Princ Charles varoval před náboženským pronásledováním

Poselství o náboženském pronásledování v dnešním světě zveřejnil princ Charles. S odkazem na nedávnou Zprávu o náboženské svobodě ve světě 2016 zveřejněnou organizací Aid to the Church in Need, princ Charles zdůraznil klíčové zjištění, že extremismus usiluje o likvidaci veškeré náboženské rozmanitosti.
Publikováno: 22. 12. 2016 15:00

Foto: MM/ JRS/CC BY-NC 2.0

Nedávno jsem v Londýně potkal jezuitského kněze ze Sýrie, který hovořil o situaci tamějších křesťanů. Mluvil o masových únosech a o strachu, že budou křesťané masově vyháněni z biblických zemí. Řekl, že je možné, že během pěti let nezůstanou v Iráku žádní křesťané,“ řekl princ Charles.

Ve svém poselství princ Charles upozornil na pronásledování křesťanů, Jezídů, Židů a náboženských menšin a zdůraznil, že pro některé lidi je náboženská svoboda každodenní neúprosná volba mezi životem a smrtí.

V mnoha zemích je cílem eliminace náboženské rozdílnosti, přičemž jen vedlejší efekty náboženského pronásledování jsou nezměrné. Podle údajů OSN v roce 2015 celkem 65,3 milionů lidí opustilo své domovy, což je o 5,8 milionů více než v předchozím roce a je to ekvivalent téměř celé populace Velké Británie,“ uvedl princ Charles.

Podle něj navíc celé utrpení nekončí vzhledem k současnému exodu uprchlíků a dnešní doba podle něj připomíná temnou atmosféru 30. let.

Já jsem se narodil v roce 1948, tedy po skončení druhé světové války, ve které generace našich rodičů umírala v boji proti totalitarismu, nesmírnému extremismu a nelidskému pokusu vyhladit celý židovský národ. Teď o sedmdesát let později vidíme stejné ďábelské pronásledování, což považuji za neuvěřitelné,“ prohlásil princ Charles.

Normálně o Vánocích přemýšlíme o narození Pána Ježíše Krista. Říkám si, že letos bychom si mohli připomínat celý příběh Svaté rodiny, která utíkala před násilím a pronásledováním. A také bychom si mohli připomenout, že prorok Mohamed odešel z Mekky do Mediny kvůli náboženské svobodě,“ uzavřel princ Charles.

(zdroj: Aid to the Church in Need UK)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Mše svatá ke cti sv. Ludmily v bazilice sv. Jiří

Ve čtvrtek 16. září 2021 proběhla v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě slavnostní mše svatá ke cti svaté Ludmily. Hlavním celebrantem byl Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Po celou dobu bohoslužby byla v bazilice vystavena k uctění lebka mučednice. Liturgii doprovodila zpěvem Schola Gregoriana Pragensis. Přinášíme fotogalerii.
17.09.2021

Papežská mše zahájí plenární zasedání evropských biskupů

Svatý stolec dnes zveřejnil program papežských bohoslužeb v měsících září a říjnu. Papež František bude hlavním celebrantem mší svatých u příležitosti plenárního zasedání CCEE, zahájení biskupské synody a biskupského svěcení.
17.09.2021

Budapešť a Slovensko: apoštolská cesta v jedné minutě

Krátká videomozaika jako ohlédnutí za 34. mezinárodní apoštolskou cestou papeže Františka do Budapešti a na Slovensko. Římský biskup ji zakončil poděkováním před ikonou Salus Populi Romani v bazilice Panny Marie Větší.
17.09.2021

Vědci rekonstruovali obličej sv. Ludmily

Díky moderním vědeckým a technickým metodám můžeme při příležitosti jubilejního roku, ve kterém si připomínáme 1100 let od smrti svaté Ludmily, pohlédnout této světici do tváře. Mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie digitálně z jednotlivých segmentů znovu sestavil obličejovou část lebky kněžny Ludmily a celosvětově uznávaný specialista na rekonstrukci obličeje člověka podle lebky, Cícero Moraes, následně rekonstruoval Ludmilin obličej.
16.09.2021

Čeští biskupové na mši svaté s papežem Františkem v Šaštíně

Ve středu 15. září 2021 dorazila řada poutníků do slovenského Šaštína, kde se poblíž baziliky Sedmibolestné Panny Marie v 10.00 hodin konala mše svatá s papežem Františkem. Mezi poutníky byli také biskupové a generální vikáři z Čech i Moravy. Po skončení bohoslužby měli čeští poutníci příležitost se u šaštínské baziliky setkat se svými biskupy a kněžími. Přinášíme fotogalerii.
16.09.2021