Dnes je mučedníků více než v prvních staletích, řekl papež

V den svátku prvomučedníka sv. Štěpána promluvil papež František před desítkou tisíc lidí shromážděných k modlitbě Anděl Páně na Svatpetrském náměstí. Podle Františka je v součanosti více mučedníků než v prvních staletích. Každý člověk si má zvolit světlo namísto tmy.
Publikováno: 27. 12. 2016 12:45

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

Svatý Štěpán byl ukamenován, protože vyznal svou víru v Ježíše Krista. Jeho smrt vede každého věřícího, aby si zvolil světlo namísto tmy, uvedl papež během modlitby Anděl Páně.

Svět podle něj nenávidí křesťany ze stejného důvodu, z jakého nenáviděl Krista: „Svět má raději temnoty, aby skryl svoje špatné skutky,“ řekl František, který varoval věřící před zesvětštěním. „Mezi evangeliem a světskou mentalitou existuje rozpor. Následovat Ježíše namená následovat jeho světlo, které vysvitlo uprostřed noci v Betlémě, a opustit temnoty tohoto světa.”

Na Svatopetrském náměstí papež připomněl, že počet mučedníků je vyšší v současnosti než v prvních staletích: I dnes církev, aby vydala svědectví světlu a pravdě, zakouší na různých místech tvrdá pronásledování až k nejvyšší zkoušce mučednictví. Kolik našich bratří a sester ve víře snáší útlak, násilí a jsou nenáviděni kvůli Ježíši! Řeknu vám jedno: mučedníci dneška jsou početnější než byli ti z prvních staletí. Když čteme dějiny prvních staletí tady v Římě, vidíme spousty krutostí páchaných na křesťanech, ale říkám vám, že dnes se na křesťanech páchají stejné a častejší krutosti. Chceme dnes pamatovat na ty, kdo trpí pronásledováním, a být jim nablízku svojí sympatií, modlitbou i svým pláčem. Včera v Iráku slavili křesťané Narození Páně ve svojí zničené katedrále. To je příklad věrnosti evangeliu. Navzdory zkouškám a nebezpečím křesťané odvážně dosvědčují svoji příslušnost ke Kristu a žijí evangelium tím, že se starají o ty poslední a nejvíce přehlížené, prokazují dobro všem bez rozdílu a dosvědčují tak lásku v pravdě.

V závěru František vyzval k „vytvoření prostoru v srdci pro Krista“ a radostnému a odvážnému následování Ježíše podle mentality evangelia a nikoliv podle světského smýšlení.

(zdroj: Vatikánský rozhlas)

 

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež vyzval k hledání mírového řešení pro Libyi

Svatopetrské náměstí zalité sluncem dnes v poledne zarámovalo shromáždění asi třiceti tisíc poutníků, kteří se sešli k modlitbě s papežem.
19.01.2020

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Helsinský luteránský biskup Teemu Laajasalo vedl finskou ekumenickou delegaci, která dnes navštívila papeže Františka, a v níž byly kromě finské evangelicko-luteránské a pravoslavné církve zastoupeni též římští katolíci. Každoroční audience, jejíž tradice se datuje rokem 1985, předznamenala Týden modliteb za jednotu křesťanů, který začíná v sobotu. Finské náboženské představitele při jejich ekumenické pouti do Vatikánu doprovází chlapecký sbor Cantores Minores z helsinské katedrály.
18.01.2020

V Římě začal bohatý program Týdne modliteb za jednotu křesťanů

Dneškem začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, který vyvrcholí svátkem Obrácení sv. Pavla, 25. ledna. Ve Věčném městě se ekumenické akce konají zejména v bazilice sv. Pavla za hradbami, ale také na jiných místech. Duchovní a liturgické podněty na tento rok připravili křesťané na Maltě.
18.01.2020

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020