Situace křesťanů na Blízkém východě je tragická, řekl arcibiskup

Datum publikace20. 12. 2016, 12.30

Situace křesťanů v Sýrii, Iráku a Egyptě je naprostá tragédie. Řekl to apoštolský administrátor jeruzalémského patriarchátu Pierbattista Pizzaballa během tradičního předvánočního setkání s novináři.

Setkání s novináři v jeruzalémském latinském patriarchátu bývá příležitostí ke zhodnocení situace v jednotlivých zemích na Blízkém východě. Podle Pizzabally, který se stal administrátorem (tj. správcem, dokud nebude jmenován nový patriarcha) letos, se v Sýrii, Egyptě a Iráku „zdá být začarovaný kruh násilí beznadějný a nekonečný“.

„Irák a Sýrie jsou zničeny,“ řekl také. „Tyto strašlivé války jsou vedeny obchodem se zbraněmi, hrou zájmů mocností a neustávajícím fundamentalismem.“

Řešení však nespočívá jen ve válce, pokračoval arcibiskup: „K míru je zapotřebí politických jednání a řešení. S armádou můžete vyhrát válku, avšak k novému vybudování země slouží politika. A tu nevidíme. Ve hře je mnoho zájmů, ale nakonec jsou to chudí a slabí, kdo za to platí. A zde za to zaplatili již příliš.“

Svou roli v řešení problémů mají i křesťané, řekl také Pizzaballa: „Nemůžeme se již omezit jen na mluvení o dialogu, spravedlnosti a míru. Slova nestačí. Musíme bojovat proti chudobě a nespravedlnosti a nabízet svědectví neustálého milosrdenství, abychom světu ukázali lásku a něhu našeho Boha.“

V posledním roce došlo ve Svaté zemi k fundamentalistickým útokům proti křesťanům, jako je například vandalství v kostelech, na hřbitovech nebo jiných budovách. „Nechceme jen zvedat hlas. Chceme pomáhat nalézat východiska a řešit problém u jejich kořene, skrze vzdělávání,“ uvedl Pizzaballa, podle kterého však v této chvíli křesťanské školy v Izraeli „prochází krizí, která nemá obdoby“.

Jako pozitivní spatřuje arcibiskup působení papeže Františka: „Je to jediný jasný a prorocký hlas, který můžeme slyšet. Jeho poselství je univerzální.“

(zdroj: Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka