Začal proces beatifikace severokorejského biskupa a dalších 213 korejských mučedníků

Speciální komise ustanovená Korejskou biskupskou konferencí oznámila zahájení národního procesu beatifikace a kanonizace dvou skupin korejských mučedníků. První zahrnuje oběti násilí v letech 1785 až 1879, druhá ty, kteří se stali oběťmi teroru v období od roku 1901 do éry komunistických perzekucí.
Publikováno: 10. 3. 2017 12:00

V prvním případě se jedná o 133 mučedníků žijících pod vládou Joseonské dynastie jako byl např. John Baptist Byeok Yi (1754-1785) z rodiny dvorních hodnostářů. Ten konvertoval ke katolicismu a později se stal jedním z prvních korejských evangelizátorů. Kvůli víře byli odsouzeni také všichni členové jeho rodiny.

Všichni členové této skupiny byli laici, což podtrhuje význam laického statusu v době zrození a šíření korejské církve.

V druhém případě se jedná o 81 mučedníků zabitých v éře moderní Koreje. Někteří z nich byli zabiti během masakru v provincii Jeju v roce 1901, ostatní zemřeli během komunistických represí po korejské válce a rozdělení země (1950-1953).

Joseph Kim Sun-young je jedním z mučedníků této skupiny. Byl vyslán do Číny jako misionář v roce 1930 během japonské nadvlády v Koreji. Později už mu nebyl umožněn návrat domů a byl odsouzen čínskými komunisty na 15 let do vězení. V roce 1972 byl propuštěn a zemřel vyčerpáním a hladem.

Tato skupina zahrnuje 2 biskupy, 48 kněží, 3 seminaristy, 7 jeptišek a 21 laiků. Mezi ně patří první biskup severokorejského Pchjongjangu Francis Borgia Hong Yong-ho, který byl až do roku 2013 považován za „nezvěstného“. Pravděpodobně zemřel v koncentračním táboře na severu země.

Jihokorejský biskup a prezident komise Lazarus You Heung-sik uvedl, že „celý proces potrvá nejméně 10 let, než bude beatifikace a kanonizace dosaženo, ale pro naše věřící jsou tito lidé už nyní svatými“.

Podle něj jsou neméně důležitým aspektem procesu také modlitby věřících a touha následovat duch mučedníků.

(zdroj: AsiaNews)
 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021