KBS a ČBK zvou na konferenci věnovanou tématu náboženství a migrace

21. února 2017 proběhne na půdě Kněžského semináře sv. Cyrila a Metoděje v Bratislavě konference Náboženstvo a migrácia / Náboženství a migrace. Pořadatelem je Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí (ČBK) a Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave.
Publikováno: 19. 1. 2017 18:20

Ilustrační foto: Anton Frič

Úvod tohoto jednodenního setkání v Aule Benedikta XVI. na bratislavské Kapitulské ulici bude patřit předsedům pořádajících biskupských konferencí; vystoupí pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP (ČBK), bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a Ján Figeľ, zvláštní vyslanec pro podporu náboženství nebo víry mimo EU.

Program první sekce konference se bude snažit odpovědět na otázku: Co říká Bible o putování? Zamýšlet se nad tím budou doc. Jaroslav Brož (Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze) a doc. Jozef Jančovič (Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave).

Druhý dopolední blok pak bude věnován tématu: Náboženství, církev a fenomén migrace. Hlavními řečníky zde budou doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol. (Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích) a ThDr. Vladimír Thurzo (Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave).

Odpoledne se pak přítomní nejprve zaměří na téma: Posílení kresťanské identity jako odpověď 
na fenomén migrace; vystoupí košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč a plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.

Poslední část programu před závěrečnou rekapitulací potom bude vyhrazena promýšlení otázky, zdali je migrační krize výzvou, nebo ohrožením. Věnovat se mu budou profesor Jan Sokol (Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze) a docent Vladimír Palko (Fakulta informatiky, Paneurópska vysoká škola, Bratislava).

Více informací naleznete zde.

Podrobnosti k programu a možnostem přihlášení jsou potom zde.

Najednotlivé příspěvky se můžete podívat zde.

(zdroj: TK KBS)

 

 

 

 

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020