Emílie, nová blahoslavená Romů

Na jihu Španělska bylo v sobotu prohlášeno za blahoslavené 115 mučedníků španělské občanské války. Mezi nimi je i čtyřiadvacetiletá Emílie Fernándezová Rodriguezová, která zemřela ve vězení na následky nedostatečné péče po porodu. Vedle blahoslaveného Zefirina Jimeneze-Mally je Emílie první romskou ženou povýšenou k úctě oltáře.
Publikováno: 27. 3. 2017 13:15

Sobotní bohoslužbu ve španělském městě Aguadulce slavil prefekt Kongregace pro svatořečení kardinál Angelo Amato.

Emílie Fernándezová Rodriguezová se narodila na jihu Španělska 13. dubna 1914. Vyrostla v křesťanské víře a od dětství se živila výrobou košíků. Ve 24 letech se vdala za Juana Cortése. Na rodinu však dopadla tíha občanské války. Juan dostal povolávací rozkaz do války, v níž však nechtěl bojovat. Emílie se jej snažila od povinnosti zprostit, proto mu pomazala oči vývarem, který měl způsobovat přechodnou slepotu. Juan proto skutečně nejprve nemusel do revolučních jednotek nastoupit, avšak později jej vojáci nalezli s dobrým zrakem a zavřeli do vězení.

Na šest let ztráty svobody byla odsouzená i Emílie, ačkoliv byla v té době těhotná. Ve věznici se naplno projevila její hluboká víra. Některé ženy ji zde naučily růženec, kvůli němuž byla následně tvrdě vyslýchaná. Přestože bylo Emílii slíbeno, že bude propuštěna, pokud prozradí své křesťanské spoluvězenkyně, a navzdory pokročilému stadiu těhotenství zachovala žena mlčení.

13. ledna 1939 porodila dceru, kterou okamžitě pokřtili jménem Ángeles. Avšak krvácení bez náležité péče se pro Emílii stalo osudnou, 25. ledna umírá. Její pronásledovatelé neodevzdali dítě rodině, nýbrž je umístili do institutu péče o dítě a následně je revoluční vláda nabídla k adopci. Je možné, že dcera dosud žije, aniž by znala svou matku, nyní povýšenou k úctě oltáře.

(zdroj: Vatican Insider, El Mundo)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články