Papež napsal předmluvu ke knize od oběti zneužívání

Papež František napsal přemluvu ke knize Odpouštím vám, otče. Jejím autorem je švýcarský knihovník Daniel Pittet, který se v dětství stal obětí sexuálního zneužívání ze strany kněze. Informuje o tom Vatikánský rozhlas.
Publikováno: 14. 2. 2017 13:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

„Poznal jsem Daniela ve Vatikánu v roce 2015 v u příležitosti Roku zasvěceného života,“ začíná František předmluvu. Muž zde šířil knihu o kráse řeholního života. „Nedokázal jsem si představit, že se tento člověk, tak zanícený a zapálený pro Krista, stal v minulosti obětí zneužívání knězem. A přece to, co mi vyprávěl, jeho utrpení, mě velmi zasáhlo. Znovu jsem viděl děsivé škody způsobené sexuálním zneužíváním a dlouhou a bolestnou cestu, jež čeká oběti.“

„Pro toho, kdo se stal obětí pedofila, je obtížné hovořit o tom, co vytrpěl,“ píše František v předmluvě ke knize „Odpouštím vám, otče“ (La perdono, padre, Piemme 2017). Slova Daniela jsou proto podle něj „potřebným, cenným a odvážným svědectvím“.

Papež je podle vlastních slov rád, že i ostatní mohou „číst toto svědectví a objevit, kam až může zlo vstoupit do srdce služebníka církve“. „Jak může kněz, který slouží Kristu a církvi, nakonec způsobit tolik zla? Jak může zasvětit svůj život tomu, že povede děti k Bohu, a namísto toho skončí tak, že je ‚zhltne‘ tím, co jsem nazval ‚ďábelskou obětí‘, jež ničí oběť i život církve?“ ptá se František.

Římský biskup také vzpomíná na některé oběti, jež skončily sebevraždou. „Tito mrtví tíží mé srdce, mé svědomí i svědomí celé církve. Jejich rodinám chci projevit svou lásku a bolest, a pokorně prosím o odpuštění,“ pokračuje.

Zneužívání je podle papeže „absolutní monstruózností, strašlivým hříchem, radikálně protikladným vůči všemu, čemu nás učí Kristus“. František také cituje svůj dokument z října 2016, podle něhož se musí v církvi zvláště chránit ty nejbezbrannější. „Prohlásili jsme, že je naší povinností prokázat extrémní přísnost vůči kněžím, již zrazují své poslání, a také vůči hierarchii, biskupům nebo kardinálům, kteří by je chránili, jak se to již stalo v minulosti,“ píše se v předmluvě nové knihy.

Daniel Pittet se setkal i s lepší tváří církve a „to mu umožnilo neztratit naději v lidi a v Boha. Vypráví nám také o síle modlitby, kterou nikdy neopustil, a která jej posilovala v těch nejtemnějších chvílích“. František tak připomíná, že Pittet se rozhodl s provinilým knězem setkat o čtyřicet let později, „podívat se do očí člověku, jenž jej zranil v hloubi duše. A podal mu ruku“. „Zraněné dítě,“ pokračuje papež, „je dnes člověkem, který stojí na vlastních nohou. Je zraněný, avšak stojí na vlastních nohou. Velmi mě zasáhla jeho slova: ‚Mnozí nedokážou pochopit, že k němu necítím nenávist. Odpustil jsem mu a na tomto odpuštění jsem vystavěl svůj život‘,“ píše František.

V předmluvě také děkuje Danielovi, protože „svědectví jako je toto boří zeď mlčení, jež dusí skandály a utrpení, vnáší světlo do strašlivé oblasti stínu v životě církve“. Svědectví „otevírají cestu ke spravedlivému narování a k milosti smíření a pomáhají pedofilům, aby si uvědomili strašlivé následky svých činů“. „Modlím se za Daniela a za všechny, kdo, stejně jako on, byli zraněni ve své nevinnosti, aby je Bůh pozvedl a uzdravil, a daroval nám všem své odpuštění a své milosrdenství,“ uzavírá papež.

(zdroj: Vatikánský rozhlas, Vatican Insider)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021