Na kardinála Miloslava Vlka vzpomínají čeští a moravští biskupové

Datum publikace21. 3. 2017, 13.00

Na působení kardinála Miloslava Vlka v české církvi a na spolupráci s ním vzpomínají čeští a moravští biskupové.

Podle pražského arcibiskupa Dominika Duky byla Vlkova práce přínosem pro celou Českou republiku. „Mohu ocenit jeho velkou práci, kterou udělal pro církev, ale i pro celou českou společnost. V křesťanském světě víme, že kardinál Vlk a Pražské Jezulátko byly pojmy,“ uvedl kardinál Duka.

Na kardinála Miloslava Vlka vzpomíná olomoucký arcibiskup Jan Graubner: „Děkuji Pánu Bohu za kardinála Miloslava za to, že jsem ho mohl poznat už jako bohoslovec a žít s ním ve společenství kněží a později biskupů. Vždy jsem si vážil jeho nasazení pro Boží věci, neúnavnou službu lidem a spáse duší. Měl široký záběr a podílel se na budování církve v mnoha zemích kromě jiného podporou biskupského společenství a budováním ekumenických vztahů. Vyprošuji mu věčnou radost ze setkání s Kristem, kterému zasvětil svůj život na zemi.“

V okamžiku, kdy člověk uslyší takovouto smutnou zprávu, tak je to jen o vděčnosti vůči tomu, co pan kardinál Vlk udělal, je to začátek života svobodné církve u nás. Prosím Boha, aby ho přijal a odvděčil se mu za všechno, co pro církev v České republice udělal. Věřím, že Hospodin ho přijme s otevřenou náručí,“ reagoval plzeňský biskup Tomáš Holub.

Na šest let společného působení v pražské arcidiecézi vzpomněl v den smrti kardinála Miloslava Vlka ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. „Moc rád na něj vzpomínám, šest let jsem s ním byl v Praze jako jeho pomocný biskup. On mě vlastně vyškolil na biskupa. Byl jsem s ním v kontaktu do posledních dnů. Volal jsem mu, ještě když byl ve špitále,“ uvedl biskup Lobkowicz.

S kardinálem Miloslavem Vlkem jsem se znal již od mládí, na bohosloveckých studiích byl spolužákem mého bratra. Poprvé jsme se osobně setkali v době, kdy jsem byl na vojně a on dělal v Českých Budějovicích sekretáře tehdejšího českobudějovického biskupa Josefa Hloucha. Byli jsme spojeni i specifickým poutem, protože ve stejný den, 31. března 1990, jsme přijali - i když každý jinde - biskupské svěcení. Celých téměř třicet let biskupské služby jsme k sobě měli blízko. Nyní děkuji za jeho život Bohu a spolu s ostatními se modlím, aby jej přijal do svého království. V Brně na něj vzpomeneme při zádušní mši v úterý 21. března 2017 v 19 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla,“ prohlásil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Biskup Vlastimil Kročil říká, že osobnost kardinála Miloslava Vlka nám bude velmi chybět: 'Arcibiskup Miloslav Vlk patřil k významným osobnostem českobudějovické diecéze. Byl mimo jiné sekretářem biskupa Hloucha. Díky jeho neúnavné práci a vynikajícím organizačním schopnostem, byl po 'sametové revoluci' jmenován českobudějovickým biskupem. Pro celou naši diecézi to byla velká pocta, když za arcibiskupa pražského byl později vybrán právě on. Byl dobrým pastýřem v obtížném porevolučním období, ve kterém zanechal významné stopy, a jeho osobnost nám bude velmi chybět.'

K úmrtí kardinála Miloslava Vlka se vyjádřil také litoměřický biskup Mons. Jan Baxant: „Zesnulému panu kardinálu Vlkovi, mému biskupskému světiteli, jsem vděčný za poznání, že radostné události v kněžském životě jsou výhradně velkým Božím darem a současně události méně radostné řeší vždy s velkou moudrostí sám Bůh pro naše dobro. Za biskupského spolubratra Miloslava se modlím, aby jeho nesmrtelná duše odpočinula v Božím pokoji.“

Houževnatost, pevná vůle a tvrdá kázeň charakterizovaly zemřelého kardinála Miloslava Vlka. Byl jsem mnohokrát při ranních společných modlitbách svědkem, jak přemáhal únavu, stres, vyčerpanost a zjevnou nevyspalost. Pracoval často do pozdních nočních hodin. Jeho „uhlířská“ víra byla pevná jako skála, bez výkyvů a povrchnosti. To je malý kamínek do mozaiky mnohého, co o něm bylo v těchto dnech řečeno,“ řekl biskup Václav Malý.

(Zdroj: ČBK)

Autor článku: Tomáš Tetiva