Lupa
Obsah Obsah
Portál

Svatý stolec: Migrační krize, obchod s lidmi a krize humanity

Datum publikace5. 4. 2017, 16.00
TiskTisk

Stálý zástupce Vatikánu při OBSE Janusz Urbańczyk vystoupil na třech tematických panelech na konferenci s názvem 17. Aliance proti obchodu s lidmi, která se nyní koná ve Vídni. Hlavní téma konference je obchod s dětmi. Svoje poselství zaslal organizátorům také papež František.

Svatý otec prohlásil, že tento problém nelze nazvat jinak než „projevem otroctví, zločinem proti lidskosti, závažným porušováním lidských práv a otřesnou pohromou“.

V současné době je komplexní scénář migrační krize bohužel charakterizován (…) novými formami otroctví, které zavádí zločinecké organizace. V podstatě nakupují a prodávají muže, ženy a děti,“ uvádí se v poselství.

Příliš mnoho dětí je dosud zneužíváno, je s nimi špatně zacházeno, jsou zotročovány, stávají se oběťmi násilí a nezákonného obchodu. Mnoho dětí musí žít v exilu jako uprchlíci, hynou na cestě, obzvláště ve vodách Středozemního moře. Nyní, kdy tuto skutečnost musíme uznat, cítíme se zahanbeni před Bohem,“ řekl papež František s tím, že situace v oblasti obchodu s lidmi se zhoršuje.

Zástupce Vatikánu při OBSE Urbańczyk vystoupil na panelových diskusích s tématy „Obchod s lidmi jako hrozba pro děti v krizových situacích“, „Směrem k systému efektivní ochrany dětí před obchodem s lidmi“ a „Blízká budoucnost: Zásady strategického rozvoje a implementace“. Jádrem poselství Svatého stolce na konferenci byl názor, že současná migrační krize představuje „krizi humanity“.

Svatý stolec chce znovu zdůraznit, že současná migrační krize a příliv uprchlíků představuje krizi humanity, jak říká papež František. Je tedy třeba, aby si všichni důležití aktéři jasně uvědomili, že ´Migranti nejsou ohrožením, oni sami jsou v ohrožení´,“ vysvětlil Urbańczyk, který dále navrhoval, aby se rozšířila spolupráce mezi vládami a nevládními organizacemi a také se zástupci soukromého sektoru.

Je velmi důležité posilovat spolupráci a koordinaci s nevládními organizacemi, které se zabývají touto problematikou a rozumí kontextu chudoby a ohroženosti. Ten je právě velmi často podhoubím, ze kterého vyrůstá zneužívání. Je třeba také využívat možností spolupráce se soukromým sektorem, zejména s národními a místními firmami a také s nadnárodními společnostmi. Je důležité je přesvědčit, aby jejich aktivity byly v přísném souladu se zákonem,“ uvedl Urbańczyk.

Ve Vatikánu v těchto dnech také nalezly útočiště další tři syrské rodiny v rámci programu na pomoc a integraci osob prchajících před konfliktem a pronásledováním. Celkem se jedná o 13 osob ze dvou křesťanských a jedné muslimské rodiny, které byly ubytovány v apartmánech pro uprchlíky.

Podle prohlášení vatikánského tiskového střediska byly tyto křesťanské rodiny přinuceny uprchnout v důsledku pronásledování kvůli své křesťanské víře.

Uprchlíci mohli bezpečně přicestovat do Itálie díky „humanitárnímu koridoru“, který propaguje komunita Sant'Egidio, Federace evangelických církví v Itálii a organizace Waldesian Table.

Tento projekt je konkrétní odpovědí na výzvu papeže Františka před modlitbou Anděl Páně v srpnu 2015, kdy vyzval farnosti, náboženská společenství v celé Evropě, aby přijaly rodiny uprchlíků.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou