Charita ČR zakládá vlastní pobočku v Iráku

Humanitární organizace Charita ČR zakládá první vlastní pobočku v Iráku. V nejbližší době se chce soustředit na poskytování akutní pomoci obyvatelům města Mosul, kde irácká armáda postupně vytlačuje bojovníky samozvaného Islámského státu.
Publikováno: 17. 3. 2017 11:45

Foto: foto: Mishraq Qadissiyah / RNVDO

V prosinci loňského roku a v lednu toho letošního se Charitě ČR podařilo rozdat 800 balíčků humanitární pomoci v těsné blízkosti mosulské bojové linie, a to ve spolupráci s polskou organizací Polska Akcja Humanitarna a iráckou RNVDO. Nyní v Iráku Charita ČR zřizuje vlastní pracoviště.

„Mosul je zničený. Čím více jsme se blížili centru, tím více zkázy jsme viděli. Fasády všech domů jsou poseté dírami od kulek a kolem silnic leží hromady ruin a odpadků, které se stávají dětskými hřišti,“ popisuje zážitky humanitární pracovník přítomný distribuci. „Při poslední dodávce jsme dokázali pomoci třem stovkám rodin, ale mnohem víc lidí odešlo s prázdnou. Prosili nejčastěji o láhev vody nebo lékařské vyšetření. Kolem 40 % zdejších obyvatel totiž trpí nedostatkem pitné vody kvůli zničenému vodovodu. Ve městě je také nedostatek potravin a zdravotníků,“ dodává.

Naléhavou potřebu humanitární pomoci přinesla zvýšená intenzita bojů v listopadu, která ještě prohloubila stávající krizi uvnitř Mosulu, zejména v jeho východní části. Mnoho vnitřně vysídlených obyvatel uprchlo směrem do osvobozených čtvrtí na západě města, kde se rozhodlo zůstat namísto přesunu do uprchlických táborů. Oblast přitom na příliv osob nebyla nijak připravena, a tak zcela závisí na dodávkách pomoci zvenčí. Ne všechny humanitární organizace však chtějí podstupovat nebezpečí a mají možnost se k potřebným dopravit.

„Většina světových organizací se do Mosulu, natož na hranici bitevního pole, nedostane. Nám se to podařilo díky kolegům z místní partnerské organizace RNVDO, kteří mají možnost do Mosulu vstoupit,“ vysvětlila Helena Kotková, koordinátorka humanitární pomoci Charity ČR, která v únoru odjela do Iráku založit misi. Již 1. března díky ní došlo k zaregistrování Charity u místních úřadů. „V zemi jsme doposud působili skrze naše partnery, a to od dubna roku 2015. S humanitární pomocí jsme tehdy začali v provinciích Erbíl a Dohúk, loni jsme se přesunuli do Bagdádu. S vlastní pobočkou přímo v místě potřeby ale budeme fungovat až nyní. Pomůže nám rozšířit objem pomoci a zároveň rychleji reagovat na aktuální potřeby,“ doplnila Helena Kotková.  

Příběhy Iráčanů vyčkávajících ve frontách na humanitární dodávky jsou plné beznaděje. „Ztratil jsem všechno. Práci, peníze, majetek i ženu, kterou jsem miloval. Vdala se, protože už na mě nemohla déle čekat,“ popisuje mladík, který pracoval v cizině a do Mosulu zavítal den předtím, než do města přijel ISIS, a nebylo mu umožněno znovu odjet.

Pomoc v hodnotě 44 270 dolarů (asi 1 133 750 Kč) obdrželo v posledních měsících celkem 5 357 osob. Polovinu potřebných financí poskytla Charita ČR. První distribuce směřovala do čtvrtí Al-Bakir a Gogjali, druhé dvě do Al-Qadissyah, Al-Ula, Al-Mishraq, Al-Zuhur či Al-Sheikhkiyyah. Další vlny distribucí jsou plánovány na duben až červen 2017 v závislosti na dostupnosti finančních prostředků a vývoji potřeb v západní části Mosulu, kam se nyní přesouvá bojová fronta.

Jakýkoliv finanční dar je možné zaslat na účet číslo 55660022/0800 s variabilním symbolem 180. Lze také využít dárcovskou DMS na ve tvaru DMS CHARITASVET zaslanou na číslo 87 777. Každá DMS stojí 30 Kč, z toho Charita ČR obdrží 28,50 Kč.

(zdroj: Charita ČR, ČTK)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Stáří není stigma - lektor MUDr. Zdeněk Kalvach

Seminář o tom, jak přistupovat pozitivně ke svému stáří i ke starším lidem ve svém okolí (farnosti, společenství, rodině), a to i v dnešní době, kdy je věk často důvodem pro stigma byť dobře míněné. Netradiční pohled na možnosti komunikace a práce s lidmi v okolí i se sebou samými. Lektor představí Koncept úspěšného stárnutí a upozorní, jak se vyvarovat ageismu vůči lidem v našem okolí.
25.01.2021

Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.
25.01.2021

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil v rámci celoročního projektu digitální evangelizace vzdělávací semináře pro mládež. Nejen pro studenty středních a vysokých škol se bude každý měsíc konat seminář zaměřený na otázky dnešní mládeže nejen ve víře, ale i v běžném životě.
25.01.2021

Videokázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka - 3. neděle v mezidobí

Přinášíme vám pravidelné videokázání P. Romana Vlka ke 3. neděli v mezidobí.
25.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. do 31. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
25.01.2021