Válka v Sýrii trvá 6 let a miliony dětí neznají život v míru

Charita ČR a další české humanitární organizace společně připomínají, že válka v Sýrii trvá už 6 let, přičemž situace v zemi se stále zhoršuje. Zhruba 13,5 milionu Syřanů potřebuje nutně humanitární pomoc, 5 milionů lidí muselo opustit zemi a víc než 2 miliony syrských dětí nemohou chodit do školy a vzdělávat se.
Publikováno: 14. 3. 2017 15:00

Foto: UNICEF

Celý svět přihlíží utrpení ve válkou devastované Sýrii. Počty mrtvých, přesídlených a prchajících lidí přesahují naši představivost. V Sýrii a v zemích, které přijaly syrské uprchlíky, přitom vyrůstají miliony dětí, které zatím nepoznaly nic jiného než válku a život na útěku,“ říkají zástupci českých organizací, které zajišťují humanitární pomoc v Sýrii.

Přes polovinu všech syrských uprchlíků tvoří děti do 18 let. Lidé uvnitř Sýrie i za jejími hranicemi touží vrátit se domů, obnovit svou zemi a pracovat. Děti se chtějí učit stejně jako děti v zemích, ve kterých na školy nepadají bomby.  

České humanitární organizace přinášejí příběhy několika lidí, se kterými se jejich pracovníci setkali při doručování pomoci a vyzývají naléhavě k ukončení konfliktu.

Příběhy dětí ze Sýrie

Desetiletá Ghozlan po roce života bez domova přišla se svou rodinou do uprchlického tábora v Jordánsku. Tam Ghozlan a další příbuzní onemocněli žloutenkou. Časem mohli odejít za lepší lékařskou péčí do Ammánu. Když se Ghozlan uzdravila, začala pracovat, aby rodina měla peníze na život v nové zemi. Trvalo další rok, než se vrátila do školních lavic.

Rok jsem pracovala v kadeřnictví, od poledne do sedmi večer, šest dní v týdnu. Vydělala jsem 1 500 korun za měsíc. Stávala jsem ve dveřích kadeřnictví a pozorovala dívky ve školních uniformách a s aktovkami, jak jdou domů. Bylo mi smutno. Jsem šťastná, že jsem se mohla vrátit do školy. Mám ráda matematiku a literaturu, ale nejlepší známky mám z přírodovědy,“ vypráví desetiletá Ghozlan. 

V Jordánsku pracuje kolem 90 000 syrských dětí, to je třetina dětských uprchlíků v zemi. Často vykonávají nebezpečné práce v montovnách a autodílnách a jejich zaměstnavatelé je vykořisťují.

Devítiletá Sima zase chodila do školy v provincii Idlíb. Její máma ve škole učila a poskytovala dětem psychosociální podporu. Na svůj mobilní telefon natočila krátký film. Během natáčení ale bombardování zničilo tři školní budovy ve vesnici Haas a život Simy se změnil. Škola se musela zavřít.

Z náletů máme strach, jsme přece děti, potřebujeme chodit do školy a učit se,“ říká naléhavě ve filmu Sima a v pozadí je slyšet střelba.

UNICEF upozorňuje na děti v ohrožení

Organizace UNICEF včera zveřejnila zprávu nazvanou "Hitting Rock Bottom" (Úplně na dně), ve které upozorňuje na dramatický nárůst násilí vůči dětem v Sýrii a také jejich stále častější zneužívání jako dětských bojovníků. V loňském roce bylo v konfliktu zabito nejméně 652 dětí, což je o 20% více než v roce 2015. Více než 850 dětí pak bylo přinuceno ve válce přímo bojovat, což je oproti roku 2015 nárůst více než dvojnásobný.

Zpráva detailně popisuje problémy, kterým musí čelit humanitární organizace ve snaze pomoci dětem v těchto situacích. Dále uvádí nové statistické údaje, ze kterých vyplývá, že více než 6 milionů syrských dětí je plně odkázáno na humanitární pomoc a dalších 280 tisíc dětí žije ve stavu permanentního obležení.

Hloubka utrpení je nezměrná. Miliony dětí v Sýrii jsou každodenně pod palbou, jejich životy jsou naprosto rozvrácené. Všechny tyto děti jsou trvale poznamenané, což má závažné dopady na jejich psychiku a zdraví,“ řekl Geert Cappelaere, regionální ředitel UNICEF pro Střední Východ a Severní Afriku.

UNICEF proto vyzývá k politickému řešení konfliktu, k ukončení násilí vůči dětem a k přijetí dětí a jejich rodin, které jsou na útěku před válkou.

(zdroj: Charita ČR, FORS, Vatican Radio, UNICEF)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021