František vysvětluje dětem, jak se volí papež

Datum publikace20. 2. 2017, 13.15

Kardinál, kterého zvolí konkláve za papeže, nemusí být nejchytřejším ani nejrychlejším ze všech. Je ale člověkem, kterého chce Bůh pro svou církev. Řekl to v neděli papež František při návštěvě římské farnosti Santa Maria Josefa, během níž vysvětloval dětem průběh konkláve.

Foto: Jeffrey Bruno / CNA

Při nedělní návštěvě římské farnosti Santa Maria Josefa vysvětlil František dětem, jak se volí papež. Zaměřil se přitom na úlohu člověka i Ducha svatého během volby římského biskupa. Dialog i s dětskými odpověďmi přinášíme v plném znění.

Chlapec jménem Alessandro se zeptal: „Proč ses stal papežem?“ František odpověděl: „Protože jsou zde ‚viníci‘. Jedním z nich je tento“ (ukazuje na kardinála Valliniho, římského vikáře, děti se smějí). „Víš totiž, jak se volí papež? Vysvětlím ti to. Víte, jak se někdo stane papežem? (‚Ne,‘ odpovídají děti). Musí člověk platit za to, aby se stal papežem? (‚Ne!‘) Ale jestliže někdo zaplatí opravdu hodně, nakonec ho udělají papežem? (‚Ne!‘) Ne. Stane se člověk papežem losem? (‚Ne!‘) Ne, nelosuje se. A co se dělá? Kdo volí papeže? Dobře si to rozmyslete: kdo to je? (‚Kardinálové,‘ odpovídají děti). Kardinálové. A otec Agostino Vallini je kardinál, je římský vikář, a on byl mezi těmi 115, kteří se shromáždili k volbě papeže. Je to jasné?“

„A tito se shromáždí,“ pokračoval František, „mluví spolu, přemýšlejí… ‚Popřemýšlejme nad tímto nebo oním člověkem, ten má jednu výhodu, druhý má jinou…‘ a přemýšlejí. Ale především – a to je nejdůležitější věc – se modlí. Je to jasné? Tito lidé jsou v klauzuře, to znamená, že tam nemohou mluvit s lidmi zvenku. (…) Mluví spolu o tom, co dnes potřebuje církev, a že k tomu je lepší osobnost s tímto nebo oním profilem; jsou to všechno lidské úvahy. A pak Pán posílá Ducha svatého a Duch svatý pomáhá ve volbě. Pak dá každý svůj hlas, spočítá se to, a ten, kdo má dvě třetiny, je zvolen papežem.“

„Jak vidíte,“ řekl dále František, „je to proces složený z mnoha modliteb. Neplatí se, neexistují zde mocní přátelé, kteří by někoho ‚protlačili‘, ne, ne. Zeptám se vás takto: kdo je nejdůležitější osobou z té skupiny, co volí papeže? Dobře si to rozmyslete. Kdo je to? (jeden chlapec odpovídá: ‚Papež.‘) Ne, papež ještě není zvolený. (Někteří volají: ‚Bůh‘). Bůh, Duch svatý, který skrze volbu vybírá papeže. Ten, kdo je pak zvolen, možná není nejchytřejší, možná není nejrychlejší ve vyřizování věcí, ale je to ten, kterého Bůh chce pro tento moment církve. Je to jasné? (‚Ano!‘ odpovídají děti)“

František se pak zeptal dětí: „Zeptám se vás na jednu věc, ale dobře si to rozmyslete. Při volbě, kde mě zvolili papežem, nás bylo 115. Zeptám se vás: kdo byl nejchytřejší z těchto 115? (‚Ty,‘ říkají děti) Ne! (Jiní odpovídají: ‚Všichni!‘) Ne. Někdo větší. (‚Bůh,‘ volají). Bůh. Bůh je sto šestnáctý. Ten, kdo je zvolen, nemusí být nutně nejchytřejší. Rozumíte? Jsou tam chytřejší lidé než on, ale Bůh vyvolil jeho. A stejně jako u všech ostatních věcí v životě, čas jde dál, papež musí zemřít jako všichni nebo jít do důchodu, jako to udělal velký Benedikt XVI., protože neměl dobré zdraví. Přijde další, který bude jiný, odlišný, možná bude chytřejší, nebo méně chytrý, to se neví. Ale ten další přijde stejným způsobem: zvolený ze skupiny kardinálů ve světle Ducha svatého. (…)“

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka