Vánoční svátky v Indii uctili i hinduisté

Datum publikace29. 12. 2016, 12.00

Zhruba 45 tisíc hinduistů se zúčastnilo vánočních oslav v indickém státě Urísa. Jedná se o historickou událost vzhledem ke skutečnosti, že v tomto státě došlo v roce 2008 k vůbec nejrozsáhlejšímu pronásledování křesťanů v Indii.

Kněz Prasanna Pradhan z katedrály sv. Vincenta v hlavním městě Bhuvanéšvaru řekl, že místní lidé „mají hluboký smysl pro respekt a úctu k Ježíši, který umí rozptýlit temnoty svárů a rozdělení a naopak posiluje svazky mezi lidmi“.

Podle něj je to reakce na sektářské násilí, které v zemi v létě 2008 rozpoutali hinduisté, což vyústilo v zabití zhruba 100 lidí a zničení 300 kostelů a modliteben. „Dnes už lidé jiných náboženství rozumí křesťanství mnohem lépe,“ uvedl Pradhan.

Místní arcibiskup John Barwa poděkoval vládě za zajištění ochrany pro křesťany, obzvláště ty, kteří byli perzekuováni v regionu Kandhamal.

Vánoce nám připomínají narození Krista, který se obětoval, aby zachránil hříšníky. Vánoční příběh vypráví o tom, jak se Syn Boží stal člověkem a žil na zemi. Připomíná nám, čeho Kristus dosáhl na kříži a jak porazil smrt. Je to příběh, který vysvětluje, jak se hříšník může setkat s Bohem,“ dodal arcibiskup.

V hlavním městě byla také den slavnosti Narození Páně zasvěcen péči o chudé a potřebné. Misionářky milosrdenství Matky Terezy tam rozdávaly stovky jídel, která byla určena chudým lidem.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva