Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Mezinárodní konference se zaměřila na vztah náboženství a migrace

Datum publikace22. 2. 2017, 15.00
TiskTisk

V úterý 21. února se v Bratislavě na půdě Kněžského semináře sv. Cyrila a Metoděje konala mezinárodní konference na téma Náboženství a migrace. Akci pořádala Konference biskupů Slovenska, Česká biskupská konference a Římskokatolická cyrilometodějská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě.

Foto: TK KBS / Peter Zimen

Úvod tohoto jednodenního setkání v Aule Benedikta XVI. na bratislavské Kapitulské ulici patřil předsedům pořádajících biskupských konferencí; vystoupil pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a Ján Figeľ, zvláštní vyslanec pro podporu náboženství nebo víry mimo EU.

Podle pražského arcibiskupa Dominika Duky může mít nekontrolovaná migrace negativní dopad na společnost; varováním je v této souvislosti vývoj v západoevropských zemích.

'Při nepřipravené a neperspektivní migraci může dojít k dezintegraci celé společnosti. Zkušenost a současný stav imigrace v zemích západní Evropy jsou jistým varováním. To není problém posledních pěti let, to je problém několika desetiletí,' uvedl v projevu předseda České biskupské konference.

Vyslovil se také pro regulaci migrace. 'Jediným způsobem, jak dosáhnout důstojného života v zemích, ve kterých není možné žít život odpovídající lidské důstojnosti, kde není zabezpečena svoboda, je řešení pomocí regulace migrace, kde nejenom přihlížíme k dobru postižených, ale také nutně chráníme obyvatelstvo hostitelských zemí. Neregulovaná migrace v celé historii lidstva vždy přinášela násilí, války, ekonomický a kulturně společenský propad,' uvedl.

Bratislavský arcibiskup a předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský ve svém příspěvku řekl, že příliv uprchlíků patrně Evropu poznamená. 'Příchod tisícovek migrantů z muslimského světa může zásadně změnit naši civilizaci a my toto setkání v průběhu desetiletí zejména z demografických a kulturních důvodů nemusíme ustát. V posledních letech jsme byli v Evropě svědky nejednou i brutálních teroristických útoků, jejichž aktéři se hlásili k islámu,' uvedl.

Program setkání byl rozdělen do několika sekcí. První sekce konference se snažila odpovědět na otázku: Co říká Bible o putování? Vystoupil zde např. Jaroslav Brož z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který v závěru své řeči mj. připomněl, že o vztahu k cizincům se mluví např. v Listu Židům: „První verš třinácté kapitoly praví ´Bratrská láska ať trvá; s láskou přijímejte i ty, kdo přicházejí odjinud´. Řecký originál je ještě výstižnější, tam se píše ´Nevyhýbejte se lásce k cizincům´,“ řekl Jaroslav Brož.

Druhý dopolední blok se pak věnoval tématu: Náboženství, církev a fenomén migrace. Hlavními řečníky zde byli Jindřich Šrajer z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Vladimír Thurzo z Rímskokatolícké cyrilometodské bohoslovecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Odpoledne se účastníci konference zaměřili na téma: Posílení kresťanské identity jako odpověď 
na fenomén migrace, zde vystoupili košický pomocný biskup Marek Forgáč a plzeňský biskup Tomáš Holub. Ten k tomuto tématu řekl, že posilování křesťanské identity považuje za jednoznačně pozitivní trend.

Identifikace s Ježíšem Kristem jako Spasitelem světa je také odpovědí na otázku migrace. Součástí skutečné křesťanské identity je návrat ke kořenům, což je naděje v Ježíši Krista. Z toho vyplývá určitá odvaha a otevřenost vůči všem změnám. Ježíš Kristus mnohokrát řekl ´Nebojte se´,“ vysvětlil Tomáš Holub.

V poslední části programu panelisté konference promýšleli otázky, zdali je migrační krize výzvou, nebo ohrožením. Vystoupili zde Jan Sokol z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze a Vladimír Palko z Fakulty informatiky Paneurópské vysoké školy v Bratislavě.

Podle generálního sekretáře ČBK Stanislava Přibyla konference především ukázala, že pro zvládnutí tohoto závažného problému je třeba být opravdovými a ryzími křesťany, nikoli jen obránci hodnot minulosti. „Musíme být obránci věčného vztahu Boha a člověka v Kristu, který má svou zásadní polohu také v naději do budoucnosti. Především však platí Ježíšovo slovo ´Nebojte se, já jsem přemohl svět´,” řekl Stanislav Přibyl.

Konference “Migrace a náboženství” byla podle něj nadějným začátkem spolupráce české a slovenské biskupské konference i na poli vzdělávacím a akademickém. Konference se pokusila přiblížit posluchačům problematiku migrace ve vztahu k náboženství a umožnila zájemcům se na fenomén migrace podívat očima Písma svatého, teologie, sociologie, politologie, psychologie a filosofie.

Na příspěvky jednotlivých řečníků se můžete podívat na facebookovém profilu Tiskového střediska KBS.

(zdroj: ČBK, KBS, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou