Martin Scorsese: Boží láska je tajemnější víc, než si myslíme

Ve čtvrtek vstupuje do českých kin snímek Mlčení, který natočil oscarový režisér Martin Scorsese. Film vypráví příběh dvou portugalských misionářů, kteří v 17. století podniknou nebezpečnou cestu do Japonska, aby našli svého učitele, otce Ferreiru a šířili křesťanství. Avšak více než historické drama je film především meditací o víře a náboženství v situaci, kdy musí čelit extrémnímu násilí.
Publikováno: 13. 2. 2017 16:00

V polovině 17. století je Japonsko zcela uzavřené kontaktu se západními mocnostmi. Křesťanství je zde postavené mimo zákon a křesťané musí svou víru skrývat. Dva portugalští jezuité, otec Rodrigues (Andrew Garfield) a otec Garupe (Adam Driver), se vydávají do země vycházejícího slunce s velmi nebezpečným cílem: najít svého učitele, otce Ferreiru (Liam Neeson), který se prý zřekl víry.

Japonští feudálové a vládnoucí samurajové jsou odhodláni křesťanství ve své zemi vymýtit. Šířit slovo Boží je jeden z nejtěžších zločinů. Křesťané jsou pronásledováni a brutálně mučeni. Buď se zřeknou své víry, nebo jsou vystaveni dlouhé agónii a bolestivé smrti. Mladé mnichy čeká ta nejtěžší zkouška víry a vytrvalosti, na kterou možná nejsou připraveni …

V roce 1988 se Scorsese na speciálním promítání svého filmu Poslední pokušení Krista pro hlavní duchovní představitele města New York seznámil s arcibiskupem Paulem Moorem. Arcibiskup Moore dal režisérovi jako dárek knihu Mlčení od japonského spisovatele Šúsaku Endó. Ta vyšla v Japonsku v roce 1966, získala prestižní ocenění Tanazaki Prize a stala se velmi úspěšnou. V Japonsku se prodalo přes 800 tisíc výtisků. Anglické vydání románu o hlubokém zkoumání náboženských motivů a meditace se uskutečnilo o několik let později.

Kniha udělala na Scorseseho velký dojem a podle ní pak společně s Jay Cocksem napsal scénář k filmu: „Hlavní téma Endovy knihy bylo v mém životě přítomné už od dětství. Byl jsem vychován v silně katolické rodině a náboženství bylo každodenní součástí mého života,“ říká Scorsese. „Kniha konfrontuje hluboké otázky o křesťanství, se kterými se ještě stále vyrovnávám. Víra, pochybnosti, slabost, lidskost … To jsou témata, která jsou v Endově knize v přímém spojení.“

Tento problém určuje osud otce Rodriguese. „Mlčení je příběh muže, který se velmi bolestivě učí, že Boží láska je tajemnější než si myslel, že Bůh nechává na lidech mnoho a přesto si uvědomuje, že Bůh je vždy přítomen, i v jeho mlčení,“ dodává režisér.

Práce na scénáři trvala Scorsesemu tolik let, že nasbíral o daném období obrovské množství informací. „Mlčení se odehrává v roce 1643,“ říká režisér. „První misionáři ale přišli do Japonska téměř o 100 let dříve, v polovině 16. století. Ve skutečnosti první křesťanský misionář, který vstoupil do Japonska, byl Frances Xavier, zakladatel jezuitského řádu v době politické nestability. Po celá desetiletí byli misionáři obecně vítaní a tolerovaní. Okolo roku 1600 byl počet Japonců, kteří konvertovali ke křesťanství, odhadován na 200 – 300 tisíc lidí ze všech společenských tříd.

Ačkoliv můžeme diskutovat nakolik je téma dobře filmařsky zpracováno, nelze filmu upřít to, že otvírá velmi závažné otázky. Je moje víra dostatečně hluboká a silná? Jak bych obstál, kdybych se ocitl v situaci hlavních hrdinů? A jak se vyrovnat s mlčením Boha, jsme-li vystaveni takovéto životní zkoušce?

Další informace hledejte na webu distributora.

(zdroj: Bioscop)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020