Vatikánský kostel nabídl útočiště bezdomovcům

Datum publikace13. 1. 2017, 15.00

Přenocování pro bezdomovce nabízí v těchto mrazivých dnech vatikánský kostel San Callisto, který spravuje Komunita Sant´Edigio. Kostel bude nabízet útočiště bezdomovcům, dokud nepomine mimořádná situace vyvolaná vlnou mrazů. Uvedl to představitel Úřadu apoštolské charity arcibiskup Konrad Krajewski.

Foto: Osservatore Romano

Kostel a jeho budovy jsou součástí extrateritoriální zóny Svatého stolce. Před vznikem kostela zde byla svatyně, která byla vybudována kolem studně, kde byl v roce 222 umučen papež Calixtus I. Současný kostel byl postaven v 17. století. Kostel patří do farnosti sv. Marie v Zátibeří a je pod správou Komunity Sant´Edigio, která zde vede bohoslužby a katecheze, obzvláště pro seniory a lidi se speciálními potřebami,“ píše se v prohlášení úřadu.

Momentálně je v kostele a v přilehlých budovách ubytována zhruba třicítka bezdomovců. Z kostela byly dočasně odstraněny lavice, aby tak vzniklo místo pro lehátka. Kromě toho zde byla instalována mobilní topení a zajištěno sociální zařízení.

Večeři nabízíme hostům od sedmi hodin v refektáři Via Dandolo, poté je jim mezi osmou a desátou umožněn přístup do kostela. Starají se o ně dobrovolníci z komunity, kteří jsou k dispozici po celou noční směnu a pomáhají jim řešit jejich materiální a zdravotní potřeby. Pokud je to možné, tak se v následujících dnech snažíme zájemcům najít více stabilní ubytování.“

V současnosti klesá teplota v noci silně pod bod mrazu a jen v Itálii si mrazy vyžádaly nejméně osm životů. Bezdomovci patří mezi nejvíce zranitelné osoby, a proto papež František rozhodl, že útulky pro bezdomovce kolem svatopetrského náměstí zůstanou otevřené nonstop. Vatikán kromě toho distribuuje mezi bezdomovce rukavice a spací pytle vhodné pro extrémní teploty.

Papež František připomněl osud bezdomovců minulý týden před modlitbou Anděl Páně. „V těchto velmi chladných dnech na ně často myslím a chci vás poprosit, abyste mysleli na všechny lidi, kteří žijí na ulici,“ řekl papež.

Přestože Řím není město, které by často postihovaly velké mrazy, je to jedno z italských sídel, kde je největší počet bezdomovců. Často přicházejí do Vatikánu, kde jim dobrovolníci nabízí jídlo a pokrývky.

(zdroj: tiskové středisko Svatého stolce, Vatican Insider, Rome Report TV News Agency)

Autor článku: Tomáš Tetiva