Svatý stolec: Migrační krize, obchod s lidmi a krize humanity

Stálý zástupce Vatikánu při OBSE Janusz Urbańczyk vystoupil na třech tematických panelech na konferenci s názvem 17. Aliance proti obchodu s lidmi, která se nyní koná ve Vídni. Hlavní téma konference je obchod s dětmi. Svoje poselství zaslal organizátorům také papež František.
Publikováno: 5. 4. 2017 18:00

Svatý otec prohlásil, že tento problém nelze nazvat jinak než „projevem otroctví, zločinem proti lidskosti, závažným porušováním lidských práv a otřesnou pohromou“.

V současné době je komplexní scénář migrační krize bohužel charakterizován (…) novými formami otroctví, které zavádí zločinecké organizace. V podstatě nakupují a prodávají muže, ženy a děti,“ uvádí se v poselství.

Příliš mnoho dětí je dosud zneužíváno, je s nimi špatně zacházeno, jsou zotročovány, stávají se oběťmi násilí a nezákonného obchodu. Mnoho dětí musí žít v exilu jako uprchlíci, hynou na cestě, obzvláště ve vodách Středozemního moře. Nyní, kdy tuto skutečnost musíme uznat, cítíme se zahanbeni před Bohem,“ řekl papež František s tím, že situace v oblasti obchodu s lidmi se zhoršuje.

Zástupce Vatikánu při OBSE Urbańczyk vystoupil na panelových diskusích s tématy „Obchod s lidmi jako hrozba pro děti v krizových situacích“, „Směrem k systému efektivní ochrany dětí před obchodem s lidmi“ a „Blízká budoucnost: Zásady strategického rozvoje a implementace“. Jádrem poselství Svatého stolce na konferenci byl názor, že současná migrační krize představuje „krizi humanity“.

Svatý stolec chce znovu zdůraznit, že současná migrační krize a příliv uprchlíků představuje krizi humanity, jak říká papež František. Je tedy třeba, aby si všichni důležití aktéři jasně uvědomili, že ´Migranti nejsou ohrožením, oni sami jsou v ohrožení´,“ vysvětlil Urbańczyk, který dále navrhoval, aby se rozšířila spolupráce mezi vládami a nevládními organizacemi a také se zástupci soukromého sektoru.

Je velmi důležité posilovat spolupráci a koordinaci s nevládními organizacemi, které se zabývají touto problematikou a rozumí kontextu chudoby a ohroženosti. Ten je právě velmi často podhoubím, ze kterého vyrůstá zneužívání. Je třeba také využívat možností spolupráce se soukromým sektorem, zejména s národními a místními firmami a také s nadnárodními společnostmi. Je důležité je přesvědčit, aby jejich aktivity byly v přísném souladu se zákonem,“ uvedl Urbańczyk.

Ve Vatikánu v těchto dnech také nalezly útočiště další tři syrské rodiny v rámci programu na pomoc a integraci osob prchajících před konfliktem a pronásledováním. Celkem se jedná o 13 osob ze dvou křesťanských a jedné muslimské rodiny, které byly ubytovány v apartmánech pro uprchlíky.

Podle prohlášení vatikánského tiskového střediska byly tyto křesťanské rodiny přinuceny uprchnout v důsledku pronásledování kvůli své křesťanské víře.

Uprchlíci mohli bezpečně přicestovat do Itálie díky „humanitárnímu koridoru“, který propaguje komunita Sant'Egidio, Federace evangelických církví v Itálii a organizace Waldesian Table.

Tento projekt je konkrétní odpovědí na výzvu papeže Františka před modlitbou Anděl Páně v srpnu 2015, kdy vyzval farnosti, náboženská společenství v celé Evropě, aby přijaly rodiny uprchlíků.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020