Papež se v sobotu setká s Mahmúdem Abbásem

Datum publikace10. 1. 2017, 11.45

Papež František se v sobotu 14. ledna ve Vatikánu setká s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Ve stejný den Abbás slavnostně otevře palestinskou ambasádu při Svatém stolci.

Foto: Alan Holdren / CNA

Jak uvádí agentura ZENIT, setkání papeže s Abbásem není prvním. Po své cestě do Svaté země v roce 2014 pozval František palestinského i izraelského prezidenta společně s patriarchou Bartolomějem do Vatikánu k historické modlitbě za mír. Ta se uskutečnila 8. června 2014.

František přijal Abbáse na soukromé audienci v květnu 2015 v souvislosti se souhrnnou dohodou, „která se týká zásadních aspektů života a aktivity církve v Palestině“ a která „podporuje vyjednávání a mírové řešení konfliktu v regionu“. Dohoda vstoupila plně v platnost 2. ledna 2016.

Při setkání s diplomaty, které proběhlo 9. ledna 2017 ve Vatikánu, papež František mimo jiné vyzval k obnovení dialogu mezi Izraelem a Palestinou: „Svatý stolec důrazně znovu vybízí k obnovení dialogu mezi Izraelci a Palestinci, aby se dospělo ke stabilnímu a trvalému řešení, které by zaručovalo mírové soužití dvou států v mezinárodně uznaných hranicích. Žádný konflikt se nemůže stát zvykem, od kterého se zdánlivě téměř není možné odtrhnout. Izraelci a Palestinci potřebují mír. Celý Blízký východ naléhavě potřebuje mír.“

Svatý stolec v současnosti udržuje diplomatické styky se 182 zeměmi, v Římě má při něm ambasádu 88 zemí.

(zdroj: Zenit, Vatican Insider, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka