Vatikánská muzea spustila nové webové stránky

Vatikánská muzea spustila v pondělí nové webové stánky. Podle autorů je web muzeí revoluční z hlediska designu i koncepce. Zájemcům otevírá desítky sbírek, online je možné si nyní detailně prohlédnout stovky nejznámějších uměleckých děl lidstva. Muzea také zřídila videokanál na portálu YouTube s desítkami virtuálních prohlídek.
Publikováno: 24. 1. 2017 11:00

„Ať jsou (vatikánská) muzea otevřená všem,“ uvedl před časem papež František. „Jestliže má papež muzea, je to právě kvůli tomu! Protože umění může být mimořádným prostředkem, který jednoduše vypráví mužům a ženám z celého světa o dobré zprávě Boha, který se pro nás stal člověkem, protože nás má rád! A to je krásné.“

Právě na základě této výzvy papeže Františka vznikly nové webové stránky Vatikánských muzeí, které byly představeny na pondělní tiskové konferenci.

Web www.museivaticani.va má být podle autorů „jednoduchý, ale současně elegantní a sofistikovaný“. Spuštěn byl v pěti jazykových verzích a dostupný je ze stolních počítačů i mobilních zařízení. Cílem stránek je zpřístupnit obsah muzeí co nejširšímu publiku skrze jednoduchou a intuitivní navigaci a se zvláštním ohledem na lidi s postižením.

Stránky chtějí doprovázet zájemce novými informacemi před návštěvou muzeí, během ní i po jejím skončení. K dispozici jsou virtuální prohlídky jednotlivých sbírek, obrázky ve vysoké kvalitě i karty s detailním popisem vybraných děl (více než 600 pro každý jazyk). Celkově má web 12 995 stránek, na nichž se nachází 3 071 obrázků a četné multimediální prvky.

Jedním z nich jsou i videa s virtuálními prohlídkami. Ta se nacházejí také na nově spuštěném kanálu na portálu Youtube. Novinkou je i možnost nechat si zasílat dvojjazyčný zpravodaj (anglicky, italsky).

Vatikánská muzea patří k nejnavštěvovanějším sbírkám uměleckých děl na světě. Sestávají se z více než dvou desítek oddílů (např. egyptské a etruské muzeum, křesťanské muzeum, pinakotéka apod.). Součástí prohlídkového okruhu je i Sixtinská kaple a vatikánské zahrady.

VIDEO: Prezentace Vatikánských muzeí

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc říjen 2022

Modleme se za představitele Ruské federace, aby zastavili spirálu násilí a smrti na Ukrajině, i za představitele Ukrajiny, aby zůstali otevřeni seriózním návrhům na mír.
05.10.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.
03.10.2022

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022