Začal proces beatifikace severokorejského biskupa a dalších 213 korejských mučedníků

Datum publikace10. 3. 2017, 12.00

Speciální komise ustanovená Korejskou biskupskou konferencí oznámila zahájení národního procesu beatifikace a kanonizace dvou skupin korejských mučedníků. První zahrnuje oběti násilí v letech 1785 až 1879, druhá ty, kteří se stali oběťmi teroru v období od roku 1901 do éry komunistických perzekucí.

V prvním případě se jedná o 133 mučedníků žijících pod vládou Joseonské dynastie jako byl např. John Baptist Byeok Yi (1754-1785) z rodiny dvorních hodnostářů. Ten konvertoval ke katolicismu a později se stal jedním z prvních korejských evangelizátorů. Kvůli víře byli odsouzeni také všichni členové jeho rodiny.

Všichni členové této skupiny byli laici, což podtrhuje význam laického statusu v době zrození a šíření korejské církve.

V druhém případě se jedná o 81 mučedníků zabitých v éře moderní Koreje. Někteří z nich byli zabiti během masakru v provincii Jeju v roce 1901, ostatní zemřeli během komunistických represí po korejské válce a rozdělení země (1950-1953).

Joseph Kim Sun-young je jedním z mučedníků této skupiny. Byl vyslán do Číny jako misionář v roce 1930 během japonské nadvlády v Koreji. Později už mu nebyl umožněn návrat domů a byl odsouzen čínskými komunisty na 15 let do vězení. V roce 1972 byl propuštěn a zemřel vyčerpáním a hladem.

Tato skupina zahrnuje 2 biskupy, 48 kněží, 3 seminaristy, 7 jeptišek a 21 laiků. Mezi ně patří první biskup severokorejského Pchjongjangu Francis Borgia Hong Yong-ho, který byl až do roku 2013 považován za „nezvěstného“. Pravděpodobně zemřel v koncentračním táboře na severu země.

Jihokorejský biskup a prezident komise Lazarus You Heung-sik uvedl, že „celý proces potrvá nejméně 10 let, než bude beatifikace a kanonizace dosaženo, ale pro naše věřící jsou tito lidé už nyní svatými“.

Podle něj jsou neméně důležitým aspektem procesu také modlitby věřících a touha následovat duch mučedníků.

(zdroj: AsiaNews)

Autor článku: Tomáš Tetiva