Velikonoce budou letos 16. dubna, první neděle adventní 3. prosince

O slavnosti Zjevení Páně, 6. ledna, bývá v mnoha chrámech na celém světě slavnostně oznamováno datum Velikonoc a dalších pohyblivých svátků. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně bude letos 16. dubna. Portál Liturgie.cz přináší také zhudebněnou verzi oznámení.
Publikováno: 6. 1. 2017 13:15

Foto: Roman Albrecht / Člověk a víra

„Milovaní bratři a sestry, oznamujeme vám, že tak jako nám Boží milosrdenství dopřálo radovat se ze slavnosti Narození Páně, budeme se radovat také ze Vzkříšení našeho Spasitele.“

Tato slova může recitovat nebo vyslovit jáhen či zpěvák po evangeliu o slavnosti Zjevení Páně. Podle starobylé tradice se právě v tento den vyhlašuje datum Velikonoc a jiných pohyblivých svátků. Důvod je dvojí, praktický a teologický: dříve nebyl každému k dispozici kalendář; současně se tímto ohlášením poukazuje na centrální roli Kristova Vzkříšení v dějinách spásy: od něj se odvíjí většina pohyblivých liturgických svátků.

Jáhen nebo zpěvák pokračuje slovy:

„Na den 1. března připadne letos Popeleční středa a začátek posvátné doby postní.

Dne 16. dubna budeme s radostí slavit Zmrtvýchvstání našeho Pána Ježíše Krista,

dne 25. května bude slavnost jeho Nanebevstoupení,

dne 4. června slavnost Seslání Ducha Svatého,

dne 15. června slavnost Těla a krve Páně a

dne 3. prosince první neděle adventní, očekávání příchodu našeho Pána Ježíše Krista.

Jemu buď čest a sláva na věky věků. Amen.“ 

Portál Liturgie.cz nabízí také zhudebněnou verzi slavnostního oznámení pohyblivých svátků vytvořenou dominikánem br. Filipem OP: http://www.liturgie.cz/admin/files/zalmy/mesni-rad/Kalendy2017.pdf

Datum Velikonoc je stanoveno jako první neděle po úplňku po jarní rovnodennosti.

(zdroj: Liturgie.cz, SIR)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020

Duchovní mezi paragrafy a kánony – lektor JUDr. Jakub Kříž, Ph.D., advokát

Půldenní seminář praktického uvedení do základů práva v kontextu působení v pastoraci. Výklad je strukturován podle životních událostí, v nichž se duchovní ocitá při správě a řízení farnosti.
24.01.2020

Umění rozhovoru - poradenské dovednosti v pastoraci, lektor Mgr. Marek Jargus

Pro kněze, jáhny a seminaristy; max. 20 účastníků; v rámci semináře se účastníci seznámí se základy poradenského rozhovoru od jeho přípravy, otevření, průběhu až k ukončení (cyklický model pomáhajícího rozhovoru).
24.01.2020

Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů – lektor Mgr. Aleš Bednařík

Jednodenní seminář zkušeného Bratislavského lektora a psychologa Vám dá nahlédnout do světa zvládání každodenních konfliktních situací, ať už se jedná o vaše blízké, farníky či cizí lidi, a ukáže Vám principy pozitivní komunikace a strategie (ne)zvládání emočně náročných komunikačních situací.
24.01.2020

Hospodaření s časem a delegování – lektor RNDr. Michal Chytil, DrSc.

Jednodenní seminář o hospodaření s časem a delegování určený pro kněze, jáhny a seminaristy, max. 20 účastníků. Seminář vede zkušený, empatický a zábavný lektor, který upozorňuje, že je poněkud vetchý, takže je prozíravé přihlásit se raději na dřívější termín :-)
24.01.2020