Papežská sbírka pomůže o Vánocích dvěma milionům lidí na Ukrajině

Díky papeži Františkovi se o Vánocích dostane pomoci více než dvěma milionům lidí na Ukrajině, kteří se nachází v humanitární nouzi. Papežská charitativní instituce Cor unum informovala, že rozdělí 6 milionů eur (162 milionů Kč) ze sbírky, která proběhla v celé Evropě 24. března 2016.
Publikováno: 28. 12. 2016 14:00

Foto: European Commission DG / CC BY-NC-ND

Částka je první pomocí ze sbírky, při níž se v Evropě vybralo celkem 12 milionů eur. Podpoří se jimi potřební lidé bez rozdílů vyznání v Doněcké, Luganské, Záporožské, Charkovské a Dněpropetrovské oblasti.

Místní výbor pro rozdělování pomoci, který vede pomocný biskup charkovsko-záporožské diecéze Jan Sobiło ve spolupráci s apoštolským nunciem arcibiskupem Claudiem Gugerottim, od července vyhodnocoval různé projekty předložené křesťanskými charitativními organizacemi nebo mezinárodními humanitárními agenturami.

Výbor nakonec rozhodl o podpoření 20 rozsáhlejších projektů částkou 250 tisíc eur (6,7 milionu Kč) a 39 menších „solidárních“ iniciativ částkou 20 tisíc eur.

Peníze budou určeny na projekty týkající se potravin, bydlení a zdravotní péče.

Sbírka na Ukrajinu proběhla v celé Evropě 24. dubna 2016. Čeští dárci přispěli částkou více než 9,5 milionu Kč.

Podle nedávné zprávy Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se vyžádal konflikt na východní Ukrajině od poloviny předloňského roku 9.758 životů a 23.000 zraněných.

(zdroj: Pope For Ukraine)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021