Princ Charles varoval před náboženským pronásledováním

Poselství o náboženském pronásledování v dnešním světě zveřejnil princ Charles. S odkazem na nedávnou Zprávu o náboženské svobodě ve světě 2016 zveřejněnou organizací Aid to the Church in Need, princ Charles zdůraznil klíčové zjištění, že extremismus usiluje o likvidaci veškeré náboženské rozmanitosti.
Publikováno: 22. 12. 2016 16:00

Foto: MM/ JRS/CC BY-NC 2.0

Nedávno jsem v Londýně potkal jezuitského kněze ze Sýrie, který hovořil o situaci tamějších křesťanů. Mluvil o masových únosech a o strachu, že budou křesťané masově vyháněni z biblických zemí. Řekl, že je možné, že během pěti let nezůstanou v Iráku žádní křesťané,“ řekl princ Charles.

Ve svém poselství princ Charles upozornil na pronásledování křesťanů, Jezídů, Židů a náboženských menšin a zdůraznil, že pro některé lidi je náboženská svoboda každodenní neúprosná volba mezi životem a smrtí.

V mnoha zemích je cílem eliminace náboženské rozdílnosti, přičemž jen vedlejší efekty náboženského pronásledování jsou nezměrné. Podle údajů OSN v roce 2015 celkem 65,3 milionů lidí opustilo své domovy, což je o 5,8 milionů více než v předchozím roce a je to ekvivalent téměř celé populace Velké Británie,“ uvedl princ Charles.

Podle něj navíc celé utrpení nekončí vzhledem k současnému exodu uprchlíků a dnešní doba podle něj připomíná temnou atmosféru 30. let.

Já jsem se narodil v roce 1948, tedy po skončení druhé světové války, ve které generace našich rodičů umírala v boji proti totalitarismu, nesmírnému extremismu a nelidskému pokusu vyhladit celý židovský národ. Teď o sedmdesát let později vidíme stejné ďábelské pronásledování, což považuji za neuvěřitelné,“ prohlásil princ Charles.

Normálně o Vánocích přemýšlíme o narození Pána Ježíše Krista. Říkám si, že letos bychom si mohli připomínat celý příběh Svaté rodiny, která utíkala před násilím a pronásledováním. A také bychom si mohli připomenout, že prorok Mohamed odešel z Mekky do Mediny kvůli náboženské svobodě,“ uzavřel princ Charles.

(zdroj: Aid to the Church in Need UK)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020

Dopis řeholníkům a řeholnicím 70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu

Přinášíme vám dopis předsedů konferencí vyšších řeholních představených, arciopata Petra Prokopa Siostrzonka OSB a Sr. Kristy Ludmily Chládkové OP, k 70 letům od Akce K a Akce Ř.
01.04.2020

Katolický týdeník: Velikonoční triduum v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.
01.04.2020

Kardinál Angelo De Donatis je pozitivní na koronavirus

V pondělí 30. března 2020 byl kardinál Angelo De Donatis, generální vikář římské diecéze, po projevu některých symptomů pozitivně testován na koronavirus (COVID-19). Kardinál byl převezen do nemocnice Gemelli v Římě.
31.03.2020