Tomáš Halík přednáší v Africe

Datum publikace3. 2. 2017, 13.15

Ve dnech 30. ledna až 5. února se koná v Angole setkání předních afrických a evropských katolických teologů. Na pozvání arcibiskupa z Luandy a prezidenta katolické biskupské konference Angoly Mons. Filomena Diase na konferenci vystoupí s jedním z hlavních referátů český teolog a nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík.

Konference nazvaná „Teologie tváří v tvář současným výzvám v Africe“ je vůbec první podobnou výměnou názorů a zkušeností teologů z řady afrických a evropských zemí (zvláště Portugalska, Španělska či Francie) a Kanady. Několik referátů se týká reformních snah papeže Františka a budoucího směřování katolické církve, jiné se pokouší vystihnout specifický teologický přínos velmi dynamicky se rozvíjejícího křesťanství v Africe.

Příspěvek Tomáše Halíka má název „Umění číst znamení doby. Teologická hermeneutika soudobé kultury.“ Ve svém referátu mj. navrhuje nahradit dosavadní sociální nauku církve novou disciplínou, „kairologií“, rozvíjející prorocko-kritickou úlohu církve v současném světě s využitím metod současné filozofie, zejména fenomenologie a hermeneutiky (umění interpretace).

(zdroj: halik.cz, ANGOP)

Autor článku: Ondřej Mléčka