Papež vyzval k boji proti obchodu s lidmi, zejména dětmi

Papež František dnes vyzval státy světa, aby podnikly veškeré kroky k zastavení obchodu s lidmi, zejména s dětmi a s dospívajícími. Papež tak učinil v rámci Světového dne boje proti obchodu s lidmi. Během generální audience také římský biskup vyzval k modlitbě za migranty i za trpící lidi z etnika Rohingů.
Publikováno: 8. 2. 2017 14:00

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

„Apeluji na všechny ve vládních pozicích, aby s rozhodností proti této ráně bojovali,“ řekl papež v souvislosti s obchodem s lidmi. „Musí být vynaloženo veškeré úsilí k vymýcení tohoto hanebného a neúnosného zločinu,“ zdůraznil František během středeční generální audience, podle kterého je třeba „naslouchat hlasům mladších bratrů a sester ponížených v jejich důstojnosti“.

Celosvětová připomínka boje proti obchodu s lidmi chce upozornit na problematiku této formy moderního otroctví. Navazuje na deklaraci, v níž se v prosinci 2014 patnáctka představitelů světových náboženství včetně papeže Františka zavázala, že se zasadí o to, aby fenomén otroctví do roku 2020 vymizel.

Už rok předtím papež uvedl, že obchod s lidmi je zločinem proti lidskosti. „Musíme spojit síly, abychom osvobodili oběti a zastavili tento stále agresivnější zločin, který ohrožuje – kromě jednotlivců – také základní hodnoty společnosti, mezinárodní bezpečnost a spravedlnost, stejně jako ekonomii, rodinná pouta a samotné sociální soužití,“ řekl tehdy František.

Ve středu papež také připomněl svatou Josefínu Bakhitu, súdánskou otrokyni a později řeholnici, na jejíž svátek se Mezinárodní den modlitby a reflexe v boji proti obchodu s lidmi koná. „Tato zotročená dívka v Africe, zneužitá a ponížená, neztratila naději, pokračovala ve své víře, a nakonec dorazila jako migrant do Evropy. Tam zaslechla Pánovo povolání a stala se řeholnicí. Modleme se k svaté Josefíně Bakhitě za všechny, za všechny migranty, uprchlíky a zneužívané, kteří velmi, velmi trpí,“ uvedl papež.

V závěru audience také vyzval k modlitbě za etnickou skupinu Rohingů, „vyhnaných z Myanmaru a putujících z jednoho místa na druhé, protože je nikde nechtějí“. „Jsou to dobří a mírumilovní lidé… nejsou křesťané, jsou dobří a jsou našimi bratry a sestrami. Již mnoho let trpí: byli mučeni i zabíjeni jen pro to, že pokračovali ve svých tradicích a muslimské víře… Modleme se za ně. Vyzývám vás k modlitbě ‚Otče náš‘ za naše bratry a sestry Rohingy, řekl František, který se s přítomnými pomodlil.

 (zdroj: ČTK, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Biskup Nuzík oslaví své 55. narozeniny

Tuto neděli 25. července oslaví Mons. Josef Nuzík, pomocný biskup olomoucký, své 55. narozeniny. Narodil se 25. července 1966 ve Strání na Slovácku.
23.07.2021

Pomoc po záplavách v Německu

Německo se vzpamatovává z mohutných záplav, které zasáhly především západní spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc. Ničivý živel si dosud vyžádal 158 lidských životů, záchranné akce stále pokračují. Panují obavy, že počet obětí ještě poroste. Situace v zemi je nadále nanejvýš napjatá. Charita ČR zorganizovala sbírku na pomoc obětem těchto ničivých záplav.
23.07.2021

Stop Start se svatými - sv. Alfons

23.07.2021

Sestra Anežka Novoměstská v generální správě Školských sester sv. Františka

Ve dnech 4. - 17. července 2021 proběhla v Římě 22. generální kapitula Školských sester sv. Františka. 25 delegátek v jejím závěru zvolilo novou generální představenou sestru Frances Marie Duncan z provincie USA. Z České provincie byla do generální správy, která působí v Římě, zvolena sestra Anežka Novoměstská. Ta zde bude v následujících pěti letech zastávat službu rádkyně a generální sekretářky.
23.07.2021

Program Mezinárodního eucharistického kongresu 2021

Mezinárodní eucharistický kongres se uskuteční v Budapešti ve dnech 5.-12. září 2021. V rámci programu, který zahrnuje přednášky, svědectví, katecheze, panelové diskuse i kulturní akce, vystoupí se svou promluvou také kardinál Dominik Duka.
23.07.2021