Papež František: Mladiství migranti potřebují speciální péči

Lepší péče o děti a mladistvé migranty je podle papeže Františka nezbytná. Promluvil o tom před pravidelnou nedělní modlitbou Anděl Páně na svatopetrském náměstí. Svatý otec také znovu vyzval k modlitbám a solidaritě s lidmi nejrůznějších etnik, kteří byli přinuceni uprchnout ze svých domovů. Jedná se zejména o děti a mladistvé, kteří museli odejít sami bez doprovodu svých rodičů nebo příbuzných.
Publikováno: 16. 1. 2017 15:00

Právě na neděli 15. ledna připadl 103. Světový den migrantů a uprchlíků, který má letos téma: Mladiství migranti, zranitelní a neslyšitelní. Při příležitosti tohoto dne vydal papež František také oficiální poselství, které je zaměřené na ochranu dětí, zejména pak mladistvých migrantů

Je nezbytné přijmout všechna možná opatření, která zajistí ochranu dětí migrantů a jejich integraci do společnosti přijímací země. Tito naši malí bratři sestry, často bez doprovodu, jsou vystaveni mnohým nebezpečím, včetně toho, že budou prodáni do otroctví, často do sexuálního otroctví,“ řekl papež František.

Papež František speciálně pozdravil všechny zástupce různých etnických komunit, kteří se shromáždili na svatopetrském náměstí. „Milí přátelé, věřím, že dokážete žít mírumilovně a v souladu se zákony a tradicemi zemí, které vám poskytnou útočiště, a zároveň si uchovat hodnoty vlastní kultury. Setkání odlišných kultur je vždy obohacující pro všechny zúčastněné,“ prohlásil Svatý otec.

Dále poděkoval úřadu římské diecéze pro migranty a všem, kteří pracují s migranty a pomáhají jim překonávat obtíže při integraci. Kromě toho připomněl patronku migrantů sv. Františku Xaverii Cabrini, od jejíž smrti letos uplyne sto let.

Tato odvážná sestra zasvětila svůj život, aby přinesla Kristovu lásku těm, kteří jsou daleko od domova a rodiny. Nechť nám její svědectví pomáhá v péči o naše vzdálené bližní, v nichž je Ježíš vždy přítomen, často trpící, odmítnutý a ponížený,“ dodal František.

V rozhovoru pro Vatican Radio se k problematice migrace vyjádřil i kardinál Peter Turkson – hlava nově ustanoveného vatikánského úřadu pro uprchlíky. Podle něj je potřeba ´domovského prostředí´ či domova popsána už na prvních stránkách Bible, avšak migrace brání naplnění této potřeby.

Bůh nestvořil člověka a pak ho jen tak opustil. Vytvořil pro něj zahradu. To je místo, kde Bůh zakládá lidství: v zahradě, v domově. To ukazuje základní lidskou potřebu domova, což je místo, které zajišťuje všechny potřebné prvky pro rozvoj osobnosti,“ řekl kardinál.

Migrace toto vše znemožňuje a činí rozvoj lidské osobnosti velmi obtížný. A je to ještě horší, pokud jste dospívající. To znamená, že vaše rodina je rozervána a vy odcházíte, aniž byste měli zajištěnou ochranu a bezpečí,“ dodal kardinál.

Zdroj: Vatican Radio

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021