Zástupci Vatikánu navštívili utečenecké tábory na Blízkém Východě

Kardinál Roger Mahony a arcibiskup Silvano Tomasi se vrátili z návštěvy zemí Blízkého Východu. Zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji navštívili utečenecké tábory v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Řecku. Podle arcibiskupa Tomasiho je nyní v těchto zemích a v utečeneckých komunitách velký problém ztráta důvěry poté, co válka způsobila rozpad mezilidských vztahů.
Publikováno: 15. 3. 2017 11:00

Foto: Dominic Chavez/World Bank/CC BY-NC-ND 2.0

Otec velké rodiny mi řekl, ´jak můžu věřit lidem, kteří nám byli blízcí a pak nás zabíjeli´? Je to pro ně velká tragédie. Mnoho z nich bylo zabito, ostatní museli uprchnout v podstatě bez ničeho a sousedé vyrabovali jejich domy místo, aby je bránili. Důvěra mezi lidmi je těžce podlomena. Je pro ně těžké znovu vybudovat společenství, které si vzájemně důvěřuje,“ řekl Silvano Tomasi.

Ačkoliv je to obtížné, není to neuskutečnitelné. Podle zástupců Vatikánu jsou děti zábleskem světla v temnotách, neboť ty nevnímají etnické a náboženské rozdíly, ale pouze další lidi a potenciální přátele.

Je to zajímavé… vždycky je to tak: děti nakonec všechno urovnají. Děti neví, co to znamená být sunnita, šíita nebo křesťan. Děti si prostě jdou společně hrát a obvykle spolu dobře vycházejí. Dospělí jsou ti, kdo vytváří problémy,“ prohlásil kardinál Mahony.

V současné době v těchto zemích působí 76 katolických organizací, které pomáhají uprchlíkům. Pomoc už obdrželo více než 2,5 milionu lidí, přičemž je bezpočet těch, kterým pomáhají jedinci a celá církev. Podle zástupců Vatikánu je nejdůležitější se postarat o děti a mladé lidi, neboť oni budou jednou vytvářet budoucnost svých zemí a celého světa.

(zdroj: Rome Reports TV News Agency)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021