Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Německé církve uspořádaly smírnou bohoslužbu k 500. výročí reformace

Datum publikace14. 3. 2017, 12.00
TiskTisk

Křesťanské církve v Německu uspořádaly 11. března kající a smírnou bohoslužbu u příležitosti 500. výročí reformace. Události, která je součástí procesu tzv. uzdravení vzpomínek církví, se kromě čelních představitelů německých křesťanů účastnil i generální sekretář Světové rady církví Olav Fykse Tveit, německý prezident Joachim Gauck a kancléřka Angela Merkelová.

Foto: Kostel sv. Michaela v Hildesheimu, kadege59 / CC BY-NC-SA

Bohoslužba se konala symbolicky v kostele sv. Michaela v Hildesheimu, v němž se modlili luteráni a benediktinští mniši již od roku 1542.

„Připomínka reformace má být novým začátkem cesty, která nás, církve, již nedělí, nýbrž vede k jednotě,“ zdůraznil během promluvy předseda rady Německé evangelické církve biskup Heinrich Bedford-Strohm. Spolu s ním kázal formou dialogu také předseda Německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx, který označil událost za „den naděje“: „Mám radost, protože dnes tvoříme znamení společného života ve smíření. Přijímáme naše dějiny, díváme se na to, co si křesťané vzájemně udělali, a společně jdeme dál. Neděláme to ale s výčitkami nebo sklíčeně, nýbrž v postoji naděje a nového začátku.“

Podle generálního sekretáře Světové rady církví Olava Tveita je bohoslužba „rozhodujícím krokem směrem k jednotě církve“. V procesu uzdravování vzpomínek může podle něj „síla odpuštění“ uvolnit cestu ke společnému svědectví církví, které svět zoufale potřebuje.  

Během bohoslužby vytvořili mladí lidé symbolicky kříž z bariéry, která připomínala rozdělení. „Existuje cesta ven z bariér, existují cesty, jež překonávají rozdělení. A my jsme viděli, jaký je k tomu klíč: z bariéry se stal kříž,“ komentoval gesto Bedford-Strohm. „Křesťané v naší zemi stojí pod znamením kříže nikoliv sami pro sebe, nýbrž jako nositelé naděje pro všechny lidi, především pro chudé, slabé a zoufalé,“ dodal kardinál Marx.

Událost byla součástí procesu tzv. „Healing of Memories“ (uzdravení vzpomínek), během něhož církve hledají cesty ke smíření. Již v září 2016 podepsala katolická a evangelická církev v Mnichově prohlášení „Uzdravit vzpomínku – svědčit o Ježíši Kristu“. V něm se křesťané dohodli, že se „upřímně podívají na rozdělení církví, uznají jeho bolestivé následky a Boha i sebe navzájem poprosí za odpuštění za selhání“.

(zdroj: Evangelische Kirche in Deutschland, katholisch.de, SIR, Riforma.it, oikoumene.org)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou