Vyhledávání bohoslužeb je zase o něco dostupnější

19. 12. 2016 téma: Advent a Vánoce Rubrika: Domácí
S nadcházejícími Vánocemi se mohou hodit informace o novinkách a rozšíření možností ve vyhledávání římskokatolických bohoslužeb na internetu. Stránky bohosluzby.cirkev.cz byly nově optimalizovány a k informacím mj. o vánočních mších svatých dostanete nyní i prostřednictvím portálu Mapy.cz.

Co nového v aplikaci

V současnosti je v provozu již třetí verze portálu bohosluzby.cirkev.cz, který spadá pod tzv CIS (Církevní informační systém). Vyznačuje se další optimalizací vyhledávání podle termínů, názvu kostelů, obcí, místních názvů, GPS lokalizací či úpavou grafiky.

Zobrazení je textové i v mapách, s adresami, kontakty na farnost, nechybí informace o bezbariérovosti, jazyku bohoslužeb apod.  Rozsah možností vyhledávání závisí na aktuálních datech v příslušném katalogu diecéze. Samozřejmě nechybí ani mobilní verze tohoto webu.

Návštěvnost zmíněné on-line aplikace byla během prázdnin i několik tisíc uživatelů denně, v závislosti na dni v týdnu. Je dobré též konstatovat zajímavý trend, kdy podíl zobrazování v mobilních zařízeních stále roste, v současnosti je okolo je 53 %, návštěvnost z pevných PC je pak cca 47 %.

Projekt ČBK obsahuje všechny římskokatolické kostely v ČR s pravidelnými bohoslužbami. Při hledání kostela bez pravidelných bohoslužeb nabídne aplikace i kostely s bohoslužbami v okolí dle zvolené vzdálenosti.

Mši v kostele si najdete i na mapě

Od podzimu letošního roku je nabízeno i propojení projektu vyhledávání bohoslužeb s mapovým portálem společnosti Seznam (Mapy.cz).

Po kliknutí na kostel na Mapách.cz se v pravém sloupci vedle vybraného druhu mapy objeví text s názvem kostela, případně foto a odkaz „Informace o bohoslužbách“; odtud lze otevřít stránku s bohoslužbami v daném kostele, s možností vyhledat i další kostely v okolí, získat kontakt apod. Zobrazení kostelů a bohoslužeb cestou odkazu z map společnosti Seznam.cz přichází během pátku – neděle několika stovek uživatelů. V ostatních dnech je to do 100 uživatelů.

Cílem tohoto rozšíření je umožnit vyhledat kostely pro účast na bohoslužbách co nejširšímu spektru uživatelů map.

Jak dál?

Pro další období se plánuje doplnění vyhledávání různých kontaktů napříč diecézemi i off-line mobilní aplikace.

Církevní informační systému (CIS) je společný projekt všech českých diecézí. Je tvořen IT nástroji a aplikacemi, které podporuji organizaci života církve, dokumentů, správu rolí, objektů a podobně. CIS dnes obsahuje řadu dat, která lze také postupně využívat i pro pastorační účely. Aplikace „Bohoslužby“ je příkladem, že se to postupně se daří.

Koordinace prací probíhá pod gescí Rady ČBK pro IT, jejímž představitelem je v současnosti biskup Vlastimil Kročil.

(zdroj: Josef Bernard, koordinátor projektu)

Autor článku: František Jemelka