dárci vybrali a zabalili 304 balíčků konkrétním dětem, někteří přidali ještě další dárky. Vánoční zásilka z Česka tak váží 1,5 tuny.

V pondělí čeští celníci jednotlivé dárky zapečetí. Pak nákladní auto vyrazí na Ukrajinu na celnici v Ternopilu. Odtud pak balíčky poputují na další čtyři místa.

(zdroj: Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Praha)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020