Svatý stolec: Migrační krize, obchod s lidmi a krize humanity

Stálý zástupce Vatikánu při OBSE Janusz Urbańczyk vystoupil na třech tematických panelech na konferenci s názvem 17. Aliance proti obchodu s lidmi, která se nyní koná ve Vídni. Hlavní téma konference je obchod s dětmi. Svoje poselství zaslal organizátorům také papež František.
Publikováno: 5. 4. 2017 16:00

Svatý otec prohlásil, že tento problém nelze nazvat jinak než „projevem otroctví, zločinem proti lidskosti, závažným porušováním lidských práv a otřesnou pohromou“.

V současné době je komplexní scénář migrační krize bohužel charakterizován (…) novými formami otroctví, které zavádí zločinecké organizace. V podstatě nakupují a prodávají muže, ženy a děti,“ uvádí se v poselství.

Příliš mnoho dětí je dosud zneužíváno, je s nimi špatně zacházeno, jsou zotročovány, stávají se oběťmi násilí a nezákonného obchodu. Mnoho dětí musí žít v exilu jako uprchlíci, hynou na cestě, obzvláště ve vodách Středozemního moře. Nyní, kdy tuto skutečnost musíme uznat, cítíme se zahanbeni před Bohem,“ řekl papež František s tím, že situace v oblasti obchodu s lidmi se zhoršuje.

Zástupce Vatikánu při OBSE Urbańczyk vystoupil na panelových diskusích s tématy „Obchod s lidmi jako hrozba pro děti v krizových situacích“, „Směrem k systému efektivní ochrany dětí před obchodem s lidmi“ a „Blízká budoucnost: Zásady strategického rozvoje a implementace“. Jádrem poselství Svatého stolce na konferenci byl názor, že současná migrační krize představuje „krizi humanity“.

Svatý stolec chce znovu zdůraznit, že současná migrační krize a příliv uprchlíků představuje krizi humanity, jak říká papež František. Je tedy třeba, aby si všichni důležití aktéři jasně uvědomili, že ´Migranti nejsou ohrožením, oni sami jsou v ohrožení´,“ vysvětlil Urbańczyk, který dále navrhoval, aby se rozšířila spolupráce mezi vládami a nevládními organizacemi a také se zástupci soukromého sektoru.

Je velmi důležité posilovat spolupráci a koordinaci s nevládními organizacemi, které se zabývají touto problematikou a rozumí kontextu chudoby a ohroženosti. Ten je právě velmi často podhoubím, ze kterého vyrůstá zneužívání. Je třeba také využívat možností spolupráce se soukromým sektorem, zejména s národními a místními firmami a také s nadnárodními společnostmi. Je důležité je přesvědčit, aby jejich aktivity byly v přísném souladu se zákonem,“ uvedl Urbańczyk.

Ve Vatikánu v těchto dnech také nalezly útočiště další tři syrské rodiny v rámci programu na pomoc a integraci osob prchajících před konfliktem a pronásledováním. Celkem se jedná o 13 osob ze dvou křesťanských a jedné muslimské rodiny, které byly ubytovány v apartmánech pro uprchlíky.

Podle prohlášení vatikánského tiskového střediska byly tyto křesťanské rodiny přinuceny uprchnout v důsledku pronásledování kvůli své křesťanské víře.

Uprchlíci mohli bezpečně přicestovat do Itálie díky „humanitárnímu koridoru“, který propaguje komunita Sant'Egidio, Federace evangelických církví v Itálii a organizace Waldesian Table.

Tento projekt je konkrétní odpovědí na výzvu papeže Františka před modlitbou Anděl Páně v srpnu 2015, kdy vyzval farnosti, náboženská společenství v celé Evropě, aby přijaly rodiny uprchlíků.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František se v Assisi setká s chudými lidmi

Papež František se 12. listopadu vypraví na soukromou návštěvu Assisi, aby se zde setkal s chudými lidmi z celé Evropy, v předvečer Světového dne chudých, který připadá na 33. neděli v liturgickém mezidobí, letos tedy na 14. listopad.
16.10.2021

Už vím - Proč Pán Ježíš nechce, abychom byli lepší než ostatní?

Přinášíme další video v rámci pořadu P. Romana Vlka s názvem "UŽ VÍM", ve kterém odpovídá na otázky dětí.
15.10.2021

Pálffyho palác hostí unikátní výstavu o sv. Ludmile

Jedinečnou výstavu věnovanou přemyslovské kněžně sv. Ludmile si budou moci od 15. října zájemci prohlédnout v Pálffyho paláci na pražské Malé Straně zdarma.
15.10.2021

Kardinál Schönborn: Co nám chce Bůh sdělit skrze člověka

Papež zvolil novou formu biskupské synody, abychom mohli pochopit, co nám chce Bůh říci skrze zkušenosti moderního člověka, skrze lidské utrpení. Upozorňuje na to kardinál Christoph Schönborn, který byl v Římě jako delegát rakouské církve na zahájení synodálního procesu.
15.10.2021

Biskupství plzeňské chce zlepšit hospodaření na svých pozemcích. Projekt Živá půda mu pomáhá k udržitelnému zemědělství.

Biskupství plzeňské se rozhodlo změnit způsob hospodaření na vrácených zemědělských pozemcích. Spojilo se s odborníky z projektu Živá půda, kteří po revizi stavu pozemků navrhli konkrétní opatření a způsob hospodaření, který povede ke zlepšení stavu půdy a jejímu zhodnocení. Jedná se o první projekt takového rozsahu, který využívá potenciál církevních restitucí k zastavení degradace půdy a navrácení života do zemědělské krajiny.
14.10.2021