Berlínská zeď bude symbolizovat potřebu smíření křesťanských církví

Datum publikace18. 1. 2017, 17.00

Fragment berlínské zdi ve tvaru kříže bude symbolizovat potřebu smíření během výročního Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Letošní ročník má motto „Smíření – láska Kristova má nás ve své moci“. Týden modliteb začíná dnes a potrvá až do středy 25. ledna.

Ekumenický kontext letošního týdne tvoří 500. výročí začátku reformace. Z tohoto důvodu byla požádána Rada křesťanských církví v Německu, aby připravila materiál pro použití v místních komunitách po celém světě.

Není to náhoda, že Kristovo jméno je součástí názvu letošního týdne – láska Kristova má nás ve své moci. Téma je zaměřené na něco, v čem můžeme být všichni sjednoceni, tématem je Ježíš a závazek křesťanů následovat Krista a také vykoupení a spása, které pro nás získal,“ řekl Tony Currer, který má na starost vztahy s anglikánskou a metodistickou církví v Papežské radě pro jednotu křesťanů.

Dále řekl, že německé církve velmi kreativně navrhly symbol berlínské zdi jako znamení rozdělení. „Tato zeď rozdělovala rodiny. A je pravdou, že rozdělení křesťanů také rozděluje rodiny a je bolestivou realitou pro některé lidi, právě jako byla tato zeď,“ uvedl Tony Currer.

Představitelé německých církví zdůraznili, že to byla světla svíček a modlitby, které se podílely na stržení berlínské zdi.

Je to úžasná vize, že rozdělení a bariéry mohou být překonány obyčejnými lidmi, kteří dělají něco, v čem jim nemůže nikdo zabránit – obrací se ve svých srdcích k Bohu, modlí se a zapalují svíčky. A proto jsou naše modlitby tohoto týdne odrazem plamene svíček a modliteb ve víře, že můžeme zbořit tyto zdi a konečně ukončit toto rozdělení, které štěpí rodiny a odděluje nás od našich bratrů a sester v Kristu,“ dodal Tony Currer.

Zdroj: Vatican Radio

Autor článku: Tomáš Tetiva