Papež František vydal dokument o poutních místech

Datum publikace4. 4. 2017, 13.15

Poutní místa jsou nenahraditelnou příležitostí k evangelizaci. Píše to papež František v dokumentu Sanctuarium in Ecclesia, jímž přesouvá péči o poutní místa z vatikánské Kongregace pro klérus na Papežskou radu pro novou evangelizaci.

Foto: David Sís / Člověk a víra

„Na poutních místech zakoušíme hlubokým způsobem Boží blízkost, něhu Panny Marie a společenství svatých. Je to zkušenost opravdové spirituality, která nemůže být znehodnocena, nemá-li se umrtvit působení Ducha svatého a život milosti. Mnohá poutní místa byla vnímána jako součást života lidí, rodin i společenství do té míry, že utvářela identitu celých generací a dokonce ovlivnila dějiny některých národů,“ píše papež František v dokumentu napsaném formou motu proprio.

Poutní místa jsou podle Františka „nenahraditelnou příležitostí k evangelizaci naší doby“.

Na posvátných místech hlásá církev Boží slovo, slaví svátosti, zejména eucharistii a svátost smíření, a dosvědčuje křesťanskou lásku. Boží milosrdenství zde působí v lidech, pokračuje papež. Dokument také zdůrazňuje úlohu putování, jež vede mnohé lidi k obrácení nebo nalezení sebe sama.

„Je jasné, že poutní místa mají hrát roli v nové evangelizaci současné společnosti, a že církev je povolaná, aby pastoračně docenila hnutí srdce, která se vyjadřují v putování k posvátným místům,“ píše František.

Aby podpořil rozvoj pastorace na poutních místech, přesunul papež péči o ně z Kongregace pro klérus na Papežskou radu pro novou evangelizaci. Té svěřil kompetence zřizovat mezinárodní poutní místa a schvalovat jejich stanovy; pěstovat v nich lidovou zbožnost; podporovat pastoraci míst jakožto center nové evangelizace; podporovat pouti na tato místa, starat se o specifickou formaci jejich pastoračních pracovníků; bdít nad poskytováním duchovní a církevní opory poutníkům, aby mohli využít co nejvíce plodů z této zkušenosti, a doceňovat zdejší kulturní a umělecké hodnoty.

(zdroj: Radio Vaticana, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka