Papež František: Mladiství migranti potřebují speciální péči

Lepší péče o děti a mladistvé migranty je podle papeže Františka nezbytná. Promluvil o tom před pravidelnou nedělní modlitbou Anděl Páně na svatopetrském náměstí. Svatý otec také znovu vyzval k modlitbám a solidaritě s lidmi nejrůznějších etnik, kteří byli přinuceni uprchnout ze svých domovů. Jedná se zejména o děti a mladistvé, kteří museli odejít sami bez doprovodu svých rodičů nebo příbuzných.
Publikováno: 16. 1. 2017 16:00

Právě na neděli 15. ledna připadl 103. Světový den migrantů a uprchlíků, který má letos téma: Mladiství migranti, zranitelní a neslyšitelní. Při příležitosti tohoto dne vydal papež František také oficiální poselství, které je zaměřené na ochranu dětí, zejména pak mladistvých migrantů

Je nezbytné přijmout všechna možná opatření, která zajistí ochranu dětí migrantů a jejich integraci do společnosti přijímací země. Tito naši malí bratři sestry, často bez doprovodu, jsou vystaveni mnohým nebezpečím, včetně toho, že budou prodáni do otroctví, často do sexuálního otroctví,“ řekl papež František.

Papež František speciálně pozdravil všechny zástupce různých etnických komunit, kteří se shromáždili na svatopetrském náměstí. „Milí přátelé, věřím, že dokážete žít mírumilovně a v souladu se zákony a tradicemi zemí, které vám poskytnou útočiště, a zároveň si uchovat hodnoty vlastní kultury. Setkání odlišných kultur je vždy obohacující pro všechny zúčastněné,“ prohlásil Svatý otec.

Dále poděkoval úřadu římské diecéze pro migranty a všem, kteří pracují s migranty a pomáhají jim překonávat obtíže při integraci. Kromě toho připomněl patronku migrantů sv. Františku Xaverii Cabrini, od jejíž smrti letos uplyne sto let.

Tato odvážná sestra zasvětila svůj život, aby přinesla Kristovu lásku těm, kteří jsou daleko od domova a rodiny. Nechť nám její svědectví pomáhá v péči o naše vzdálené bližní, v nichž je Ježíš vždy přítomen, často trpící, odmítnutý a ponížený,“ dodal František.

V rozhovoru pro Vatican Radio se k problematice migrace vyjádřil i kardinál Peter Turkson – hlava nově ustanoveného vatikánského úřadu pro uprchlíky. Podle něj je potřeba ´domovského prostředí´ či domova popsána už na prvních stránkách Bible, avšak migrace brání naplnění této potřeby.

Bůh nestvořil člověka a pak ho jen tak opustil. Vytvořil pro něj zahradu. To je místo, kde Bůh zakládá lidství: v zahradě, v domově. To ukazuje základní lidskou potřebu domova, což je místo, které zajišťuje všechny potřebné prvky pro rozvoj osobnosti,“ řekl kardinál.

Migrace toto vše znemožňuje a činí rozvoj lidské osobnosti velmi obtížný. A je to ještě horší, pokud jste dospívající. To znamená, že vaše rodina je rozervána a vy odcházíte, aniž byste měli zajištěnou ochranu a bezpečí,“ dodal kardinál.

Zdroj: Vatican Radio

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020