V únoru můžeme zvláště pamatovat na posvátnost lidského života

Zveřejňujeme urgentní úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc únor 2017; tématem je tentokrát posvátnost života.
Publikováno: 7. 2. 2017 16:48

Česká sekce apoštolátu modlitby vyzývá pro tento měsíc k modlitbám za děti, kterým hrozí interrupce, jakož i za všechny, kteří se nachází na sklonku života; a připomíná: "Každý život je posvátný! Ať nikdo není ponechán osamocený a láska hájí smysl života".

Dle organizátorů tímto nedělním rozhodnutím o úmyslu papež František spojuje počátek a vyústění života - ten může být na svém počátku ohrožen zabitím lidského plodu a na závěr pak hrozí jeho umělé ukončení eutanázií - a vyzývá k modlitbě za ty, kteří se rozhodují.

Jezuitský kněz Pavel Ambroz k tomu píše, že počátek i dovršení života jsou "spojeny s tím, co pro nás život znamená. Odvaha k životu na zemi i pro věčnost jsou vzájemně spojeny. Právo na život je základním lidským právem. Křesťan musí být ostražitý i před terminologií, která se snaží normalizovat představu potratu. Z druhé strany lhostejnost k sociálním podmínkám života může oslabovat odhodlanost přijmout dítě nebo stárnoucího či umírajícího člověka. Papež František připomněl slova Matky Terezy: ´Pamatujme na její slova: Život je krása, obdivuj ji, život je životem, chraň ho! Ať už jde o dítě, které se má narodit, anebo o člověka, který se blíží smrti: každý život je posvátný!´ Hlubší význam těchto slov nám může připomínat i nápis nad hrobem otce Špidlíka na Velehradě: ´Všechno, co žijeme s láskou, přechází s Kristem do vzkříšení. Věčnost tvoří vztahy, které nikdy nekončí´.“

(Zdroj: Apoštolát modlitby)

 

 

 

 

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020