Papež se modlí za koptskou církev po teroristickém útoku v Káhiře

Datum publikace12. 12. 2016, 12.45

Papež František telefonoval koptskému patriarchovi Theodorovi II. poté, co v blízkosti katedrály sv. Marka v Káhiře explodovala výbušnina. Teroristický útok si v neděli vyžádal nejméně 25 obětí, převážně žen a dětí.

Foto: Ashashyou / CC BY-SA 3.0

Papež přislíbil patriarchovi modlitbu za koptskou církev, zejména během pondělní mše svaté ke cti Panny Marie Guadalupské. „Jsme jednotní v krvi svých mučedníků,“ řekl František pravoslavnému duchovnímu.

V neděli během slavení liturgie explodovala v kapli přiléhající ke koptské katedrále sv. Marka v Káhiře výbušnina. Teroristický útok si vyžádal nejméně 25 mrtvých a desítky zraněný. Většinu obětí tvoří ženy a děti, jelikož byla trhavina umístěna v blízkosti křídla kostela určeného ženám.

Koptská církev

byla založena evangelistou Markem. Její název pochází z řeckého slova Aigiptoi (=Egypťané), které přešlo do arabštiny pod jménem gipt. Církev nepřijala nauku Chalcedonského koncilu z roku 451. V čele koptské pravoslavné církve stojí papež Theodor II. V Egyptě existuje i menšinová Koptská katolická církev, která vznikla připojením se k Římu v 19. století.

K modlitbě vyzval papež František již během nedělní modlitby Anděl Páně: „Modleme se za oběti několika krutých teroristických útoků, jimiž bylo postiženo několik zemí. Místa se liší, ale násilí je jedno a rozsévá smrt a zmar. Jedna je také odpověď: víra v Boha a jednota lidských a občanských hodnot. Chtěl bych vyjádřit blízkost zvláště svému drahému bratrovi, papeži Theodorovi a jeho komunitě. Modlím se za zabité i zraněné,“ řekl František.

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí vyhlásil v zemi třídenní státní smutek. Útok odsoudila řada institucí na celém světě, mimo jiné i jedna z nejvyšších autorit sunnitského islámu univerzita Al-Azhar, která zrušila oslavu narozenin proroka Mohameda plánovanou na nedělní večer.

Koptská pravoslavná církev tvoří zhruba 10 procent z 83milionového obyvatelstva Egypta. Křesťané v zemi čelí dlouhodobě útokům ze strany islámských radikálů, zejména poté, co vojenský převrat sesadil prezidenta Mohameda Mursího z tzv. Muslimského bratrstva.

František: Denně jsem nablízku i obyvatelům Aleppa

Při nedělní modlitbě Anděl Páně vyzval papež František také k přijetí „civilizovaného rozhodnutí“ týkající se situaci v Sýrii: „Denně jsem nablízku především modlitbou lidu Aleppa. Nesmíme zapomenout, že Aleppo je město, kde žijí lidé: rodiny, děti, staří a nemocní… Bohužel jsme si už přivykli na válku a zmar, ale nesmíme zapomenout, že Sýrie je zemí oplývající dějinami, kulturou a vírou. Nemůžeme připustit, aby to zničila válka, která je směsicí zvůle a lživosti. Vyzývám všechny, aby se zasadili o přijetí civilizovaného rozhodnutí: odmítnutí destrukce, přitakání míru, přitakání lidu Aleppa a Sýrie.“

(zdroj: Asia News, CNA, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka