František: Každý život je posvátný, chraňme nenarozené i staré lidi

Každý život je posvátný. Buďme nablízku nenarozeným dětem i seniorům na sklonku života, aby nikdo nezůstal sám a láska ukazovala smysl života. To řekl papež František během nedělní modlitby Anděl Páně. Citoval přitom Matku Terezu.
Publikováno: 6. 2. 2017 10:30

Foto: Lucia Ballester / CNA

Papež se v závěru modlitby Anděl Páně obrátil k přítomným u příležitosti italského Dne pro život. „Každý život je posvátný! Prosazujme nadále kulturu života jako odpověď na skartovací logiku a na demografický pokles. Buďme nablízku dětem, jimž hrozí interrupce, a modleme se za ně. Buďme blízko i lidem, kteří jsou na sklonku života – každý život je posvátný! – aby nikdo nebyl ponechán osamocený a láska bránila smysl života,“ řekl František před desítkou tisíc lidí shromážděných na Svatopetrském náměstí.

Papež také podpořil vzdělávání a výchovu ve prospěch života.

Ve své krátké výzvě citoval světici z Kalkaty: „Vzpomeňme na slova Matky Terezy: ‚Život je krása, obdivuj ho. Život je životem, chraň ho‘, ať už jde o dítě, které se má narodit, nebo o člověka, jenž je blízko smrti: každý život je posvátný.“

Papež se za ochranu nenarozeného života postavil v poslední době vícekrát. Před dvěma týdny podpořil účastníky amerického Pochodu pro život, kterým vzkázal: „Hodnota lidského života je tak velká a právo na život nevinného dítěte, které vyrůstá v lůně své matky, je tak nezcizitelné, že žádné domnělé právo (…) nemůže ospravedlnit rozhodnutí ukončit tento život.“

Na sociální síť Instagram zase koncem ledna vložil fotografii těhotné matky s komentářem: „Každý, kdo je křesťan, má povinnost přinášet svědectví evangeliu: chránit odvážně a láskyplně život ve všech jeho fázích.“

Papež na Instagramu: Každý, kdo je křesťan, má povinnost přinášet svědectví evangeliu: chránit odvážně a láskyplně život ve všech jeho fázích.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti

Přinášíme vám nový díl nedělního videokázání P. Romana Vlka na tuto neděli.
20.06.2021

Robert Schuman, otec evropské jednoty, se stává ctihodným

Papež schválil vyhlášení dekretu, který uznává hrdinské ctnosti francouzského státníka. Uznáním mučednictví bude blahořečeno deset řeholnic, které byly na konci druhé světové války v Polsku zabity sovětskými vojáky.
19.06.2021

Covid a zdravotní postižení – nová nóta Papežské akademie Pro život

Rozhodnutí, která se týkají osob se zdravotním postižením, nejprve vyžadují naslouchání jeho nositelům. Církev by měla vypracovat magisterium o těchto otázkách, upozorňuje nová nóta Papežské akademie pro život, která nese název: „Přátelství se zdravotně postiženými lidmi: začátek nového světa“ s podtitulem „Poučení ze zkušeností osob se zdravotním postižením a jejich pečovatelů během pandemie Covidu-19“.
18.06.2021

Potraty nejsou zdravotní péče, říkají biskupové k hlasování v Evropském parlamentu

Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) zareagovala na zprávu týkající se potratů, o které se bude v Evropském parlamentu hlasovat příští týden.
18.06.2021

Papež k Mezinárodní konferenci práce: Soukromé vlastnictví je druhotné právo

Papež František včera oslovil účastníky 109. Mezinárodní konference práce, která probíhá v Ženevě a je každoročním vrcholným setkáním členských států Mezinárodní organizace práce (ILO). Svatý stolec je stálým pozorovatelem v této specializované agentuře Spojených národů od roku 1967. Obsáhlé videoposelství, které zaznělo na vrcholném fóru, projednávajícím sociální a pracovní otázky globálního významu, dopřálo papeži prostor k tomu, aby na základě sociálního učení katolické církve požadoval uznání a zabezpečení pracujících v sektoru tzv. neformální ekonomiky a solidaritu obohacenou o přínos všech kultur, včetně domorodých a lidových.
18.06.2021