Mezinárodní Charita vyzvala k okamžitému ukončení konfliktu v Aleppu

Datum publikace16. 12. 2016, 11.45

(Video uvnitř) Celosvětová konfederace humanitárních organizací Caritas Internationalis vyzvala k okamžitému ukončení konfliktu v Aleppu, přísunu humanitární pomoci a ochraně civilistů. S blížícími se Vánoci také tato mezinárodní Charita spustila novou kampaň za mír, pro kterou vytvořila také grafická díla.

„Caritas vyzývá k okamžitému ukončení konfliktu, k přísunu humanitární pomoci potřebným a k ochraně životů civilistů,“ napsala na svých stránkách celosvětová konfederace humanitárních organizací Caritas Intarnationalis. Upozornila současně na situaci 250 tisíců civilistů, kteří zůstali uvěznění ve východním Aleppu poté, co tuto část města převzala syrská vojska.

Podle organizace je nyní vhodný čas k politickým vyjednáváním o ukončení války.

Dílo syrského uprchlíka Tammama Azzama: Snění o míru v Sýrii o těchto Vánocích

Podle mezinárodní Charity je Sýrie v současnosti největší humanitární výzvou. Téměř 13,5 milionu lidí zde potřebuje pomoc, 6,5 milionu jich je vnitřně přesídlených. Jen v Sýrii dosud pomohlo skrze Charitu 870 tisíc lidí z celého světa celkovou částkou 43,6 milionu dolarů.

„Jsme všichni s Aleppem,“ uvedl patriarcha melchitské řeckokatolické církve Řehoř III. Laham. „Děkujeme všem, kdo podporují Aleppo zvenčí, aby tak ulevili utrpení a přivedli lidi zpět do tohoto milovaného města.“

„Někdy se zdá, že je v Sýrii stále zima, nikdy nepřichází Vánoce,“ řekl prezident Caritas Internationalis kardinál Luis Antonio Tagle. „Tato válka je tou nehorší zimou pro Sýrii. Víme ale, že po zimě přichází jaro. “

Charita pověřila syrského uprchlíka Tammama Azzama, aby vytvořil umělecké dílo, které odráží naději na mír v Sýrii. Dílo zveřejnila organizace na Twitteru se slovy: „Snění o míru v Sýrii o těchto Vánocích“. Současně sestavila krátký animovaný film, který využívá obrázky ze zničených měst v zemi.

Caritas Internationalis je celosvětová konfederace katolických humanitárních organizací, převážně charit. V současnosti má 162 členů včetně Charity Česká republika.

(zdroj: Caritas Internationalis, SIR)

Autor článku: Ondřej Mléčka