Prosme Pannu Marii za nemocné

Datum publikace8. 2. 2017, 17.17

(AKTUALIZOVÁNO 9. února) Již tuto sobotu, v den liturgické památky Panny Marie Lurdské, si budeme připomínat letošní Světový den nemocných. Při jakých příležitostech? Přinášíme přehled akcí v diecézích.

Ilustrační foto: Člověk a víra

Olomoucká arcidiecéze

Ve čtvrtek 9. února 2017 odpoledne zavítá olomoucký arcibiskup Jan Graubner do Fakultní nemocnice Olomouc a navštíví zde nemocné. Večer v 18 hod. se pak setká s lékaři a zdravotníky při mši svaté v olomouckém dominikánském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Součástí večera bude i přednáška ThLic. Michala Umlaufa na téma „Teologie služby“.

Také v dalších nemocnicích a domovech pro seniory mají zaměstnanci a pacienti či klienti možnost prožít společně mši svatou a nemocným bude nabídnuto přijetí svátosti pomazání nemocných:

9. února, 15.00 hod., Nemocnice Přerov

9. února, 15.30 hod., Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

10. února, 9.00 hod., Centrum pro seniory v Holešově

Přímo v sobotu 11. února 2017 pak bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner slavit od 15.00 hodin mši svatou v Kojetíně. U příležitosti oslav 250. výročí přenesení mariánské sochy do zdejšího farního kostela tu bude udělovat svátost pomazání nemocných.

Královéhradecká diecéze

Ve čtvrtek 9. února 2017 navštíví biskup Jan Vokál Fakultní nemocnici Hradec Králové. Ve 14.00 začne návštěvou Kliniky otorinolaryngologie  a chirurgie hlavy a krku, kde ho čeká setkání s nemocnými i zaměstnanci. Následuje od 15.45 mše svatá v posluchárně Onkologického pavilonu (budova č. 23, 2. podlaží) a program završí následné setkání se zaměstnanci nemocnice v posluchárně Onkologického pavilonu (budova č. 23, 3. podlaží); hostem zde bude doc. Tomáš Petráček, který pohovoří na téma Život faráře Josefa Toufara a české dějiny 20. století

Tuto akci organizují nemocniční kaplani Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Pražská arcidiecéze

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude sloužit mši svatou za nemocné a trpící v úterý 14. února od 10.30 v Nemocnici Na Bulovce (zasedací místnost Ústavu radiační onkologie, Pavilon B).

Litoměřická diecéze

Při příležitosti Světového dne nemocných navštíví litoměřický biskup Jan Baxant Domov sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích; 11. února 2017 od 13.30.

V kapli hospice v Litoměřicích pak bude tuto sobotu probíhat pravidelná mše svatá od 16 hodin, v hospici v Mostě bude den nemocných připomenut při katolické bohoslužbě, která je zde sloužena pravidelně každý čtvrtek od 10 hodin.

Plzeňská diecéze

V Plzni proběhne společné setkání nemocných a jejich pečovatelů přímo na biskupství. Zamýšleno je především pro ty, kteří jsou díky svým omezením často izolovaní doma a nemají během roku moc příležitostí ke sdílení s lidmi s podobným osudem. Ti budou za pomoci pracovníků Charity a dalších dobrovolníků svezeni na biskupství, kde prožijí společný den s duchovním i kulturním programem.

Charita bude v tento den organizovat také setkání a různé programy i v jednotlivých zařízeních, hospicích, domovech důchodců, nemocnicích, atd.

Brněnská diecéze

V sobotu 11. února 2017 od 14.30 hodin proběhne v Kapli sv. Anny ve Fakultní nemocnici U sv. Anny v Brně pouť nemocných lidí, zdravotníků a jejich přátel.

Tuto mši svatou při příležitosti Světového dne nemocných bude sloužit P. Ladislav Nosek, SJ.

Ostravsko-opavská diecéze

25. Světový den nemocných si v ostravské katedrále Božského Spasitele věřící mohou připomenout při udílení svátosti nemocných. Ke svátosti přistoupí zájemci nad 60 let věku a nemocní, kteří si vyzvednou přihlášky v sakristii kostela nebo ve farní kanceláři. Svátost nemocných se bude udělovat při večerní mši svaté v pátek 10. února v 17.00 hodin a v sobotu 11. února při ranní mši svaté v 7.30 hodin.

V den svátku Panny Marie Lurdské bude sloužena také mše svatá v kapli Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách. Bohoslužba začíná ve 14.30 hodin.

Světový den nemocných si díky sv. Janu Pavlu II. připomínáme od roku 1993. U příležitosti letošního ročníku vydal papež František poselství (jeho text je k dispozici zde), ve kterém se obrací nejen na nemocné, ale také na všechny, kteří se o ně starají.

(Zdroj: tiskoví mluvčí jendotlivých diecézí)

Autor článku: František Jemelka