Papež se modlí za koptskou církev po teroristickém útoku v Káhiře

Papež František telefonoval koptskému patriarchovi Theodorovi II. poté, co v blízkosti katedrály sv. Marka v Káhiře explodovala výbušnina. Teroristický útok si v neděli vyžádal nejméně 25 obětí, převážně žen a dětí.
Publikováno: 12. 12. 2016 12:45

Foto: Ashashyou / CC BY-SA 3.0

Papež přislíbil patriarchovi modlitbu za koptskou církev, zejména během pondělní mše svaté ke cti Panny Marie Guadalupské. „Jsme jednotní v krvi svých mučedníků,“ řekl František pravoslavnému duchovnímu.

V neděli během slavení liturgie explodovala v kapli přiléhající ke koptské katedrále sv. Marka v Káhiře výbušnina. Teroristický útok si vyžádal nejméně 25 mrtvých a desítky zraněný. Většinu obětí tvoří ženy a děti, jelikož byla trhavina umístěna v blízkosti křídla kostela určeného ženám.

Koptská církev

byla založena evangelistou Markem. Její název pochází z řeckého slova Aigiptoi (=Egypťané), které přešlo do arabštiny pod jménem gipt. Církev nepřijala nauku Chalcedonského koncilu z roku 451. V čele koptské pravoslavné církve stojí papež Theodor II. V Egyptě existuje i menšinová Koptská katolická církev, která vznikla připojením se k Římu v 19. století.  

K modlitbě vyzval papež František již během nedělní modlitby Anděl Páně: „Modleme se za oběti několika krutých teroristických útoků, jimiž bylo postiženo několik zemí. Místa se liší, ale násilí je jedno a rozsévá smrt a zmar. Jedna je také odpověď: víra v Boha a jednota lidských a občanských hodnot. Chtěl bych vyjádřit blízkost zvláště svému drahému bratrovi, papeži Theodorovi a jeho komunitě. Modlím se za zabité i zraněné,“ řekl František.

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí vyhlásil v zemi třídenní státní smutek. Útok odsoudila řada institucí na celém světě, mimo jiné i jedna z nejvyšších autorit sunnitského islámu univerzita Al-Azhar, která zrušila oslavu narozenin proroka Mohameda plánovanou na nedělní večer.

Koptská pravoslavná církev tvoří zhruba 10 procent z 83milionového obyvatelstva Egypta. Křesťané v zemi čelí dlouhodobě útokům ze strany islámských radikálů, zejména poté, co vojenský převrat sesadil prezidenta Mohameda Mursího z tzv. Muslimského bratrstva.

František: Denně jsem nablízku i obyvatelům Aleppa

Při nedělní modlitbě Anděl Páně vyzval papež František také k přijetí „civilizovaného rozhodnutí“ týkající se situaci v Sýrii: „Denně jsem nablízku především modlitbou lidu Aleppa. Nesmíme zapomenout, že Aleppo je město, kde žijí lidé: rodiny, děti, staří a nemocní… Bohužel jsme si už přivykli na válku a zmar, ale nesmíme zapomenout, že Sýrie je zemí oplývající dějinami, kulturou a vírou. Nemůžeme připustit, aby to zničila válka, která je směsicí zvůle a lživosti. Vyzývám všechny, aby se zasadili o přijetí civilizovaného rozhodnutí: odmítnutí destrukce, přitakání míru, přitakání lidu Aleppa a Sýrie.“

(zdroj: Asia News, CNA, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021