Vatikánská muzea spustila nové webové stránky

Vatikánská muzea spustila v pondělí nové webové stánky. Podle autorů je web muzeí revoluční z hlediska designu i koncepce. Zájemcům otevírá desítky sbírek, online je možné si nyní detailně prohlédnout stovky nejznámějších uměleckých děl lidstva. Muzea také zřídila videokanál na portálu YouTube s desítkami virtuálních prohlídek.
Publikováno: 24. 1. 2017 11:00

„Ať jsou (vatikánská) muzea otevřená všem,“ uvedl před časem papež František. „Jestliže má papež muzea, je to právě kvůli tomu! Protože umění může být mimořádným prostředkem, který jednoduše vypráví mužům a ženám z celého světa o dobré zprávě Boha, který se pro nás stal člověkem, protože nás má rád! A to je krásné.“

Právě na základě této výzvy papeže Františka vznikly nové webové stránky Vatikánských muzeí, které byly představeny na pondělní tiskové konferenci.

Web www.museivaticani.va má být podle autorů „jednoduchý, ale současně elegantní a sofistikovaný“. Spuštěn byl v pěti jazykových verzích a dostupný je ze stolních počítačů i mobilních zařízení. Cílem stránek je zpřístupnit obsah muzeí co nejširšímu publiku skrze jednoduchou a intuitivní navigaci a se zvláštním ohledem na lidi s postižením.

Stránky chtějí doprovázet zájemce novými informacemi před návštěvou muzeí, během ní i po jejím skončení. K dispozici jsou virtuální prohlídky jednotlivých sbírek, obrázky ve vysoké kvalitě i karty s detailním popisem vybraných děl (více než 600 pro každý jazyk). Celkově má web 12 995 stránek, na nichž se nachází 3 071 obrázků a četné multimediální prvky.

Jedním z nich jsou i videa s virtuálními prohlídkami. Ta se nacházejí také na nově spuštěném kanálu na portálu Youtube. Novinkou je i možnost nechat si zasílat dvojjazyčný zpravodaj (anglicky, italsky).

Vatikánská muzea patří k nejnavštěvovanějším sbírkám uměleckých děl na světě. Sestávají se z více než dvou desítek oddílů (např. egyptské a etruské muzeum, křesťanské muzeum, pinakotéka apod.). Součástí prohlídkového okruhu je i Sixtinská kaple a vatikánské zahrady.

VIDEO: Prezentace Vatikánských muzeí

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mons. Pavel Konzbul novým biskupem v Brně

Svatý otec František dnes v poledne, 26. května, v den slavnosti Nanebevstoupení Páně, jmenoval 14. diecézním biskupem brněnským Mons. Mgr. Ing. Pavla Konzbula, Dr., dosavadního pomocného biskupa brněnského, titulárního biskupa litomyšlského a generálního vikáře brněnské diecéze.
26.05.2022

Patroni SDM Lisabon 2023

Příprava každého Světového dne mládeže, jeho realizace a dynamika, která je vtisknuta setkání mladých lidí z celého světa s papežem, je svěřena patronům, tedy kanonizovaným světcům nebo světcům v procesu kanonizace. Pro Světové dny mládeže v Lisabonu 2023 navrhl místní organizační výbor 13 patronů, žen, mužů a mladých lidí, kteří, jak potvrzuje kardinál patriarcha, "ukázali, že život v Kristu naplňuje a zachraňuje mládež všech dob". Těmito patrony, kteří se narodili ve městě, kde se Světové dny mládeže konají, nebo pocházejí z jiných zemí, jsouvzory pro mladé lidi. Patrony Světových dnů mládeže v Lisabonu 2023 představuje kard. Manuel Clemente, lisabonský patriarcha, který poukazuje na hlavní historické odkazy každého z nich, stejně jako na jejich pastorační a duchovní význam pro přípravu a slavení příštího Světového dne mládeže.
26.05.2022

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022