Situace křesťanů na Blízkém východě je tragická, řekl arcibiskup

Situace křesťanů v Sýrii, Iráku a Egyptě je naprostá tragédie. Řekl to apoštolský administrátor jeruzalémského patriarchátu Pierbattista Pizzaballa během tradičního předvánočního setkání s novináři.
Publikováno: 20. 12. 2016 12:30

Setkání s novináři v jeruzalémském latinském patriarchátu bývá příležitostí ke zhodnocení situace v jednotlivých zemích na Blízkém východě. Podle Pizzabally, který se stal administrátorem (tj. správcem, dokud nebude jmenován nový patriarcha) letos, se v Sýrii, Egyptě a Iráku „zdá být začarovaný kruh násilí beznadějný a nekonečný“.  

„Irák a Sýrie jsou zničeny,“ řekl také. „Tyto strašlivé války jsou vedeny obchodem se zbraněmi, hrou zájmů mocností a neustávajícím fundamentalismem.“

Řešení však nespočívá jen ve válce, pokračoval arcibiskup: „K míru je zapotřebí politických jednání a řešení. S armádou můžete vyhrát válku, avšak k novému vybudování země slouží politika. A tu nevidíme. Ve hře je mnoho zájmů, ale nakonec jsou to chudí a slabí, kdo za to platí. A zde za to zaplatili již příliš.“

Svou roli v řešení problémů mají i křesťané, řekl také Pizzaballa: „Nemůžeme se již omezit jen na mluvení o dialogu, spravedlnosti a míru. Slova nestačí. Musíme bojovat proti chudobě a nespravedlnosti a nabízet svědectví neustálého milosrdenství, abychom světu ukázali lásku a něhu našeho Boha.“

V posledním roce došlo ve Svaté zemi k fundamentalistickým útokům proti křesťanům, jako je například vandalství v kostelech, na hřbitovech nebo jiných budovách. „Nechceme jen zvedat hlas. Chceme pomáhat nalézat východiska a řešit problém u jejich kořene, skrze vzdělávání,“ uvedl Pizzaballa, podle kterého však v této chvíli křesťanské školy v Izraeli „prochází krizí, která nemá obdoby“.

Jako pozitivní spatřuje arcibiskup působení papeže Františka: „Je to jediný jasný a prorocký hlas, který můžeme slyšet. Jeho poselství je univerzální.“

(zdroj: Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021