Video papeže Františka upozorňuje na pronásledování křesťanů

Papež František se obrací na věřící s prosbou o modlitby za pronásledované bratry a sestry. Učinil tak ve svém video poselství, které bylo zveřejněno při příležitosti začátku postního období. Pronásledovaní křesťané mají být podporováni modlitbami a také materiální pomocí ze strany církve a křesťanských společenství.
Publikováno: 7. 3. 2017 13:00

Foto: Porte Aperte

Video poukazuje na modlitební záměr Svatého otce v měsíci březnu. V klipu vystupuje ortodoxní křesťan, katolík a protestant, drží v rukou nápisy a jsou seřazeni jako při policejní identifikaci. Reprezentují křesťany, kteří jsou obviněni pro svou víru.

Tolik lidí je pronásledováno kvůli své víře, jsou přinuceni opustit své domovy, farnosti, zemi a svoje blízké! Jsou pronásledováni a zabíjeni kvůli tomu, že jsou křesťané. Táži se: kdo z vás se modlí za pronásledované křesťany? Přidejte se ke mně, ať je můžeme podporovat modlitbami a materiální pomocí,“ říká papež František ve videu zveřejněném na stránkách The Pope´s Worldwide Prayer Network.

V jednom ze svých kázání v dubnu 2016 Svatý otec uvedl, že křesťané historicky čelí dvěma druhům pronásledování. Explicitní pronásledování začalo ihned po narození Ježíše, kdy Herodes nechal povraždit neviňátka s cílem zabít budoucího židovského krále, tedy Ježíš Krista.

Od té doby do současnosti jsou v církvi mučedníci – muži a ženy, kteří jsou pronásledováni pro své vyznání, že Ježíš Kristus je Pán. Perzekuce je denní chléb církve, koneckonců to řekl i Ježíš,“ řekl František. Tento druh pronásledování lze dodnes vidět v zemích jako je např. Pákistán, kde křesťané byli o Velikonocích umučeni jenom pro slavení Vzkříšení Krista.

Jaký je druhý způsob pronásledování? Podle Františka je to něco, o čem se příliš nemluví. „Maskuje se to jako kulturní projev nebo modernita nebo druh pokroku: je to něco, co bych ironicky nazval zdvořilé pronásledování. Děje se to, pokud je někdo pronásledován nikoliv pro vyznávání Kristova jména, ale pro prosazování hodnot Božího syna,“ prohlásil František.

Video natočila organizace Pomoc církvi v nouzi (ACN – Aid to the Church in Need). ACN k videu uvedla: „Cílem bylo zvýšit povědomí veřejnosti o nábožensky motivovaných trestných činech a útlaku a podporovat diskusi o roli náboženství ve společnosti.”

(zdroj: The Pope´s Worldwide Prayer Network, ACN – Aid to the Church in Need, Křesťan Dnes)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021