Vánoční svátky v Indii uctili i hinduisté

Zhruba 45 tisíc hinduistů se zúčastnilo vánočních oslav v indickém státě Urísa. Jedná se o historickou událost vzhledem ke skutečnosti, že v tomto státě došlo v roce 2008 k vůbec nejrozsáhlejšímu pronásledování křesťanů v Indii.
Publikováno: 29. 12. 2016 12:00

Kněz Prasanna Pradhan z katedrály sv. Vincenta v hlavním městě Bhuvanéšvaru řekl, že místní lidé „mají hluboký smysl pro respekt a úctu k Ježíši, který umí rozptýlit temnoty svárů a rozdělení a naopak posiluje svazky mezi lidmi“.

Podle něj je to reakce na sektářské násilí, které v zemi v létě 2008 rozpoutali hinduisté, což vyústilo v zabití zhruba 100 lidí a zničení 300 kostelů a modliteben. „Dnes už lidé jiných náboženství rozumí křesťanství mnohem lépe,“ uvedl Pradhan.

Místní arcibiskup John Barwa poděkoval vládě za zajištění ochrany pro křesťany, obzvláště ty, kteří byli perzekuováni v regionu Kandhamal.

Vánoce nám připomínají narození Krista, který se obětoval, aby zachránil hříšníky. Vánoční příběh vypráví o tom, jak se Syn Boží stal člověkem a žil na zemi. Připomíná nám, čeho Kristus dosáhl na kříži a jak porazil smrt. Je to příběh, který vysvětluje, jak se hříšník může setkat s Bohem,“ dodal arcibiskup.

V hlavním městě byla také den slavnosti Narození Páně zasvěcen péči o chudé a potřebné. Misionářky milosrdenství Matky Terezy tam rozdávaly stovky jídel, která byla určena chudým lidem.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021