Vánoční svátky v Indii uctili i hinduisté

Zhruba 45 tisíc hinduistů se zúčastnilo vánočních oslav v indickém státě Urísa. Jedná se o historickou událost vzhledem ke skutečnosti, že v tomto státě došlo v roce 2008 k vůbec nejrozsáhlejšímu pronásledování křesťanů v Indii.
Publikováno: 29. 12. 2016 13:00

Kněz Prasanna Pradhan z katedrály sv. Vincenta v hlavním městě Bhuvanéšvaru řekl, že místní lidé „mají hluboký smysl pro respekt a úctu k Ježíši, který umí rozptýlit temnoty svárů a rozdělení a naopak posiluje svazky mezi lidmi“.

Podle něj je to reakce na sektářské násilí, které v zemi v létě 2008 rozpoutali hinduisté, což vyústilo v zabití zhruba 100 lidí a zničení 300 kostelů a modliteben. „Dnes už lidé jiných náboženství rozumí křesťanství mnohem lépe,“ uvedl Pradhan.

Místní arcibiskup John Barwa poděkoval vládě za zajištění ochrany pro křesťany, obzvláště ty, kteří byli perzekuováni v regionu Kandhamal.

Vánoce nám připomínají narození Krista, který se obětoval, aby zachránil hříšníky. Vánoční příběh vypráví o tom, jak se Syn Boží stal člověkem a žil na zemi. Připomíná nám, čeho Kristus dosáhl na kříži a jak porazil smrt. Je to příběh, který vysvětluje, jak se hříšník může setkat s Bohem,“ dodal arcibiskup.

V hlavním městě byla také den slavnosti Narození Páně zasvěcen péči o chudé a potřebné. Misionářky milosrdenství Matky Terezy tam rozdávaly stovky jídel, která byla určena chudým lidem.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020

Duchovní mezi paragrafy a kánony – lektor JUDr. Jakub Kříž, Ph.D., advokát

Půldenní seminář praktického uvedení do základů práva v kontextu působení v pastoraci. Výklad je strukturován podle životních událostí, v nichž se duchovní ocitá při správě a řízení farnosti.
24.01.2020

Umění rozhovoru - poradenské dovednosti v pastoraci, lektor Mgr. Marek Jargus

Pro kněze, jáhny a seminaristy; max. 20 účastníků; v rámci semináře se účastníci seznámí se základy poradenského rozhovoru od jeho přípravy, otevření, průběhu až k ukončení (cyklický model pomáhajícího rozhovoru).
24.01.2020

Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů – lektor Mgr. Aleš Bednařík

Jednodenní seminář zkušeného Bratislavského lektora a psychologa Vám dá nahlédnout do světa zvládání každodenních konfliktních situací, ať už se jedná o vaše blízké, farníky či cizí lidi, a ukáže Vám principy pozitivní komunikace a strategie (ne)zvládání emočně náročných komunikačních situací.
24.01.2020

Hospodaření s časem a delegování – lektor RNDr. Michal Chytil, DrSc.

Jednodenní seminář o hospodaření s časem a delegování určený pro kněze, jáhny a seminaristy, max. 20 účastníků. Seminář vede zkušený, empatický a zábavný lektor, který upozorňuje, že je poněkud vetchý, takže je prozíravé přihlásit se raději na dřívější termín :-)
24.01.2020