Arcibiskup Pozzo: Blíží se smíření s Kněžským bratrstvem sv. Pia X.

Datum publikace2. 2. 2017, 12.15

Smíření s Kněžským bratrstvem sv. Pia X. se blíží, v současnosti se pracuje na právní podobě začlenění společenství v katolické církvi. Pro deník Vatican Insider to uvedl arcibiskup Guido Pozzo, jehož pověřil papež František dialogem s tradicionalistickým bratrstvem.

Foto: Zakladatel Kněžského bratrstva sv. Pia X. Marcel Lefebvre, Antonisse, Marcel / Anefo, CC BY-SA

„V této chvíli se pracuje na zdokonalení některých aspektů kanonické formy, jíž bude osobní prelatura,“ řekl pro deník arcibiskup Pozzo, který vede komisi Ecclesia Dei pro dialog s bratrstvem. K dosažení jednoty však podle něj bude třeba ještě více času.

Jak uvádí Vatican Insider, podle hlavního představeného Kněžského bratrstva sv. Pia X. Mons. Bernarda Fellaye se na dohodě pracuje a k jejímu dosažení nebude nutné, aby situace v katolické církvi plně odpovídala představám bratrstva. Fellay také zdůraznil potřebu ukončit odtržení od Říma a zasadil postoj papeže Františka k bratrstvu do rámce jeho pozornosti vůči „periferiím“.

Představitelé Kněžského bratrstva založeného biskupem Marcelem Lefebvrem upadli v roce 1988 do exkomunikace poté, co byli nedovoleně vysvěceni čtyři jejich biskupové. Cesta k opětovnému sblížení začala v roce 2000, kdy lefébvristé vykonali pouť do Říma. Jan Pavel II. následně dovolil zahájení rozhovorů vedoucí k jednotě. Kontakty se zintenzivnily s Benediktem XVI., který sňal exkomunikace a umožnil používání předkoncilní liturgie. Papež František v Roce milosrdenství umožnil kněžím bratrstva platně a dovoleně udělovat svátost smíření věřícím. Toto povolení posléze prodloužil.

Podle deníku Vatican Insider jsou zásadní doktrinální rozdíly překonány. Plánovaná dohoda vyžaduje pouze to, co je nutné pro katolíky, tedy vyznání víry, víra v platnost svátostí slavených v pokoncilní liturgii a poslušnost papeži. Zatím zůstávají, a nadále mohou zůstávat, neshody v tématech ekumenismu, mezináboženského dialogu či vztahu církve a světa.

Právním řešením situace bratrstva by měla být tzv. osobní prelatura. Ta není na rozdíl od diecéze vázaná na konkrétní místo, v jejím čele stojí prelát.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka