Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Jeruzalémští archeologové tvrdí, že objevili 12. kumránskou jeskyni

Datum publikace17. 2. 2017, 12.15
TiskTisk

(FOTO UVNITŘ) Archeologové z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě tvrdí, že objevili 12. kumránskou jeskyni. Místa v okolí Mrtvého moře se řadí mezi nejvýznamnější naleziště biblických svitků. Nově objevená jeskyně je však pravděpodobně vykradená.

„Je to jeden z nejvíce vzrušujících archeologických objevů a také nejdůležitější za posledních šedesát let v jeskyních v Kumránu,“ komentoval nový nález archeolog Oren Gutfeld, který spolu s Ahiadem Ovadou výzkum vedl.

Prohledání jeskyně na útesu západně od Kumránu poblíž severozápadního břehu Mrtvého moře podle badatelů prokázalo, že v jeskyni byly uloženy svitky, avšak v 50. letech byly beduíny vyrabovány. Badatelé nyní navrhují, aby se místo začalo nazývat 12. kumránská jeskyně.

Na nalezišti byly objeveny četné nádoby a víka z období druhého chrámu, avšak rozbité a prázdné. Nacházely se zde také dvě hlavy motyk z 50. let, které naznačují, že jeskyně byla vyrabována. „Ačkoliv jsme nakonec nenalezli žádný svitek a namísto toho jsme objevili ‚pouze‘ kus srolovaného pergamenu zpracovaného pro psaní, nález bez pochyby ukazuje, že jeskyně osahovala svitky, které však byly ukradeny. Nález obsahuje nádoby, v nichž byly svitky a jejich obaly ukryty, kožený pásek k převázání svitků, kus látky, který svitky zavinoval, kousky kůže spojující úlomky a další,“ přiblížil Gutfeld.

„Dosud se mělo za to, že svitky od Mrtvého Moře se nacházely pouze v 11 jeskyních Kumránu, avšak nyní není pochyb, že toto je 12. jeskyně,“ řekl také Gutfelg. „Díky tomuto nálezu (…) si již nemůžeme být jistí, že původní umístění (jeskyně 1-11), které se připisovalo svitkům, jež dorazily skrze beduínský trh, jsou přesná.“

Archeologický průzkum je součástí „Operace svitky“, jež má systematicky prohledat jeskyně v judské poušti. Podle generálního ředitele Izraelského památkového úřadu Israele Haasona může poušť obsahovat další významné nálezy. „Závodíme ale s časem, jelikož zloději po celém světě kradou kulturní dědictví kvůli finančnímu zisku,“ dodal.  

V Kumránu byly dosud v polovině 20. století nalezeny svitky, které zde pravděpodobně zanechala komunita esejců. Většina pochází z období mezi roky 250 př. Kr. a 70 po Kr. Kumránské svitky je možné si prohlédnout také v digitální podobě.  

(zdroj a foto: Hebrew University Jerusalem)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou