Aleppo povstává z popela

(FOTO UVNITŘ) Poté, co v syrském Aleppu utichly zbraně, stojí jeho obyvatelé před další výzvou: obnovit život ve zničeném městě. Již dva měsíce zde však chybí elektřina a voda, lidé jsou bez práce i financí. Mnoho jich nese válečná traumata. Církev zde poskytuje základní věci potřebné pro přežití, pomáhá drobným řemeslníkům a podporuje také mladé páry, které jsou podle ní budoucností země. Spoléhá přitom na dárce z celého světa.
Publikováno: 9. 3. 2017 13:30

Bašírovi je teprve pět let. Jeho otec je nezvěstný. Jedenáctiletá Giudy leží v nemocnici v kómatu se dvěma střepinami v hlavě. U lůžka dívky, která se již pravděpodobně nikdy neprobudí, sedává její matka. Ačkoliv je muslimka, často se dívá na ikonu Panny Marie nad lůžkem.

S podobnými osudy se nyní setkávají obyvatelé Aleppa denně. Rodinám obou dětí, stejně jako tisícům dalších, pomáhá farnost sv. Františka, která se za pomocí dárců z celého světa pokouší obnovit život ve městě. „V našem každodenním životě se snažíme otevírat své dveře slabým a chudým, poznávat v nich Kristovu tvář a takto prožívat a sdílet plnou radost Velikonoc, říká zdejší františkánský kněz Ibrahim Alsabagh.

Bezpečnostní situace ve městě se v posledních měsících zlepšila, stále však scházejí nejnutnější věci potřebné k životu. Již 60 dní chybí voda a elektřina, obyvatele trápí vysoká nezaměstnanost a přemrštěné ceny. I ti, kdo pracují celý den, nejsou schopni opatřit své rodině alespoň jídlo a léky. 80 procent obyvatel Aleppa navíc žije mimo svůj domov.

Po odchodu povstalců z východní části města se sem mnozí lidé vrátili, avšak často byli šokováni reálnou situací svých dřívějších příbytků: „Někteří dokonce nedokázali poznat, kde stál jejich dům. Nikdo však na nic nečekal a všichni začali odklízet trosky bez jakýchkoliv strojů nebo nástrojů, jen holýma rukama,“ popisuje P. Ibrahim.

V začátku postní doby spustila farnost facebookovou kampaň, která navrhuje zájemcům tři aktivity ve prospěch lidí v Aleppu: modlit se, postit a dát almužnu.

Farnost sv. Františka nyní poskytuje peníze na jídlo, hygienu a elektřinu zhruba 720 rodinám. Současně přispívá studentům a nemocným, kteří mají být operováni.

Mladé rodiny, jež nemají předválečné finanční zázemí, podle P. Ibrahima neustále pomýšlejí na emigraci, nestálá situace se také odráží na nízké porodnosti. Františkánská farnost jim proto kromě nejnutnějších věcí zajišťuje potřebnou dětskou výbavu a zdravotní péči. Od roku 2012, kdy byl tento program spuštěn, se do něj přihlásilo 700 rodin.

Mnoho převážně mladých lidí nemůže využít své dovednosti nebo řemeslo. Církev proto podporuje jejich drobné projekty.

Farnost podporuje i obnovu poničených domů. „Cílem naší práce je dodat naději a stabilizaci mnoha rodinám, které jsou vykořeněné ze své země, jsou zoufalé a pomýšlejí na emigraci nebo dokonce rozdělení svých členů,“ vysvětluje P. Ibrahim.

„Jménem aleppských lidí, kterým sloužím, jsem vděčný za vaši podporu skrze modlitbu a solidaritu v této pro nás stále obtížné době,“ uvádí farář, který také zdůrazňuje potřebu modlitby za mír. „Ve své službě spoléháme především na Prozřetelnost, která často přichází skrze jednotlivce a rozličné farnosti. Co dostáváme, jednoduše rozdělujeme, a překvapuje nás toto ‚rozmnožení pěti chlebů a dvou ryb‘ a solidarita lidí, kteří, geograficky vzato, žijí ve velmi vzdálených zemích.“

(zdroj a foto: Farnost sv. Františka v Aleppu, Pro Terra Sancta)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020