Před 67 lety byl umučen Josef Toufar

Datum publikace24. 2. 2017, 11.30

V sobotu 25. února uběhne 67 let od násilné smrti Josefa Toufara. Výročí připomenou akce v Číhošti a bývalém městečku Zahrádka, kde kněz působil v letech 1940-1948. V Havlíčkově Brodě bude po Toufarovi pojmenovaná ulice.

Foto: Jklamo, CC BY-SA

V Číhošťském kostele se uskuteční připomínková akce v neděli 26. února. V 11 hodin zde bude provinciál dominikánů Benedikt Mohelník sloužit mši svatou. Po ní bude následovat diskuze s P. Mohelníkem, autorem Toufarovi biografie Milošem Doležalem a postulátorem procesu blahořečení P. Tomášem Petráčkem.

O den dříve, 25. února ve 14 hodin, bude v sakristii kostela sv. Víta v bývalém městečku Zahrádka u Ledče nad Sázavou, kde Toufar působil, odhalena plastika Olbrama Zoubka. Akci pořádá Nezávislý podmelechovský spolek a zdejší farníci. Během odhalení promluví ředitelka Národního památkového úřadu Naděžda Goryczková i Olbram Zoubek. Zazní také ukázky z Toufarova kázání a hudba v podání České filharmonie a želivského regenschoriho Petra Žáka.

V Havlíčkově Brodě bude po Josefu Toufarovi pojmenovaná ulice. Stane se součástí „malé čtvrti bojovníků proti totalitě“ na západním okraji města: vedle číhošťského kněze ponesou zdejší ulice jména Milady Horákové a generála Gabala. „V nové lokalitě jsme se rozhodli, že ulice pojmenujeme podle lidí, kteří se aktivně účastnili protifašistického a protikomunistického odboje,“ uvedl místostarosta města Čeněk Jůzl.

(zdroj: bihk.cz, farnost Číhošť, město Ledeč nad Sázavou)

Autor článku: Ondřej Mléčka