Náboženští představitelé prezidentu Trumpovi: Selektivní imigraci považujeme za nepřijatelnou

Více než 2000 křesťanů, židů, muslimů a zástupců nejrůznějších náboženských organizací protestuje proti dekretu prezidenta Trumpa, který pozastavil imigraci z několika blízkovýchodních zemí. Již dříve se zase proti dekretu ohledně výstavby pohraniční zdi ozvali také katoličtí biskupové v USA.
Publikováno: 1. 2. 2017 15:57

Americký imigrační program by měl zůstat otevřený lidem, kteří čelí pronásledování, ať jsou jakékoliv národnosti nebo náboženského vyznání. Protestujeme proti všem změnám, které by měly zabránit uprchlíkům ze Sýrie, Iráku, Íránu, Somálska, Súdánu a Jemenu v přístupu do imigračního programu,“ uvádí text prohlášení, který apeluje na Kongres a administrativu prezidenta Trumpa.

Prohlášení vydala Mezináboženská imigrační koalice, která usiluje o „spravedlivou a nestrannou imigrační politiku“ postavenou na principech „přijímání cizinců a důstojné a respektující péči o všechny lidské bytosti“.

Autoři prohlášení vyzývají administrativu prezidenta Trumpa a všechny členy Kongersu, aby prokázali svoje morální kvality a potvrdili podporu přijímání uprchlíků z celého světa do USA.

Tento národ má bohatou minulost jako přední stát přijímající uprchlíky, což se zejména týkalo situace po 2. světové válce a po pádu Saigonu v jižním Vietnamu, kdy do USA přišly statisíce uprchlíků. Nově příchozí s různým náboženským vyznáním mohou obohatit naší ekonomiku, společenství i kongregace. Uprchlíci jsou přínosem naší zemi.

Prohlášení podepsali zástupci amerických františkánů, jezuitů, biskupové a představitelé evangelických církví, luteránů, metodistů, baptistů a dalších denominací v USA. Kromě nich jsou v prohlášení zastoupeni představitelé afrických a asijských církví, jeptišky, kněží, židé a muslimové reprezentující organizace zapojené do ekumenického a mezináboženského dialogu.

Kromě toho již před týdnem vydala Biskupská konference USA prohlášení, které kritizuje Trumpův dekret týkající se výstavby zdi na americko-mexické hranici. V prohlášení se zdůrazňuje, že pokud k tomu dojde, budou migranti, zejména pak ženy a děti, snadnější kořistí pro všechny pašeráky a obchodníky s lidmi.

Jak řekl papež František, měli bychom budovat mezi lidmi mosty, které nám umožní zbořit zdi vyloučení a zneužívání,“ uvedl předseda Výboru pro migraci a biskup austinské diocéze Joe Vasquez.

(zdroj: Radio Vaticana, La Stampa, US Bishops Conference)

 

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021