Nová povolení pro svatby věřících z bratrstva sv. Pia X.

Datum publikace6. 4. 2017, 14.00

Papež František umožnil ordinářům, aby udělovali dovolení k svatbě pro věřící, kteří se účastní liturgií sloužených členy tradicionalistického Kněžského bratrstva sv. Pia X. Opatření má uklidnit svědomí věřících ohledně platnosti jejich manželství, ačkoliv se připomíná, že se bratrstvo v současnosti nachází v nelegitimní právní situaci.

Foto: KosmoKarlos Photography / CC BY-ND

Nové dovolení je obsaženo v dopise schváleném papežem Františkem a rozeslaném všem předsedům biskupských konferencí. Pod listem je podepsán předseda papežské komise Ecclesia Dei kardinál Gerhard Ludwig Müller a sekretář komise arcibiskup Giudo Pozzo.

Jak připomíná dopis, v poslední době se odehrává mnoho setkání, která mají za cíl začlenit Kněžské bratrstvo sv. Pia X. do plného společenství církve.

Představitelé bratrstva totiž upadli do exkomunikace poté, co byli v roce 1988 nedovoleně vysvěceni čtyři jeho biskupové. Benedikt XVI. roku 2009 exkomunikace sňal, papež František ve sbližování dále pokračuje.

„Svatý otec udělil všem kněžím institutu fakultu platně zpovídat věřící (v roce 2015 – pozn. red.), aby tak zajistil platnost a dovolenost svátosti, kterou vysluhují, a nenechával lidi v nepokoji. Ve stejném pastoračním směru, který má uklidnit svědomí věřících, a navzdory tomu, že objektivně v tuto chvíli přetrvává nelegitimní kanonická situace Bratrstva sv. Pia X., Svatý otec (…) rozhodl, že umožní místním ordinářům udělovat také dovolení k slavení manželství věřících, kteří se účastní pastoračních aktivit Bratrstva, a to následujícím způsobem,“ píše se v dopisu.

Pokud je to možné, deleguje místní ordinář řádného kněze, aby při svatbách přijímal manželský slib snoubenců, a to na začátku mše svaté, jak se to odehrává ve starém ritu. Následuje pak mše svatá slavená knězem bratrstva.

Tam, kde to není možné nebo kde nejsou kněží, kteří by přijali slib snoubenců, může ordinář udělit tuto fakultu přímo knězi bratrstva, kterého však má vybídnout k dodání dokumentů o svátosti na diecézní kurii.

„Jsme si jisti, že se tímto způsobem mohou odstranit překážky ve svědomí věřících, kteří patří k FSSPX (Kněžské bratrstvo), a nejistotu ohledně platnosti svátosti manželství, a že se zároveň uspíší cesta k plnému institucionálnímu urovnání,“ píší autoři listu.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka