Zdrogovaný a schizofrenní: Čínský křesťanský lidskoprávní aktivista mučený ve vězení

Přinutili ho ve vězení brát denně léky „proti vysokému krevnímu tlaku“, který však nikdy neměl. Dlouhou dobu strávil zamčený v úzké železné kleci. Časopis "China Change" požaduje mezinárodní šetření v kauze mučení křesťanských právníků, kteří bojovali za lidská práva.
Publikováno: 17. 1. 2017 15:00

Foto: Kaustav Bhattacharya/CC BY-NC-ND 2.0

Li Chunfu, právník a obhájce lidských práv, který byl 12. ledna propuštěný po 18 měsících z vězení, vykazuje podle lékařů znaky schizofrenie. Během věznění byl vystavený těžkému mučení a byl přinucen brát léky, které poškodily jeho psychiku. Po nějakou dobu byl také přinucený žít v kovové kleci o rozměrech dva metry čtvereční. Nyní je hospitalizovaný v nemocnici.

Během prvních šesti měsíců mého zatčení jsem málem zešílel. Jenom jsem řval a křičel. Každý den mne nutili brát nějaké léky. Teď, když je nedostávám, je to nesnesitelné,“ řekl právník po propuštění. Lékaři potvrdili, že jeho krevní tlak je normální, tudíž nebyl důvod, aby nějaké léky užíval.

Li Chunfu je mladší bratr křesťanského právníka Li Heping, který byl také zatčený společně s dalšími třemi sty obhájci lidských práv. Editoři časopisu "China Change" nyní vyzývají mezinárodní společenství, aby zahájilo vyšetřování této kauzy.

Situace křesťanských obhájců lidských práv je v Číně dlouhodobě velmi problematická. Čínský křesťanský a ekologický aktivista Peng Ming odsouzený v roce 2005 k doživotnímu žaláři zemřel na sklonku loňského roku ve vězení. Jeho rodině a přátelům dosud nebyla sdělena příčina úmrtí. Další tři křesťanští lidskoprávní aktivisté jsou už několik týdnů nezvěstní, policie se tím nezabývá.

Nevládní organizace China Human Rights Defenders (CHRD) zveřejnila, že „je pravděpodobné, že policie drží tyto tři muže na neznámém místě a rostou obavy, že by mohli být vystaveni mučení.“

Manželka jednoho z nezvěstných, právníka Jiang Tianyonga, požádala přímo policii, aby se případem začala zabývat, avšak policie odmítla zahájit vyšetřování. Právník Jiang v minulosti bránil mnoho křesťanů, muslimů a členů hnutí Falun Gong.

(zdroj: AsiaNews, CHRD)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021