Vánoční svátky v Indii uctili i hinduisté

Zhruba 45 tisíc hinduistů se zúčastnilo vánočních oslav v indickém státě Urísa. Jedná se o historickou událost vzhledem ke skutečnosti, že v tomto státě došlo v roce 2008 k vůbec nejrozsáhlejšímu pronásledování křesťanů v Indii.
Publikováno: 29. 12. 2016 13:00

Kněz Prasanna Pradhan z katedrály sv. Vincenta v hlavním městě Bhuvanéšvaru řekl, že místní lidé „mají hluboký smysl pro respekt a úctu k Ježíši, který umí rozptýlit temnoty svárů a rozdělení a naopak posiluje svazky mezi lidmi“.

Podle něj je to reakce na sektářské násilí, které v zemi v létě 2008 rozpoutali hinduisté, což vyústilo v zabití zhruba 100 lidí a zničení 300 kostelů a modliteben. „Dnes už lidé jiných náboženství rozumí křesťanství mnohem lépe,“ uvedl Pradhan.

Místní arcibiskup John Barwa poděkoval vládě za zajištění ochrany pro křesťany, obzvláště ty, kteří byli perzekuováni v regionu Kandhamal.

Vánoce nám připomínají narození Krista, který se obětoval, aby zachránil hříšníky. Vánoční příběh vypráví o tom, jak se Syn Boží stal člověkem a žil na zemi. Připomíná nám, čeho Kristus dosáhl na kříži a jak porazil smrt. Je to příběh, který vysvětluje, jak se hříšník může setkat s Bohem,“ dodal arcibiskup.

V hlavním městě byla také den slavnosti Narození Páně zasvěcen péči o chudé a potřebné. Misionářky milosrdenství Matky Terezy tam rozdávaly stovky jídel, která byla určena chudým lidem.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020