Papež jmenoval Fernanda Ocárize prelátem Opus Dei

Datum publikace24. 1. 2017, 11.30

Papež František jmenoval v pondělí prelátem Opus Dei španělského kněze a teologa Mons. Fernanda Ocárize Braña. Ten se stává již třetí nástupcem zakladatele prelatury, svatého Josemaríi Escrivy.

Papež pondělním jmenováním potvrdil rozhodnutí volebního kongresu. Fernando Ocáriz, který byl až dosud pomocným vikářem Opus Dei, se tak stal již třetím nástupcem svatého Josemaríi Escrivy v čele prelatury. V následujících dnech navrhne nový prelát své nejbližší spolupracovníky pro dalších 8 let.

Mons. Ocáriz vystudoval fyziku na univerzitě v Barceloně (1966) a teologii na Papežské lateránské univerzitě (1969). Jako student pobýval v Římě se zakladatelem Opus Dei. V roce 1971 získal doktorát z teologie na univerzitě v Navaře. Téhož roku byl vysvěcen na kněze. Jako kněz se zpočátku zaměřil na pastoraci mladých a univerzitních studentů.

Je poradcem Kongregace pro nauku víry (od roku 1986), Kongregace pro klérus (2003) a Papežské rady pro podporu nové evangelizace (2011). V roce 1989 nastoupil na Papežskou teologickou akademii. V osmdesátých letech stál u zrodu Papežské univerzity Svatého kříže v Římě, kde působil jako řádný profesor fundamentální teologie. Je autorem několika teologických i filosofických knih.

Od roku 1994 působil jako generální vikář Opus Dei a v roce 2014 byl jmenován pomocným vikářem prelatury. Posledních 22 let doprovázel předchozího preláta Mons. Javiera Echevarríu při jeho pastoračních návštěvách více než 70 zemích. Od mládí rád hraje tenis a tento sport dosud provozuje.

Co je to Opus Dei?

Opus Dei je osobní prelatura Katolické církve, která pomáhá obyčejným laikům najít svatost skrze jejich každodenní povinnosti, zvláště skrze práci. Bylo založeno v roce 1928 šestadvacetiletým knězem, Josemariou Escrivá, který zemřel v roce 1975 a byl Janem Pavlem II. blahořečen roku 1992. Jakožto osobní prelatura se Opus Dei liší od diecézí, neboť není vázaná na konkrétní místo.

.

(zdroj a foto: Opus Dei)