Papež napsal předmluvu ke knize od oběti zneužívání

Papež František napsal přemluvu ke knize Odpouštím vám, otče. Jejím autorem je švýcarský knihovník Daniel Pittet, který se v dětství stal obětí sexuálního zneužívání ze strany kněze. Informuje o tom Vatikánský rozhlas.
Publikováno: 14. 2. 2017 13:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

„Poznal jsem Daniela ve Vatikánu v roce 2015 v u příležitosti Roku zasvěceného života,“ začíná František předmluvu. Muž zde šířil knihu o kráse řeholního života. „Nedokázal jsem si představit, že se tento člověk, tak zanícený a zapálený pro Krista, stal v minulosti obětí zneužívání knězem. A přece to, co mi vyprávěl, jeho utrpení, mě velmi zasáhlo. Znovu jsem viděl děsivé škody způsobené sexuálním zneužíváním a dlouhou a bolestnou cestu, jež čeká oběti.“

„Pro toho, kdo se stal obětí pedofila, je obtížné hovořit o tom, co vytrpěl,“ píše František v předmluvě ke knize „Odpouštím vám, otče“ (La perdono, padre, Piemme 2017). Slova Daniela jsou proto podle něj „potřebným, cenným a odvážným svědectvím“.

Papež je podle vlastních slov rád, že i ostatní mohou „číst toto svědectví a objevit, kam až může zlo vstoupit do srdce služebníka církve“. „Jak může kněz, který slouží Kristu a církvi, nakonec způsobit tolik zla? Jak může zasvětit svůj život tomu, že povede děti k Bohu, a namísto toho skončí tak, že je ‚zhltne‘ tím, co jsem nazval ‚ďábelskou obětí‘, jež ničí oběť i život církve?“ ptá se František.

Římský biskup také vzpomíná na některé oběti, jež skončily sebevraždou. „Tito mrtví tíží mé srdce, mé svědomí i svědomí celé církve. Jejich rodinám chci projevit svou lásku a bolest, a pokorně prosím o odpuštění,“ pokračuje.

Zneužívání je podle papeže „absolutní monstruózností, strašlivým hříchem, radikálně protikladným vůči všemu, čemu nás učí Kristus“. František také cituje svůj dokument z října 2016, podle něhož se musí v církvi zvláště chránit ty nejbezbrannější. „Prohlásili jsme, že je naší povinností prokázat extrémní přísnost vůči kněžím, již zrazují své poslání, a také vůči hierarchii, biskupům nebo kardinálům, kteří by je chránili, jak se to již stalo v minulosti,“ píše se v předmluvě nové knihy.

Daniel Pittet se setkal i s lepší tváří církve a „to mu umožnilo neztratit naději v lidi a v Boha. Vypráví nám také o síle modlitby, kterou nikdy neopustil, a která jej posilovala v těch nejtemnějších chvílích“. František tak připomíná, že Pittet se rozhodl s provinilým knězem setkat o čtyřicet let později, „podívat se do očí člověku, jenž jej zranil v hloubi duše. A podal mu ruku“. „Zraněné dítě,“ pokračuje papež, „je dnes člověkem, který stojí na vlastních nohou. Je zraněný, avšak stojí na vlastních nohou. Velmi mě zasáhla jeho slova: ‚Mnozí nedokážou pochopit, že k němu necítím nenávist. Odpustil jsem mu a na tomto odpuštění jsem vystavěl svůj život‘,“ píše František.

V předmluvě také děkuje Danielovi, protože „svědectví jako je toto boří zeď mlčení, jež dusí skandály a utrpení, vnáší světlo do strašlivé oblasti stínu v životě církve“. Svědectví „otevírají cestu ke spravedlivému narování a k milosti smíření a pomáhají pedofilům, aby si uvědomili strašlivé následky svých činů“. „Modlím se za Daniela a za všechny, kdo, stejně jako on, byli zraněni ve své nevinnosti, aby je Bůh pozvedl a uzdravil, a daroval nám všem své odpuštění a své milosrdenství,“ uzavírá papež.

(zdroj: Vatikánský rozhlas, Vatican Insider)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021