Papež napsal předmluvu ke knize od oběti zneužívání

Papež František napsal přemluvu ke knize Odpouštím vám, otče. Jejím autorem je švýcarský knihovník Daniel Pittet, který se v dětství stal obětí sexuálního zneužívání ze strany kněze. Informuje o tom Vatikánský rozhlas.
Publikováno: 14. 2. 2017 13:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

„Poznal jsem Daniela ve Vatikánu v roce 2015 v u příležitosti Roku zasvěceného života,“ začíná František předmluvu. Muž zde šířil knihu o kráse řeholního života. „Nedokázal jsem si představit, že se tento člověk, tak zanícený a zapálený pro Krista, stal v minulosti obětí zneužívání knězem. A přece to, co mi vyprávěl, jeho utrpení, mě velmi zasáhlo. Znovu jsem viděl děsivé škody způsobené sexuálním zneužíváním a dlouhou a bolestnou cestu, jež čeká oběti.“

„Pro toho, kdo se stal obětí pedofila, je obtížné hovořit o tom, co vytrpěl,“ píše František v předmluvě ke knize „Odpouštím vám, otče“ (La perdono, padre, Piemme 2017). Slova Daniela jsou proto podle něj „potřebným, cenným a odvážným svědectvím“.

Papež je podle vlastních slov rád, že i ostatní mohou „číst toto svědectví a objevit, kam až může zlo vstoupit do srdce služebníka církve“. „Jak může kněz, který slouží Kristu a církvi, nakonec způsobit tolik zla? Jak může zasvětit svůj život tomu, že povede děti k Bohu, a namísto toho skončí tak, že je ‚zhltne‘ tím, co jsem nazval ‚ďábelskou obětí‘, jež ničí oběť i život církve?“ ptá se František.

Římský biskup také vzpomíná na některé oběti, jež skončily sebevraždou. „Tito mrtví tíží mé srdce, mé svědomí i svědomí celé církve. Jejich rodinám chci projevit svou lásku a bolest, a pokorně prosím o odpuštění,“ pokračuje.

Zneužívání je podle papeže „absolutní monstruózností, strašlivým hříchem, radikálně protikladným vůči všemu, čemu nás učí Kristus“. František také cituje svůj dokument z října 2016, podle něhož se musí v církvi zvláště chránit ty nejbezbrannější. „Prohlásili jsme, že je naší povinností prokázat extrémní přísnost vůči kněžím, již zrazují své poslání, a také vůči hierarchii, biskupům nebo kardinálům, kteří by je chránili, jak se to již stalo v minulosti,“ píše se v předmluvě nové knihy.

Daniel Pittet se setkal i s lepší tváří církve a „to mu umožnilo neztratit naději v lidi a v Boha. Vypráví nám také o síle modlitby, kterou nikdy neopustil, a která jej posilovala v těch nejtemnějších chvílích“. František tak připomíná, že Pittet se rozhodl s provinilým knězem setkat o čtyřicet let později, „podívat se do očí člověku, jenž jej zranil v hloubi duše. A podal mu ruku“. „Zraněné dítě,“ pokračuje papež, „je dnes člověkem, který stojí na vlastních nohou. Je zraněný, avšak stojí na vlastních nohou. Velmi mě zasáhla jeho slova: ‚Mnozí nedokážou pochopit, že k němu necítím nenávist. Odpustil jsem mu a na tomto odpuštění jsem vystavěl svůj život‘,“ píše František.

V předmluvě také děkuje Danielovi, protože „svědectví jako je toto boří zeď mlčení, jež dusí skandály a utrpení, vnáší světlo do strašlivé oblasti stínu v životě církve“. Svědectví „otevírají cestu ke spravedlivému narování a k milosti smíření a pomáhají pedofilům, aby si uvědomili strašlivé následky svých činů“. „Modlím se za Daniela a za všechny, kdo, stejně jako on, byli zraněni ve své nevinnosti, aby je Bůh pozvedl a uzdravil, a daroval nám všem své odpuštění a své milosrdenství,“ uzavírá papež.

(zdroj: Vatikánský rozhlas, Vatican Insider)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022