Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Rozbijme začarovaný kruh špatných zpráv, píše papež

Datum publikace24. 1. 2017, 13.00
TiskTisk

Rozbijme začarovaný kruh špatných zpráv a vytvořme nový styl komunikace. Píše to papež František v poselství k 51. Světovému dni sdělovacích prostředků. List, který dnes zveřejnil Vatikán, nese téma: Neboj se, já jsem s tebou (Iz 43,5); komunikovat naději a důvěru v naší době.

Foto:  Mazur/catholicnews.org.uk

Poselství k Světovému dni sdělovacích prostředků, který si katolická církev připomíná vždy v neděli před slavností Seslání Ducha svatého (letos 28. května), bývá tradičně zveřejněno v den památky sv. Františka Saleského, patrona novinářů.

Letos se papež obrací nejen k pracovníkům médií, ale i ke všem věřícím, které vyzývá, aby předávali vyprávění „poznamenaná logikou Dobré zprávy“. V médiích i ve vztazích se „mele jako v mlýně“ mnoho informací, avšak záleží na každém, zda do mlýnského kola vkládá koukol nebo pšenici.

Podle Františka je nutné rozbít začarovaný kruh strachu vytvářený tím, že se lidé soustředí na špatné zprávy (války, terorismus, skandály, lidská selhání apod.). Lidská bolest bývá často uváděna jako senzace. Výsledkem je rezignace, špatná nálada nebo lhostejnost. Na téma upozornil během úterní tiskové konference i šéf vatikánských sdělovacích prostředků Dario Viganò, podle kterého není možné, aby média pouze odrážela veřejné mínění za účelem vyvolání skandálu nebo laciného souhlasu lidí.

Papež v poselství nabízí svůj příspěvek k vytváření otevřeného stylu komunikace, v němž zlo nemá hlavní slovo, ale ukazují se i možná řešení.

Realita často nemá jednoznačný význam, záleží na tom, z jakého pohledu se na ni člověk dívá, vysvětluje František. Adekvátním úhlem pohledu je pro křesťany Dobrá zpráva, Ježíš Kristus.

„Tato dobrá zpráva, kterou je sám Ježíš, není dobrá proto, že by v ní chybělo utrpení, nýbrž proto, že i utrpení je v ní prožíváno v širším kontextu, jako součást jeho lásky k Otci a k lidstvu. Bůh se stal solidární s jakoukoliv lidskou situací a ukázal nám, že nejsme sami, protože máme Otce, který nemůže zapomenout na své děti: ‚Neboj se, já jsem s tebou.‘ V jeho milovaném Synu tento Boží příslib – jsem s tebou – přebírá všechnu naši slabost do té míry, že umírá naší smrtí,“ píše papež. „Rodí se tak naděje, dostupná všem, přesně v tom místě, kde v životě zakoušíme hořkost selhání. Je to naděje, která neklame, protože Boží láska byla vlita do našich srdcí.“

Podle Františka je Boží království již přítomno v našem světě jako semínko, jež je ukryto povrchnímu zraku. Kdo má čistý pohled díky působení Ducha svatého, dokáže toto semínko vidět a „nenechá si kvůli koukolu, který je zde vždy, ukrást radost (Božího) Království“. Kdo se nechává vést Duchem, je schopný v každodenních událostech rozlišit to, co se odehrává mezi Bohem a člověkem. Uvidí naději, kterou přináší Bůh.  

„Naděje je nejpokornější z ctností, protože zůstává skrytá v zákrutách života. Je však podobná kvasu, který prokvasí celé těsto. My ji sytíme tím, že stále znovu čteme Dobrou zvěst, ono evangelium, které bylo ‚přetištěné‘ do mnoha vydání v životě svatých, mužů a žen, jež se stali ikonami Boží lásky,“ uvádí František.

Poselství je zatím k dispozici v osmi světových jazycích na stránkách Vatikánu, český překlad se připravuje. 

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou