Zástupci Vatikánu navštívili utečenecké tábory na Blízkém Východě

Kardinál Roger Mahony a arcibiskup Silvano Tomasi se vrátili z návštěvy zemí Blízkého Východu. Zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji navštívili utečenecké tábory v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Řecku. Podle arcibiskupa Tomasiho je nyní v těchto zemích a v utečeneckých komunitách velký problém ztráta důvěry poté, co válka způsobila rozpad mezilidských vztahů.
Publikováno: 15. 3. 2017 12:00

Foto: Dominic Chavez/World Bank/CC BY-NC-ND 2.0

Otec velké rodiny mi řekl, ´jak můžu věřit lidem, kteří nám byli blízcí a pak nás zabíjeli´? Je to pro ně velká tragédie. Mnoho z nich bylo zabito, ostatní museli uprchnout v podstatě bez ničeho a sousedé vyrabovali jejich domy místo, aby je bránili. Důvěra mezi lidmi je těžce podlomena. Je pro ně těžké znovu vybudovat společenství, které si vzájemně důvěřuje,“ řekl Silvano Tomasi.

Ačkoliv je to obtížné, není to neuskutečnitelné. Podle zástupců Vatikánu jsou děti zábleskem světla v temnotách, neboť ty nevnímají etnické a náboženské rozdíly, ale pouze další lidi a potenciální přátele.

Je to zajímavé… vždycky je to tak: děti nakonec všechno urovnají. Děti neví, co to znamená být sunnita, šíita nebo křesťan. Děti si prostě jdou společně hrát a obvykle spolu dobře vycházejí. Dospělí jsou ti, kdo vytváří problémy,“ prohlásil kardinál Mahony.

V současné době v těchto zemích působí 76 katolických organizací, které pomáhají uprchlíkům. Pomoc už obdrželo více než 2,5 milionu lidí, přičemž je bezpočet těch, kterým pomáhají jedinci a celá církev. Podle zástupců Vatikánu je nejdůležitější se postarat o děti a mladé lidi, neboť oni budou jednou vytvářet budoucnost svých zemí a celého světa.

(zdroj: Rome Reports TV News Agency)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020