Náboženští představitelé prezidentu Trumpovi: Selektivní imigraci považujeme za nepřijatelnou

Více než 2000 křesťanů, židů, muslimů a zástupců nejrůznějších náboženských organizací protestuje proti dekretu prezidenta Trumpa, který pozastavil imigraci z několika blízkovýchodních zemí. Již dříve se zase proti dekretu ohledně výstavby pohraniční zdi ozvali také katoličtí biskupové v USA.
Publikováno: 1. 2. 2017 16:57

Americký imigrační program by měl zůstat otevřený lidem, kteří čelí pronásledování, ať jsou jakékoliv národnosti nebo náboženského vyznání. Protestujeme proti všem změnám, které by měly zabránit uprchlíkům ze Sýrie, Iráku, Íránu, Somálska, Súdánu a Jemenu v přístupu do imigračního programu,“ uvádí text prohlášení, který apeluje na Kongres a administrativu prezidenta Trumpa.

Prohlášení vydala Mezináboženská imigrační koalice, která usiluje o „spravedlivou a nestrannou imigrační politiku“ postavenou na principech „přijímání cizinců a důstojné a respektující péči o všechny lidské bytosti“.

Autoři prohlášení vyzývají administrativu prezidenta Trumpa a všechny členy Kongersu, aby prokázali svoje morální kvality a potvrdili podporu přijímání uprchlíků z celého světa do USA.

Tento národ má bohatou minulost jako přední stát přijímající uprchlíky, což se zejména týkalo situace po 2. světové válce a po pádu Saigonu v jižním Vietnamu, kdy do USA přišly statisíce uprchlíků. Nově příchozí s různým náboženským vyznáním mohou obohatit naší ekonomiku, společenství i kongregace. Uprchlíci jsou přínosem naší zemi.

Prohlášení podepsali zástupci amerických františkánů, jezuitů, biskupové a představitelé evangelických církví, luteránů, metodistů, baptistů a dalších denominací v USA. Kromě nich jsou v prohlášení zastoupeni představitelé afrických a asijských církví, jeptišky, kněží, židé a muslimové reprezentující organizace zapojené do ekumenického a mezináboženského dialogu.

Kromě toho již před týdnem vydala Biskupská konference USA prohlášení, které kritizuje Trumpův dekret týkající se výstavby zdi na americko-mexické hranici. V prohlášení se zdůrazňuje, že pokud k tomu dojde, budou migranti, zejména pak ženy a děti, snadnější kořistí pro všechny pašeráky a obchodníky s lidmi.

Jak řekl papež František, měli bychom budovat mezi lidmi mosty, které nám umožní zbořit zdi vyloučení a zneužívání,“ uvedl předseda Výboru pro migraci a biskup austinské diocéze Joe Vasquez.

(zdroj: Radio Vaticana, La Stampa, US Bishops Conference)

 

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020