IX. Světové setkání rodin: Evangelium rodiny je radostí tohoto světa

Datum publikace31. 3. 2017, 17.00

Irský Dublin vybral papež František k tomu, aby hostil příští Světové setkání rodin v srpnu 2018. Světová setkání rodin inicioval v roce 1994 papež Jan Pavel II. a od té doby se konají jednou za tři roky. Tato globální událost chce slavit rodinu jako základní kámen lidského života, společnosti a církve.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

V závěru VIII. Světového setkání rodin, které se konalo ve Filadelfii v září roku 2015, jsem oznámil, že příští setkání s katolickými rodinami celého světa proběhne v Dublinu. Rád bych nyní zahájil jeho přípravu a potvrdil, že se bude konat ve dnech 26.-28. srpna 2018 na téma “Evangelium rodiny – radost pro svět”. V souvislosti s tímto tématem a jeho dalším rozvíjením bych chtěl podat přesnější doporučení – mým přání totiž je, aby rodiny měly možnost k hlubší úvaze nad postsynodální apoštolskou exhortací Amoris laetitia a sdílení jejího obsahu,“ uvedl Svatý otec v listu adresovaném kardinálu Kevinu Farrellovi, prefektovi Úřadu pro laiky, rodinu a život.

Program události se bude skládat z nejrůznějších workshopů, rozhovorů a diskusí pro dospělé; aktivního programu pro mladé lidi a také věroučného a zábavného programu pro děti. Součástí budou každodenní mše, rodinný festival, výstavy, kulturní akce a koncerty, soilidární akce s lidmi v nouzi a další.

Lze si položit otázku – vnáší ještě evangelium radost do tohoto světa? A dále – je dosud rodina dobrou zvěstí pro tento svět? Jsem si jist, že ano! A toto přesvědčení se pevně zakládá na Božím záměru. Boží láska je přitakáním Boha veškerému stvoření a jeho středu, kterým je člověk. Bůh vyslovuje souhlas se svazkem muže a ženy, který je otevřen životu a slouží mu v každém jeho úseku, vyslovuje souhlas a zároveň závazek vůči lidstvu, které je příliš často zraňováno, trýzněno a ovládáno nedostatkem lásky. Rodina je tudíž přitakáním Boha Lásky. Jestliže rodina vychází z lásky, může ve světě projevovat, šířit a opětovně rodit Boží lásku. Bez lásky nelze žít jako Boží děti, manželé, rodiče, ani sourozenci,“ stojí v listu papeže Františka.

Světové setkání rodin koordinuje Úřad pro laiky, rodinu a život Svatého stolce. Tento nový úřad vznikl v září 2016 sloučením Papežské rady pro laiky, Papežské rady pro rodinu a Papežské akademie pro život. Prefektem nového úřadu se stal dublinský rodák Kevin Joseph Farrell, který předtím působil jako biskup v texaském Dallasu.

Přál bych si zdůraznit, nakolik je důležité, aby se rodiny samy sebe často ptaly, zda žijí počínaje láskou, pro lásku a v lásce. Konkrétně to znamená dávat se, odpouštět si, neztrácet trpělivost, předjímat druhého, respektovat se. Jak by se zlepšil rodinný život, kdybychom denně uváděli do života tři prostá slova „s dovolením”, „děkuji”, „promiň”. Každý den zakoušíme křehkost a slabost, a proto všichni – jak pastýři, tak rodiny – potřebujeme obnovit svou pokoru, která by utvářela naši touhu po formaci, sebevýchově a vychovanosti, poskytování a přijímání pomoci, doprovázení, rozlišování a začleňování všech lidí dobré vůle. Sním o vycházející a nikoli sebevztažné církvi. Církvi, která by se nevzdalovala ranám člověka. Církvi milosrdné, která by hlásala ústřední zjevení Boha Lásky, jímž je milosrdenství. Právě toto milosrdenství nás obnovuje v lásce. Dobře víme, nakolik jsou křesťanské rodiny místem milosrdenství a svědčí o něm – po mimořádném jubilejním roce tomu bude ještě více a dublinské setkání o tom bude moci poskytnout konkrétní znamení,“ napsal papež František v listu.

Světové setkání rodin 2018 bude mít vlastní modlitbu, logo a hymnu a také katechetický program, který bude sloužit jako průvodce při přípravě na tuto duchovní událost. Hlavní inspirací je apoštolská exhortace Amoris Laetitia, kterou zveřejnil papež František v březnu 2016.

Vyzývám proto celou církev, aby v přípravě příštího světového setkání dbala na tato doporučení. Před vámi a vašimi spolupracovníky, drahý bratře, stojí úloha přetlumočit zejména učení exhortace Amoris laetitia, kterou církev touží rodiny uvést do trvalého pohybu, do oné vnitřní pouti, kterou se projevuje ryzí život. Zvláštní myšlenku věnuji dublinské arcidiecézi a celému drahému irskému národu, kterým děkuji za velkorysé přijetí a úsilí spojené s organizací natolik významné události. Kéž vám Pán již nyní oplatí a zahrne vás hojností nebeských plodů. Kéž Svatá nazaretská rodina vede a doprovází všechny rodiny, zapojené do přípravy velkého dublinského Světového setkání, a žehná jim,“ uzavřel papež František.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana, World Meetings of Families)

Autor článku: Tomáš Tetiva