Charita ČR zakládá vlastní pobočku v Iráku

Humanitární organizace Charita ČR zakládá první vlastní pobočku v Iráku. V nejbližší době se chce soustředit na poskytování akutní pomoci obyvatelům města Mosul, kde irácká armáda postupně vytlačuje bojovníky samozvaného Islámského státu.
Publikováno: 17. 3. 2017 11:45

Foto: foto: Mishraq Qadissiyah / RNVDO

V prosinci loňského roku a v lednu toho letošního se Charitě ČR podařilo rozdat 800 balíčků humanitární pomoci v těsné blízkosti mosulské bojové linie, a to ve spolupráci s polskou organizací Polska Akcja Humanitarna a iráckou RNVDO. Nyní v Iráku Charita ČR zřizuje vlastní pracoviště.

„Mosul je zničený. Čím více jsme se blížili centru, tím více zkázy jsme viděli. Fasády všech domů jsou poseté dírami od kulek a kolem silnic leží hromady ruin a odpadků, které se stávají dětskými hřišti,“ popisuje zážitky humanitární pracovník přítomný distribuci. „Při poslední dodávce jsme dokázali pomoci třem stovkám rodin, ale mnohem víc lidí odešlo s prázdnou. Prosili nejčastěji o láhev vody nebo lékařské vyšetření. Kolem 40 % zdejších obyvatel totiž trpí nedostatkem pitné vody kvůli zničenému vodovodu. Ve městě je také nedostatek potravin a zdravotníků,“ dodává.

Naléhavou potřebu humanitární pomoci přinesla zvýšená intenzita bojů v listopadu, která ještě prohloubila stávající krizi uvnitř Mosulu, zejména v jeho východní části. Mnoho vnitřně vysídlených obyvatel uprchlo směrem do osvobozených čtvrtí na západě města, kde se rozhodlo zůstat namísto přesunu do uprchlických táborů. Oblast přitom na příliv osob nebyla nijak připravena, a tak zcela závisí na dodávkách pomoci zvenčí. Ne všechny humanitární organizace však chtějí podstupovat nebezpečí a mají možnost se k potřebným dopravit.

„Většina světových organizací se do Mosulu, natož na hranici bitevního pole, nedostane. Nám se to podařilo díky kolegům z místní partnerské organizace RNVDO, kteří mají možnost do Mosulu vstoupit,“ vysvětlila Helena Kotková, koordinátorka humanitární pomoci Charity ČR, která v únoru odjela do Iráku založit misi. Již 1. března díky ní došlo k zaregistrování Charity u místních úřadů. „V zemi jsme doposud působili skrze naše partnery, a to od dubna roku 2015. S humanitární pomocí jsme tehdy začali v provinciích Erbíl a Dohúk, loni jsme se přesunuli do Bagdádu. S vlastní pobočkou přímo v místě potřeby ale budeme fungovat až nyní. Pomůže nám rozšířit objem pomoci a zároveň rychleji reagovat na aktuální potřeby,“ doplnila Helena Kotková.  

Příběhy Iráčanů vyčkávajících ve frontách na humanitární dodávky jsou plné beznaděje. „Ztratil jsem všechno. Práci, peníze, majetek i ženu, kterou jsem miloval. Vdala se, protože už na mě nemohla déle čekat,“ popisuje mladík, který pracoval v cizině a do Mosulu zavítal den předtím, než do města přijel ISIS, a nebylo mu umožněno znovu odjet.

Pomoc v hodnotě 44 270 dolarů (asi 1 133 750 Kč) obdrželo v posledních měsících celkem 5 357 osob. Polovinu potřebných financí poskytla Charita ČR. První distribuce směřovala do čtvrtí Al-Bakir a Gogjali, druhé dvě do Al-Qadissyah, Al-Ula, Al-Mishraq, Al-Zuhur či Al-Sheikhkiyyah. Další vlny distribucí jsou plánovány na duben až červen 2017 v závislosti na dostupnosti finančních prostředků a vývoji potřeb v západní části Mosulu, kam se nyní přesouvá bojová fronta.

Jakýkoliv finanční dar je možné zaslat na účet číslo 55660022/0800 s variabilním symbolem 180. Lze také využít dárcovskou DMS na ve tvaru DMS CHARITASVET zaslanou na číslo 87 777. Každá DMS stojí 30 Kč, z toho Charita ČR obdrží 28,50 Kč.

(zdroj: Charita ČR, ČTK)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021