Papež František plánuje cestu do Jižního Súdánu

Datum publikace28. 2. 2017, 15.00

Svatý otec se svojí administrativou hledá možnosti, jak uskutečnit návštěvu Jižního Súdánu. Uvedl to během nedělního setkání v anglikánské farnosti Všech svatých v Římě. Kromě něj by se plánované cesty měl ještě zúčastnit anglikánský arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

František řekl, že s prosbou o návštěvu se na něj obrátili biskupové církví působících v Jižním Súdánu. „Nyní zjišťujeme, zda je možné návštěvu uskutečnit, především s ohledem na bezpečnostní situaci. Věříme, že se to podaří, abychom mohli podpořit tamější křesťanská společenství, která společně usilují o nastolení míru,“ prohlásil František.

Minulý týden se Svatý otec obrátil na vládu Jižního Súdánu s naléhavou žádostí o pomoc pro tamější obyvatele, kteří jsou ohroženi vážnou potravinovou krizí. Podle Františka jsou „miliony lidí, včetně dětí, v podstatě odsouzeni ke smrti hladem“.

Jihosúdánský biskup Erkolano Ludu Tombe prohlásil, že místní lidé budou šťastní, pokud budou moci přivítat papeže. „Všichni lidé v Jižním Súdánu, dokonce i ti, kteří nejsou křesťané, jsou potěšení zvěstí, že papež zvažuje návštěvu Jižního Súdánu,“ uvedl biskup Tombe

Podle něj v zemi neustále pokračuje občanská válka, ve které jsou zabíjeni lidé a tisíce jich muselo uprchnout do sousedních zemí. Kromě toho jsou časté útoky na křesťany a ničení kostelů. Zdůraznil ale, že církev, vláda a většina lidí, chce válku ukončit, takže je naděje, že násilí brzy skončí.

Podle nedávné zprávy OSN trpí více než 100 tisíc obyvatel dvou okresů Jižního Súdánu hladomorem, který v budoucnu může ohrozit miliony lidí.

Nejmladší stát světa je zmítán takřka etnickým násilím od svého založení v roce 2011. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

Detaily své zvažované návštěvy papež nezveřejnil, údajně však chce do země na zřejmě jednodenní cestu vyrazit ještě letos. Welbyho úřad se k informacím nevyjádřil.

(zdroj: Vatican Radio, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva