Papež bude na Zelený čtvrtek mýt nohy vězňům

Papež František bude během mše na Zelený čtvrtek provádět obřad umývání nohou u vybraných vězňů ve věznici Paliano v jižní části Říma.
Publikováno: 6. 4. 2017 16:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Vatikán ve čtvrtek oznámil, že papež na Zelený čtvrtek navštíví a bude sloužit mši ve věznici Paliano.

Papež František začal tradici cest do vězení na Zelený čtvrtek již několik dní po své inauguraci do úřadu papeže. Při té příležitosti tehdy navštívil římské detenční centrum pro mladistvé, kde poprvé přijal ženy a muslimy mezi vězně, kterým umýval nohy na připomínku Ježíšovy pokory a služby.

Následující rok slavil Poslední večeři Páně v římském centru pro postižené, kde se opět ženy účastnily obřadu umývání nohou.

V roce 2015 papež František navštívil římskou věznici Rebibbia. V loňském roce pak navštívil centrum pro žadatele o azyl v Castelnuovo di Porto poblíž Říma, kde se tohoto obřadu účastnili uprchlíci, muži a ženy, přičemž se jednalo o muslimy, hinduisty a koptské křesťany.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020