Velikonoce budou letos 16. dubna, první neděle adventní 3. prosince

O slavnosti Zjevení Páně, 6. ledna, bývá v mnoha chrámech na celém světě slavnostně oznamováno datum Velikonoc a dalších pohyblivých svátků. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně bude letos 16. dubna. Portál Liturgie.cz přináší také zhudebněnou verzi oznámení.
Publikováno: 6. 1. 2017 13:15

Foto: Roman Albrecht / Člověk a víra

„Milovaní bratři a sestry, oznamujeme vám, že tak jako nám Boží milosrdenství dopřálo radovat se ze slavnosti Narození Páně, budeme se radovat také ze Vzkříšení našeho Spasitele.“

Tato slova může recitovat nebo vyslovit jáhen či zpěvák po evangeliu o slavnosti Zjevení Páně. Podle starobylé tradice se právě v tento den vyhlašuje datum Velikonoc a jiných pohyblivých svátků. Důvod je dvojí, praktický a teologický: dříve nebyl každému k dispozici kalendář; současně se tímto ohlášením poukazuje na centrální roli Kristova Vzkříšení v dějinách spásy: od něj se odvíjí většina pohyblivých liturgických svátků.

Jáhen nebo zpěvák pokračuje slovy:

„Na den 1. března připadne letos Popeleční středa a začátek posvátné doby postní.

Dne 16. dubna budeme s radostí slavit Zmrtvýchvstání našeho Pána Ježíše Krista,

dne 25. května bude slavnost jeho Nanebevstoupení,

dne 4. června slavnost Seslání Ducha Svatého,

dne 15. června slavnost Těla a krve Páně a

dne 3. prosince první neděle adventní, očekávání příchodu našeho Pána Ježíše Krista.

Jemu buď čest a sláva na věky věků. Amen.“ 

Portál Liturgie.cz nabízí také zhudebněnou verzi slavnostního oznámení pohyblivých svátků vytvořenou dominikánem br. Filipem OP: http://www.liturgie.cz/admin/files/zalmy/mesni-rad/Kalendy2017.pdf

Datum Velikonoc je stanoveno jako první neděle po úplňku po jarní rovnodennosti.

(zdroj: Liturgie.cz, SIR)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020