Vánoční balíčky a hračky pro ukrajinské děti udělaly i letos radost

V prosinci 2016 jsme informovali o tom, že Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyveze na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků od českých studentů, dětí ale i třeba firem. Jak to vše dopadlo?
Publikováno: 10. 1. 2017 16:39

Foto: Arcidiecézní charita Olomouc

Přeji štěstí a zdraví Vám i Vaší rodině. Také mír a pokojné nebe nad hlavou. Upřímně Vám děkuji za dárky,“ píše českým dárcům sedmiletá Veronička z Ternopilu. Dívenka je jednou z více jak 300 ukrajinských dětí, kterým pořídili čeští dárci vánoční balíčky. V první polovině ledna jim je rozdali pracovníci ACHO. Ti letos kromě balíčků přivezli navíc spoustu hraček. Sbírku pro ukrajinské děti totiž uspořádali i žáci základní školy Drahotuše, studenti ukrajinistiky Univerzity Palackého v Olomouci (UP Olomouc) či firma Fonergy, dodavatel plynu a elektřiny.

Letošní cesta na Ukrajinu proběhla podle plánu. Jediné, co dalo pracovníkům Charity zabrat, bylo počasí. „Celou dobu mrzlo a potýkali jsme se se sněhovými vánicemi. Když pak ale dětem předáváte dárečky a vidíte radost v jejich očích, je to krásný pocit,“ říká koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv. Dárky rozdával dětem ze sociálně slabých rodin v Ternopilu, Kolomyji a Chmelnyckém, byly mezi nimi i děti, které prchly s rodinou z východu země, kde se válčí. Další várka vánočních balíčků a dárků zamířila do dětského domova v Bortnikách či zázemí fondu Děti v nouzi v Lopatynu, kde je potřebným předal ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. „Právě v Lopatynu se nachází nejvíce dětí, je to nejchudší místo, které podporujeme,“ dodává Vasyl Vasyliv.

1,5 tuny vánočních balíčků nebyl jediný dárkový náklad, který na Ukrajinu putoval. Na Arcidiecézní charitu Olomouc se obrátili další lidé, kteří se rozhodli udělat chudým dětem radost. Sedm velkých pytlů plných hraček, oblečení či aktovek se podařilo nastřádat studentům ukrajinistiky na Katedře slavistiky UP Olomouc. Další čtyři pytle plné plyšáků a knížek dodali žáci základní školy Drahotuše. Ti sbírali pro ukrajinské děti dárečky pod vánočním stromem přímo ve škole. Osm pytlů plných hraček dodala i firma Fonergy. „Chtěli jsme uspořádat materiální sbírku a adresovat ji na konkrétní místo, abychom viděli, kam přesně naše pomoc míří. Také jsme stáli o zpětnou vazbu. A to vše se podařilo naplnit při spolupráci s Charitou,“ sděluje za firmu Fonergy Hana Elfmarková. Do dvanáctidenní sbírky se zapojili zaměstnanci i zákazníci firmy. Dárečky přinášeli na pobočku v Uherském Hradišti. „Většina dárců přinesla plnou tašku nebo krabici hraček, což nás mile překvapilo. Dárci mysleli především na ty nejmenší děti, pořizovali tak často plyšáky. Jednatel firmy, pan Horák, tak přihodil ještě multifunkční herní stůl, který ocení také náctiletí. Zahrají si na něm stolní fotbálek, hokej, ping-pong nebo kulečník,“ dodává Hana Elfmarková.

(zdroj: tisková zpráva Arcidiecézní charity Olomouc, Karolína Opatřilová; redakčně upraveno)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020