Zástupci Vatikánu navštívili utečenecké tábory na Blízkém Východě

Datum publikace15. 3. 2017, 11.00

Kardinál Roger Mahony a arcibiskup Silvano Tomasi se vrátili z návštěvy zemí Blízkého Východu. Zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji navštívili utečenecké tábory v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Řecku. Podle arcibiskupa Tomasiho je nyní v těchto zemích a v utečeneckých komunitách velký problém ztráta důvěry poté, co válka způsobila rozpad mezilidských vztahů.

Foto: Dominic Chavez/World Bank/CC BY-NC-ND 2.0

Otec velké rodiny mi řekl, ´jak můžu věřit lidem, kteří nám byli blízcí a pak nás zabíjeli´? Je to pro ně velká tragédie. Mnoho z nich bylo zabito, ostatní museli uprchnout v podstatě bez ničeho a sousedé vyrabovali jejich domy místo, aby je bránili. Důvěra mezi lidmi je těžce podlomena. Je pro ně těžké znovu vybudovat společenství, které si vzájemně důvěřuje,“ řekl Silvano Tomasi.

Ačkoliv je to obtížné, není to neuskutečnitelné. Podle zástupců Vatikánu jsou děti zábleskem světla v temnotách, neboť ty nevnímají etnické a náboženské rozdíly, ale pouze další lidi a potenciální přátele.

Je to zajímavé… vždycky je to tak: děti nakonec všechno urovnají. Děti neví, co to znamená být sunnita, šíita nebo křesťan. Děti si prostě jdou společně hrát a obvykle spolu dobře vycházejí. Dospělí jsou ti, kdo vytváří problémy,“ prohlásil kardinál Mahony.

V současné době v těchto zemích působí 76 katolických organizací, které pomáhají uprchlíkům. Pomoc už obdrželo více než 2,5 milionu lidí, přičemž je bezpočet těch, kterým pomáhají jedinci a celá církev. Podle zástupců Vatikánu je nejdůležitější se postarat o děti a mladé lidi, neboť oni budou jednou vytvářet budoucnost svých zemí a celého světa.

(zdroj: Rome Reports TV News Agency)

Autor článku: Tomáš Tetiva