Dnes je mučedníků více než v prvních staletích, řekl papež

Datum publikace27. 12. 2016, 11.45

V den svátku prvomučedníka sv. Štěpána promluvil papež František před desítkou tisíc lidí shromážděných k modlitbě Anděl Páně na Svatpetrském náměstí. Podle Františka je v součanosti více mučedníků než v prvních staletích. Každý člověk si má zvolit světlo namísto tmy.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

Svatý Štěpán byl ukamenován, protože vyznal svou víru v Ježíše Krista. Jeho smrt vede každého věřícího, aby si zvolil světlo namísto tmy, uvedl papež během modlitby Anděl Páně.

Svět podle něj nenávidí křesťany ze stejného důvodu, z jakého nenáviděl Krista: „Svět má raději temnoty, aby skryl svoje špatné skutky,“ řekl František, který varoval věřící před zesvětštěním. „Mezi evangeliem a světskou mentalitou existuje rozpor. Následovat Ježíše namená následovat jeho světlo, které vysvitlo uprostřed noci v Betlémě, a opustit temnoty tohoto světa.”

Na Svatopetrském náměstí papež připomněl, že počet mučedníků je vyšší v současnosti než v prvních staletích: I dnes církev, aby vydala svědectví světlu a pravdě, zakouší na různých místech tvrdá pronásledování až k nejvyšší zkoušce mučednictví. Kolik našich bratří a sester ve víře snáší útlak, násilí a jsou nenáviděni kvůli Ježíši! Řeknu vám jedno: mučedníci dneška jsou početnější než byli ti z prvních staletí. Když čteme dějiny prvních staletí tady v Římě, vidíme spousty krutostí páchaných na křesťanech, ale říkám vám, že dnes se na křesťanech páchají stejné a častejší krutosti. Chceme dnes pamatovat na ty, kdo trpí pronásledováním, a být jim nablízku svojí sympatií, modlitbou i svým pláčem. Včera v Iráku slavili křesťané Narození Páně ve svojí zničené katedrále. To je příklad věrnosti evangeliu. Navzdory zkouškám a nebezpečím křesťané odvážně dosvědčují svoji příslušnost ke Kristu a žijí evangelium tím, že se starají o ty poslední a nejvíce přehlížené, prokazují dobro všem bez rozdílu a dosvědčují tak lásku v pravdě.

V závěru František vyzval k „vytvoření prostoru v srdci pro Krista“ a radostnému a odvážnému následování Ježíše podle mentality evangelia a nikoliv podle světského smýšlení.

(zdroj: Vatikánský rozhlas)

Autor článku: Ondřej Mléčka